Pięć ciekawych miejscówek artystycznych - muzyka na żywo, wernisaże, spektakle i inne

2 września 2021, 17:20
Mateusz Groen
 Jam Session w Teatrze Boto. Więcej zdjęć (23)

Jam Session w Teatrze Boto.

fot. Tarakum Photography

Jam Session w Teatrze Boto.

fot. Tarakum Photography

Wernisaże, koncerty, a może spotkania literackie i wino? Wybraliśmy pięć ciekawych trójmiejskich miejsc, które mają wpływ na rozwój artystycznej tkanki miejskiej. Wśród nich znajdziemy zarówno takie, w których można posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć ciekawą wystawę, spektakl, czy też po prostu spotkać się i porozmawiać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Zobaczcie pięć miejscówek z artystycznym duchem.Koncerty w Trójmieście


Klaps Cafe obok GCF-u MapkaPierwszym z miejsc, w których skosztujemy czegoś więcej niż tylko wyśmienite ciasta, ale również poczujemy artystyczną atmosferę, jest Klaps Cafe mieszczący się na przeciwko Gdyńskiego centrum Filmowego.

Miejsce położone niedaleko Teatru Muzycznego w Gdyni, to przytulna, mała kawiarnia, która przenosi gości w klimat bohemy artystycznej. Wnętrze nawiązuje do kultury i sztuki filmowej, pełno tu odniesień do historii filmu i kinematografii.

Na ścianach możemy podziwiać zdjęcia i autografy znanych artystów i twórców, którzy odwiedzili Cafe Klaps. Są też zdjęcia polskich aktorów, stare kamery, taśmy filmowe i mini biblioteka, z której można wypożyczyć książkę.

W "Klapsie" często organizowane są wieczory z muzyką na żywo, podczas których młodzi adepci studium wokalno-aktorskiego im. Baduszkowej, jak i absolwenci śpiewają piosenki z przeróżnych repertuarów. Spotkania z muzyką na żywo w Klaps Cafe, odbywają się kilka razy w miesiącu.


Teatr Boto nieopodal Placu Przyjaciół Sopotu MapkaTeatr Boto, miejsce położone na obrzeżach imprezowej ulicy Monte Cassino, na placu przy fontannie Jasia Rybaka. Dwupiętrowy budynek z tętniącym życiem ogródkiem to m.in. kawiarnia, teatr, scena muzyczna i galeria sztuki. W Boto organizowane są bluesowe poniedziałki, jam session, kameralne recitale, które przyciągają wiele osób. Sporym powodzeniem cieszą się także imprezy typu silent disco.

W Teatrze organizowane są najróżniejsze festiwale. Jeden z nich "Festiwal o Polski" organizowany był już piąty rok z rzędu. Wystartował w 2017 z inicjatywy Magdaleny Smuk. Tego dnia za każdym razem mamy okazję zobaczyć najróżniejszych artystów, którzy wystawiają swoją sztukę. Wśród nich poeci, aktorzy, wokaliści, malarze, tancerze i wszystko, czego dusza zapragnie. Boto jest również organizatorem Sopot Non Fiction (przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu), którego 10. jubileuszowa edycja miała miejsce kilka dni temu (od 21 do 28 sierpnia).

Warto tutaj wpadać nie tylko w weekendy, posiedzieć, poobserwować, porozmawiać z ludźmi i po prostu poczuć klimat Sopotu bez zadęcia, tak bliskiego lokalnym mieszkańcom.


Gdańsk Łaźnia w Śródmieściu i Nowym PorcieMapkaCSW Łaźnia i CEA Łaźnia 2 to dwie placówki, które wspólnie działają w przestrzeni miejskiej rozwijając jej artystyczną tkankę. Znajdziemy tu zarówno wystawy, warsztaty, wernisaże, koncerty najróżniejszych gatunków muzyki, projekcje, happeningi oraz wiele innych form sztuki. Dodatkowo, Łaźnia bierze aktywny udział w procesie rewitalizacji różnych przestrzeni miejskich.

Łaźnia organizuje wiele wydarzeń, pozwalających na bliższe poznanie młodych artystów z Trójmiasta - malarzy, rzeźbiarzy, grafików, twórców sztuk wizualnych, itp. Jednym z popularniejszych wydarzeń tworzonych przez Łaźnię, jest KinoPort - kino studyjne zlokalizowane w CEA Łaźnia 2, którego działalność skierowana jest do mieszkańców Gdańska interesujących się ambitną kinematografią i kinem artystycznym. W jego repertuarze znajdziemy szeroki wybór kina europejskiego, jak i produkcje polskie oraz amerykańskie kino niezależne.


Kolonia Artystów obok ManhattanuMapkaKolonia Artystów to miejsce z misją - popularyzuje i promuje sztukę, w tym niszową i niezależną oraz wspiera i organizuje projekty kulturalne, artystyczne i społeczne. Znajdziemy tutaj galerię sztuki współczesnej promującą często sztukę niszową, niekomercyjną, często awangardową. Możemy tutaj też posłuchać najróżniejszych koncertów muzycznych oraz wziąć udział w spotkaniach z pisarzami i artystami.

Na miejscu działa też mini czytelnia i księgarnia, jest sklep z płytami winylowymi i kasetami oraz kawiarnia. Kolonia jest również partnerem wielu ciekawych wydarzeń i festiwali kulturalnych.

- To przestrzeń wspólnej wymiany myśli przy lekturze, kawie, winie, najnowszych elektronicznych dźwiękach z winyli i niekomercyjnych rozgłośni radiowych. Miejsce dla osób otwartych, nietuzinkowych, kreatywnych ludzi - zarówno do pracy, jak i relaksu - mówią właściciele Kolonii Artystów.

Najbliższe wydarzenia organizowane przez Kolonię:

więcej imprez »

Plama w GdańskuMapkaPlama to instytucja, bez której trudno wyobrazić sobie kulturalne życie Gdańska. Prócz tego, że Plama jest organizatorem międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, to przez cały rok organizuje wystawy, koncerty, spektakle oraz zajęcia edukacyjne w swojej siedzibie na ulicy Pilotów. Niestety, w tym roku nie spotkaliśmy się na najbardziej znanej imprezie organizowanej przez "Plamę" - Fecie, ale ta uwielbiana przez gdańszczan impreza z pewnością powróci, gdy sytuacja pandemiczna się unormuje.

W sezonie klub Plama prowadzi repertuarowy Teatr w Blokowisku, prezentujący spektakle dla dzieci i dorosłych, organizuje koncerty, wystawy, kino plenerowe, spotkania z podróżnikami, slamy poetyckie, większe i mniejsze imprezy plenerowe oraz festiwale. Od października do maja w klubie odbywają się zajęcia artystyczne adresowane do różnych grup wiekowych: ceramika, rysunek, malarstwo, plastyka, tkanina, linoryt, warsztaty bębniarskie i kreatywne pisanie. Klub chętnie wspiera też ciekawe projekty artystyczne i promuje młodych artystów.
Do Plamy warto wstąpić dla samego artystycznego klimatu.

Najlepiej czuję się ...
18%

na dużych koncertach festiwalach albo imprezach

18%

na spektaklach teatralnych

38%

na kameralnych koncertach

6%

na wernisażach, prelekcjach lub wystawach

20%

nigdzie, bo nie lubię tego typu wydarzeń

zakończona

łącznie głosów: 210

Opinie wybrane


wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.