Festiwal filmowy w Gdyni we wrześniu? Data mało realna

6 maja 2020, 10:25
Alicja Olkowska

Druga połowa września w Gdyni oznaczała jedno: święto miłośników polskiego kina, którzy zjeżdżali nad morze na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Niestety wiele wskazuje na to, że w tym roku 45. edycja festiwalu nie odbędzie się w zapowiadanym wcześniej terminie, czyli w dniach 14-19 września.Wydarzenia online w Trójmieście


Bardzo możliwe, że 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w nowym terminie. W środę, 6 maja, organizatorzy w oficjalnym komunikacie poinformowali, że decyzję w sprawie nowej daty wydarzenia Komitet Organizacyjny podejmie na posiedzeniu zaplanowanym na 2 czerwca.

Wpływ na zmianę daty ma nie tylko sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie, ale także niemal całkowite zatrzymanie branży filmowej. Organizatorzy obawiają się, że nie uda się "uzbierać" wystarczającej liczby filmów, które mogłyby zakwalifikować się do Konkursu Głównego.

Czytaj też: Filmy i seriale opóźnione z powodu koronawirusa

- Dajemy sobie jeszcze trochę czasu, by zdobyć więcej danych i uważnie przeanalizować sytuację w polskiej branży filmowej. Chcemy rzetelnie ocenić, kiedy i ile nowych filmów mogłoby zostać zgłoszonych do Konkursu Głównego w Gdyni. Wszystko jednak wskazuje na to, że jest ich zdecydowanie za mało na nabór, który zwykle przeprowadzamy w maju z myślą o wrześniowym Festiwalu. Coraz bardziej realny staje się więc scenariusz przełożenia imprezy na później - wyjaśnia w komunikacie Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu.

Kina w Trójmieście czekają na lepsze czasyOrganizatorzy wstępnie rozważają kilka nowych terminów: listopad lub grudzień 2020, a także styczeń 2021 roku.

Gwiazdy na czerwonym dywanie 44. FPFF w Gdyni - dużo zdjęć- Wszystko zależy od tego, kiedy wznowione zostaną przerwane produkcje filmowe, które pandemia zaskoczyła na różnym etapie prac - wyjaśnia Leszek Kopeć.
Czy 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powinien odbyć się we wrześniu?
21%

tak, to tradycja, festiwal musi być we wrześniu

36%

nie, jakość filmów jest najważniejsza, więc lepiej poczekać, aż branża filmowa ruszy

43%

nie, festiwal trzeba przełożyć ze względu na bezpieczeństwo uczestników

zakończona

łącznie głosów: 155