Adrenalina, siniaki i brokat - za nami nietypowy mecz wrotkarski

17 marca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
mJ

W sobotnie popołudnie jedna ze stref Fun Areny zobacz na mapie Gdańska zamieniła się w arenę zmagań wrotkarek i wrotkarzy. W szranki stanęły dwa zespoły, które zaprezentowały publiczności, na czym polega roller derby.Roller derby to sport wrotkarski, w którym biorą udział dwie drużyny. Każda z nich liczy po 14 osób, a w jednym wyścigu walczy po pięć zawodniczek. W każdym zespole tylko jedna z nich zdobywa punkty poprzez wyprzedzanie przeciwniczek. To tzw. jammerka. Można ją odróżnić po gwieździe na kasku.

Pozostałe zawodniczki to blokerki. Ich zadaniem - jak sama nazwa wskazuje - jest blokowanie ścigacza drużyny przeciwnej. Z własnych ciał stawiają blok, który ma uniemożliwić przedostanie się rywalki. Wskazane jest również, aby pomagały swojej jammerce. Zdobywanie punktów odbywa się w pełnym kontakcie, zatem po meczu nie brakuje siniaków.

Zajęcia rekreacyjne w Trójmieście


- To trochę brutalny sport, ale wszystko dzieje się zgodnie z zasadami. Nikomu nie robimy krzywdy, nie podstawiamy nóg, nie wbijamy łokci w brzuch. Nic takiego nie ma miejsca. Siniaki oczywiście się zdarzają, kontuzje niestety też. Ale to wpisane jest w zasadzie w każdy sport - tłumaczy Olga Kałużna z grupy Chrome Sirens.
W Fun Arenie zaprezentowano roller derby w wersji Short Track, czyli na krótszym torze i z trzema zawodniczkami w grze. W sobotnim meczu, a w zasadzie dwóch 35-minutowych spotkaniach, zmierzyły się drużyny Biały Szkwał i Niebieski Sztorm. Oba zespoły reprezentowało po siedem osób - sześć zawodniczek i jeden zawodnik.

Jak mówią o tym sporcie zawodniczki, roller derby to świat adrenaliny, siniaków i... brokatu.

- Brokat, kolorowe przebrania, ciekawe makijaże, oryginalne pseudonimy zamiast nazwisk - to nieodzowna część tego sportu, który przecież stworzyły kobiety dla kobiet. Odwołujemy się do tradycji wesołego sportu amatorskiego. Roller derby to przede wszystkim przednia, emocjonująca zabawa, a zarazem swego rodzaju społeczność - dodaje.

mJ