Apokalipsa czy nowy początek? Muzyka filmowa w Operze Leśnej

6 lipca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Magda Mielke
Koncert Muzyki Filmowej wyjątkowo w tym roku odbędzie się na dużej scenie Opery Leśnej, a nie jak dotąd - na Tarasach Parku Wodnego w Sopocie. Więcej zdjęć (3)

Koncert Muzyki Filmowej wyjątkowo w tym roku odbędzie się na dużej scenie Opery Leśnej, a nie jak dotąd - na Tarasach Parku Wodnego w Sopocie.

mat. prasowe

Koncert Muzyki Filmowej wyjątkowo w tym roku odbędzie się na dużej scenie Opery Leśnej, a nie jak dotąd - na Tarasach Parku Wodnego w Sopocie.

mat. prasowe

Już po raz piąty w ramach Sopot Film Festival odbędzie się Koncert Muzyki Filmowej. W tym roku hasło przewodnie koncertu brzmi: "Apokalipsa czy nowy początek". To pierwszy tego typu koncert w Polsce od czasu epidemicznego zamrożenia. 15 lipca na dużej scenie Opery Leśnej usłyszymy m.in. Paulinę Przybysz i Kev Foxa.Do fanów muzyki filmowej dotarła dziś smutna wiadomość o śmierci mistrza tej sztuki, Ennio Morricone. Wielokrotnie nagradzany kompozytor znany był przede wszystkim jako autor muzyki do ponad 400 produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. do takich filmów jak: "Misja", "Nietykalni" czy "Dawno temu w Ameryce". Był też laureatem dwóch Oscarów.

Koncerty w Trójmieście


"Apokalipsa czy nowy początek" - koncert muzyki filmowejWyjątkowo w tym roku Koncert Muzyki Filmowej odbędzie się na dużej scenie Opery Leśnej Mapka, a nie jak dotąd - na Tarasach Parku Wodnego w Sopocie. Program łączy muzykę klasyczną i elektroniczne aranże, składa się z autorskiego doboru repertuaru, jak i premierowych wykonań aranżacji, przygotowanych specjalnie na festiwal. Tegoroczna tematyka koncertu jest efektem doświadczeń związanych z pandemią. Zamknięcie kraju od razu nasunęło autorom koncertu i dyrektorom sopockiego festiwalu filmowego, Annie Kądzieli-Grubman i Michałowi Grubman, pomysł, aby za pomocą utworów z poświęconych katastroficznej tematyce filmów science-fiction spróbować oswoić lęki i spojrzeć na trudne sytuacje z bezpiecznej odległości.

Imprezy filmowe w Trójmieście


Ścieżka z "Gry o tron" na koncercie muzyki filmowej (2018 rok):

- Scenariusze katastroficznych wydarzeń towarzyszą nam już od dawna, nie tylko w filmach science-fiction, kinie akcji, ale również w pięknych autorskich filmach artystycznych jak np. "Ostatnia miłość na Ziemi", w którym ludzie tracą kolejno wszystkie zmysły i stają się niezdolni do ludzkich uczuć i interakcji. Od lat doganiamy rzeczywistość z filmów, które zawsze wydawały się jedynie wymysłem i kreacją fantastów. W tym roku chyba po raz pierwszy wszyscy poczuliśmy, że tę odległą przyszłość nasz świat niestety dogonił. Dobierając filmy i muzykę do tegorocznego koncertu chcieliśmy spojrzeć na ten aspekt refleksyjnie i zastanowić się co czeka nas niebawem - apokalipsa czy może jednak nowy początek? - tłumaczy Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowa Sopot Film Festival.
Jedną z sekcji tegorocznego Sopot Film Festival będzie Drugie śniadanie z kinem niemym, w ramach którego będzie można obejrzeć m.in. "Młodego Sherlocka Holmesa" Bustera Keatona i "Piotrusia Pana" Herberta Brenona. Więcej zdjęć (3)

Jedną z sekcji tegorocznego Sopot Film Festival będzie Drugie śniadanie z kinem niemym, w ramach którego będzie można obejrzeć m.in. "Młodego Sherlocka Holmesa" Bustera Keatona i "Piotrusia Pana" Herberta Brenona.

mat. prasowe

Jedną z sekcji tegorocznego Sopot Film Festival będzie Drugie śniadanie z kinem niemym, w ramach którego będzie można obejrzeć m.in. "Młodego Sherlocka Holmesa" Bustera Keatona i "Piotrusia Pana" Herberta Brenona.

mat. prasowe

W programie znalazły się utwory słynnych kompozytorów muzyki filmowej: Hansa Zimmera, Ramina Djawadiego, Clinta Mansela wraz z Kronos Quartet, Michaela Nymana, Stevena Prica, Vangelisa czy Johanna Johannssona. Tradycyjnie już będzie można usłyszeć także zupełnie nowe, symfoniczne aranżacje utworów takich wykonawców jak: Michael Kiwanuka, Air, Son Lux i Woodkid. Wybrzmi muzyka z takich filmów jak: "Requiem dla snu", "Interstellar", "Incepcja", "Nowy początek", "Zbuntowana", "Łowca androidów", "Źródło", "Grawitacja", "Przekleństwa niewinności", "Moja miłość" oraz seriali "Gra o Tron", "Dark" i "Wielkie kłamstewka". To wszystko w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Rafała Janiaka oraz zaproszonych gości i solistów m.in. Pauliny Przybysz i Kev Foxa.

- Od pierwszej edycji naszym celem było połączenie - z jednej strony, pięknych symfonicznych suit w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, a z drugiej dubstepowych czy drum'n'basowych remiksów w wykonaniu Sebastiana Lipińskiego, związanego m.in. z zespołem BYTY. Lipiński w tym roku zmierzy się z utworami z filmu "Czas Apokalipsy" poddając je całkowitej dekonstrukcji. Na naszym koncercie bardzo mocną stroną są również wizualizacje, do których tworzenia zapraszamy artystów wizualnych i VJ'ów. Tym razem odpowiedzialny za nie będzie Pan.Mruk - zapowiada Michał Grubman.
Bilety w cenie od 65 do 85 zł, w zależności od wyboru sektora są dostępne w sprzedaży tutaj.

Co obejrzymy na 20. Sopot Film Festiwal?20. edycja SFF to 14 festiwalowych dni, 45 wydarzeń, sześć lokalizacji oraz 60 krótko- i pełnometrażowych filmów. Bilety na wydarzenia dostępne są wyłącznie online. Więcej zdjęć (3)

20. edycja SFF to 14 festiwalowych dni, 45 wydarzeń, sześć lokalizacji oraz 60 krótko- i pełnometrażowych filmów. Bilety na wydarzenia dostępne są wyłącznie online.

mat. prasowe

20. edycja SFF to 14 festiwalowych dni, 45 wydarzeń, sześć lokalizacji oraz 60 krótko- i pełnometrażowych filmów. Bilety na wydarzenia dostępne są wyłącznie online.

mat. prasowe

Koncert Muzyki Filmowej jest jednym z wydarzeń towarzyszących 20. Sopot Film Festival. Jubileuszowa edycja festiwalu została wydłużona do dwóch tygodni (11-24 lipca) i odbędzie się w sześciu lokalizacjach w przestrzeni miejskiej. Część wydarzeń, jak było do tej pory, zlokalizowana została na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w klubie Dwie Zmiany oraz w klubokawiarni 3 Siostry. Większość filmów będzie można jednak obejrzeć w dwóch plenerowych lokalizacjach Sopotu w bezpiecznej od siebie odległości - na Hipodromie SopotMapka oraz Sopockim RynkuMapka, które pomimo plenerowego charakteru posiadają zadaszenie nad widownią, pozwalające grać nawet podczas opadów deszczu. W tym roku pokazy nie będą się odbywać w głównym kinie festiwalowym, tj. Multikinie Sopot, które nadal pozostaje zamknięte ze względu na epidemię.

W tym roku zaprezentowane zostanie ponad 60 filmów pełno- i krótkometrażowych w ośmiu sekcjach tematycznych. W ramach międzynarodowego konkursu debiutów i drugich filmów obejrzymy przedpremierowo: pokazywane na MFF w Göteborgu "W co grają ludzie" w reżyserii Jenni Toivoniemi, nowy film Dominika Molla "Tylko zwierzęta nie błądzą" oraz produkcję węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza "Najgorsze wiersze świata". Polskę reprezentować będą z kolei Piotr Adamski z docenianym na festiwalach debiutem "Eastern", Tomasz Śliwiński z filmem "Ondyna" oraz nagrodzony za debiut reżyserski na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Bartosz Kruhlik z "Supernovą".

Sopot Film Festival to także możliwość nadrobienia najlepszych tytułów z nurtu kina autorskiego ostatnich miesięcy oraz nadrobienia oraz okazja do odbycia filmowej podróży do wybranego państwa - w tym roku organizatorzy zapraszają na daleką północ, a mianowicie do Islandii. Jak co roku, odbędą się także konkursy filmów dokumentalnych i krótkometrażowych oraz będzie okazja do nadrobienia twórczości wybitnych artystów - Jean-Pierre'a Jeuneta i Stanisława Lema. Choć program tegorocznej edycji jest znacznie skromniejszy niż w ubiegłych latach, to festiwal w całości odbędzie się w "realu".