• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bal u Pana Boga - ciekawa koncepcja, kiepska realizacja

Ewa Palińska
12 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Marika, jako jedyna, podczas koncertu wykonała aż trzy piosenki - "Walka Jakuba z Aniołem", "Lirnik" i "Powrót". Marika, jako jedyna, podczas koncertu wykonała aż trzy piosenki - "Walka Jakuba z Aniołem", "Lirnik" i "Powrót".

Szumnie zapowiadane widowisko muzyczne "Bal u Pana Boga", na które 11 listopada zaprosiło Muzeum II Wojny Światowej, wydawało się idealnym zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości. Niestety, choć koncepcja okazała się ciekawa, poziom artystyczny był średni, a realizacja pozostawiała dużo do życzenia.



Święto Niepodległości to idealna okazja, aby przypomnieć twórczość Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego, dlatego zorganizowanie widowiska z ich muzyką, szczególnie w taki dzień i w Muzeum II Wojny Światowej, wydawało się strzałem w dziesiątkę. Słuchaczom najwyraźniej ten pomysł również przypadł do gustu, ponieważ stawili się dość licznie. Przywitała ich przystrojona na biało scena (nawet pulpity muzyków i statywy mikrofonów były w tym kolorze) oraz mocne światła reflektorów.

Impreza rozpoczęła się z kilkunastominutowym opóźnieniem, co jednak bardziej podsycało ekscytację niż irytację na widowni.

- Jestem bardzo ciekawa tego widowiska! - komentowała jedna ze słuchaczek. - Uwielbiam piosenki Kaczmarskiego od czasu, kiedy zobaczyłam film "Ostatni dzwonek". Byłam zafascynowana sceną, w której licealiści wystawiają na przeglądzie teatralnym swój spektakl, dlatego cieszę się, że dzisiejsze wydarzenie również będzie miało formę widowiska.
Sebastian Karpiel-Bułecka tradycyjnie nie tylko zaśpiewał, ale i zagrał na skrzypcach. Sebastian Karpiel-Bułecka tradycyjnie nie tylko zaśpiewał, ale i zagrał na skrzypcach.
Radość cytowanej słuchaczki nie trwała jednak zbyt długo, bo szumnie zapowiadane widowisko okazało się niespełna godzinnym koncertem, podczas którego siedmioro artystów wykonało 14 piosenek. Towarzyszył im zespół pod kierownictwem Tomasza Krawczyka, w materiałach prasowych nieco na wyrost nazwany orkiestrą.

Prezentacjom towarzyszyły slajdy i wizualizacje pochodzącego z Indii Pulkit Kamala, wyświetlane na kotarach zawieszonych za plecami muzyków oraz po bokach sceny. Były niezwykle minimalistyczne i choć idealnie wtapiały się w aranżację sceny, to tak naprawdę niczym się nie wyróżniały.

To jednak, co nie tylko mnie wprawiło w osłupienie, to ogromny prompter (ekran, na którym wyświetla się tekst) zawieszony za plecami widzów.

- Kiedy weszliśmy na widownię to w pierwszej chwili przyszło mi do głowy, że odbędzie się karaoke. Tylko dlaczego ekran jest zawieszony za plecami, a nie frontem do widzów? Wydało mi się to pozbawione sensu, a przez myśl mi nie przeszło, że to ściąga dla artystów - komentował Marek, który przyszedł na koncert z żoną i dwojgiem dzieci.
Zainteresowanie publiczności było spore, choć nie udało się wypełnić widowni do ostatniego miejsca. Zainteresowanie publiczności było spore, choć nie udało się wypełnić widowni do ostatniego miejsca.
Prompter to oczywiście urządzenie, z którego się korzysta, ale na scenie i raczej dyskretnie, żeby nie zdradzać słuchaczom swojego nieprzygotowania czy niepewności. Artyści, którzy występowali w sobotę, mieli jednak do zaśpiewania tylko po 1, 2 lub 3 piosenki. Tak trudno było nauczyć się tekstu?

Piosenki Gintrowskiego i Kaczmarskiego to repertuar niezwykle trudny, obnażający wszelkie warsztatowe braki. Tutaj nie da się, jak w muzyce pop czy rock, odwrócić uwagi od swoich niedoskonałości brawurą czy ekspresją sceniczną. Najważniejszy jest przekaz tekstu, a więc konieczna jest perfekcyjna dykcja. Dopiero na takim fundamencie można zbudować interpretację. Artyści, którzy wystąpili w sobotę, na co dzień obracają się w zupełnie innych kręgach stylistycznych i z twórczością bardów nie poradzili sobie najlepiej.

Chlubnym wyjątkiem okazał się Piotr Cugowski, który na potrzeby tego szczególnego repertuaru oraz zapewne stosując się do wskazówek reżyserki - Olgi Czyżykiewicz, zrezygnował ze swojego rockowego emploi. Ubrany na biało (jak i reszta artystów), fantastycznie wykonał "Dokąd nas zaprowadzisz panie" oraz "Błogosławię zło". Talentu nie można odmówić również Sebastianowi Karpielowi-Bułecce, choć w sobotę nie mieliśmy możliwości w pełni go docenić. W "Obławie" niemal całkowicie zagłuszył go zespół instrumentalny, a kończąca koncert "Modlitwa o wschodzie słońca" została koszmarnie zaaranżowana (od drugiej zwrotki i tak słyszeliśmy tylko dudnienie, ponieważ nastąpiło jakieś sprzężenie, którego akustykowi nie udało się ogarnąć).

Piotr Cugowski zachwycił fantastycznymi interpretacjami piosenek "Dokąd nas zaprowadzisz Panie" oraz "Błogosławię zło". Piotr Cugowski zachwycił fantastycznymi interpretacjami piosenek "Dokąd nas zaprowadzisz Panie" oraz "Błogosławię zło".
Nie najgorsze wrażenie zrobiła też Marika, która jako jedyna wykonała trzy piosenki, choć nie da się ukryć, że piosenki Kaczmarskiego i Gintrowskiego to kompletnie "nie jej bajka". Krzywdę zrobił jej również aranżer, rozpisując partię wokalu w niekomfortowych dla niej rejestrach. Damian Ukeje, Monika Urlik i Mike Skowron polegli już na tekście - ich prezentacji słuchałam z głową zwróconą w stronę promptera, żeby wiedzieć, o czym śpiewają. W "Arce Noego" w wykonaniu Darka Malejonka było natomiast coś tak urzekającego, że choć do doskonałości było daleko, to słuchało mi się tego z przyjemnością.

Koncepcja "Balu u Pana Boga" bardzo mi się spodobała. Biała scena robiła wrażenie, na biało byli ubrani również wszyscy artyści, a wizualizacje, choć skromne, idealnie pasowały do aranżacji sceny. Ciekawie został również dobrany repertuar - tych piosenek można słuchać bez końca, a nieczęsto mamy przecież okazję.

Żeby jednak chciało się ich słuchać bez końca, musiałyby być wykonane choćby poprawnie - podczas sobotniego koncertu tego zabrakło. Ogólne wrażenie psuła też nie najlepsza aranżacja, która zamiast wydobywać piękno z utworów, potwornie je kaleczyła (duet puzonów czy puzonu ze skrzydłówką w akompaniamencie do refleksyjnych piosenek Kaczmarskiego to już w ogóle szalony pomysł). Na domiar złego, koncert był robiony pod transmisję telewizyjną, więc miało ładnie wyglądać i brzmieć przede wszystkim na nagraniu. W sali koncertowej nagłośnienie było natomiast koszmarne, co chwilę pojawiały się dudnienia i przestery, a wokalistów zagłuszał zespół. Fotoreporterzy docenili natomiast piękne oświetlenie sceny. Faktycznie, prezentowała się okazale, jednak aby uzyskać ten efekt reflektory kierowano w stronę słuchaczy, oślepiając ich.

Wydarzenia

Widowisko muzyczne - Bal u Pana Boga (7 opinii)

(7 opinii)
piosenka aktorska, widowisko / show

Miejsca

Opinie (66) 9 zablokowanych

  • To musialo sie tak skonczyc... (1)

    Gdzie jest organizator? Oddawaj kase ty...

    • 56 20

    • Co ma Bóg do święta niepodległości Polski? Czy wszędzie na siłe trzeba wciskać wiarę? To już nie te czasy...

      Bóg to bóg, a państwo to państwo. Najlepsze jest to że Ci co mówią dużo o swojej wierze i robią to z wielkim hala są po prostu pozorantami. Wiadomo przecież że w każdej partii w tym w PiS są same żmije i żmijki co liczy sie stołek i kariera

      • 19 15

  • Artykuł na życzenie adamowicza ? (2)

    Nie zgadzam sie z opinia autora artykułu. Koncert dobry , wokaliści świetni , a dobranie kawałki naprawdę wzruszające .

    • 60 99

    • Artykuł na życzenie adamowicza ?

      potrafisz czytać ? chyba tylko nauczyli cię składać literki !

      • 36 9

    • Jak się nie zgadzasz to napisz to a nie od razu sugerujesz, że jest na czyjeś życzenie.

      Jak dla mnie Muzemum II W.Ś, nie jest miejscem kultu tak jak kościół i takie koncerty nie powinny mieć tam miejsca

      • 25 12

  • (3)

    A na Ołowiance jeszcze gorzej , wręczanie odznaczeń przy krzesłach, chór dziewczęca przy pieśniach żołnierskich , Rotę śpiewa mały chłopiec tragedia , przemówienie Wojewody żal słuchać , brak dziadka Piłsudzkiego ,tylko papież,papież,papież no i brak Ģłódzia podsumowująć jaki organizator taki koncert.

    • 54 20

    • Jeśli tak lubisz”dziadka” to pisz poprawnie jego nazwisko

      • 7 2

    • Akurat chłopiec był świetny.

      • 5 1

    • To jest dopiero tragedia. Ty nazwiska Józefa Piłsudskiego nie potrafisz napisać poprawnie.

      Zapamiętaj sobie niedouczony człowieku. Twórca naszej niepodległości to Piłsudski, Józef Piłsudski.

      • 5 6

  • NIe zgadzam sie z krytyka (6)

    Unikam komentowania artykulow, ale ten tekst wymaga korekty....
    Wystepy nalezy jak najabrdziej zaliczyc do udanych. Autorka najwidoczniej skupila sie wylacznie na wyszukiwaniu dziury w całym. Kazdy z wokalistów miał mozliwosc zaprezentowania swoich mozliwosci wokalnych - trzeba przyznac, ze piekne glosy. W powyzszym tekscie zastosowano celowe zabiegi ukierunkowane na krytyke przedstawienia, ale inteligentny czytelnik dostrzeze, ze tak wlasciwie zarzuty dotycza blahych kwestii, calkowicie nieistotnych z punktu widzenia publicznosci. Czesc z nich jak rzekome zagluszanie, zla dykcja stanowia wylacznie wymysl autorki. Modlitwa w wykonaniu K-B zostala pieknie przedstawiona, wrecz wzruszajaco, emocjonalnie. Sala byla pełna (zreszta widac na zdjeciu - pojedyncze miejsca wolne przed wystepem - duzo osob sie krecilo zanim sie zaczelo), natomiast autorka przedstawia to w takim tonie, jakby wwydarzenie nie cieszylo sie zainteresowaniem.

    • 65 61

    • Muzemum II W.Ś. to nie jest miejsce na modlitwę i koncerty o Bogu . Od tego są kościoły! (3)

      To że nowy dyrektor chce zrobić wazelinę w PiS, żeby wybrali go na kandydata na prezydenta to już jest jasne.
      Jeżeli dobrze kojarzę to święto niepodległości nie zbiega się w czasie ze świętem kościelnym, żeby łączyć to w katolicką impreze.

      Dla ludzi inteligentnych to jest żenada.

      • 20 27

      • Żenadą są tacy inteligenci. (1)

        • 14 8

        • Wiem, bo w PiS ich w ogóle nie ma więc macie kompleksy.

          • 9 13

      • Haha ten wpis to wlasnie przykład "inteligencji"

        Żenada jest branie sie za komentowanie przy braku znajomosci podstawowych faktów. Typowe dla lemingów i podobnych typów. Następnym razem jak sie zaczniesz wypowiadać na forum to zapoznaj sie z tematyka przedmiotu dyskusji. Tak robią ludzie inteligentni - tacy prawdziwie inteligentni, a nie co sie takimi nazywają i robią z siebie publicznie znawców tematu. Niemniej jednak dziękuje za ten komentarz, stanowi on kwintesencje danego pokroju ludzi, który na jakiekolwiek slowo związane z religijna plują jadem. Naprawdę dałeś świetny popis całkowitego braku inteligencji.

        Ps. Dla innych "inteligentów" - "modlitwa" to tytuł piosenki, a repertuar Kaczmarskiego jest dostępny w internecie, wiec śmiało prosze sie zapoznać, a pózniej gadać o modłach w muzeum.

        • 15 5

    • Nie, nie sa to blahe sprawy. Nie słychać zupelnie bylo tekstu, jeden wielki łomot instrumentów. To nie o to chodzi w tych utworach. Muzyka to tło

      • 11 2

    • Niestety

      Z przykrością stwierdzam iż wraz z mężem i resztą towarzystwa z utęsknieniem czekaliśmy na zakończenie tegoż widowiska muzycznego. Pomimo ogromnej sympatii do Sebastiana Karpiel - Bułecka jak i do pozostałych wykonawców niestety muszę przyznać iż faktycznie wokaliści w większości zostali zagłuszani poprzez orkiestrę...

      • 1 0

  • (2)

    Na widowni widzę kwiat gdańskiej cebuli.

    • 54 33

    • Ty wyedukowany lewak, zabrakło lgbt, gender (1)

      i przepraszania Żydów i Niemców za wyrządzone zło. Prawda?

      • 8 11

      • My lewacy nie chodzimy na paździeż.

        • 9 7

  • Byłem na koncercie. Autor artykułu pisze bzdury

    Widzę że mój ulubiony portal zaprzedał się upadającemu adamowiczowi. Szkoda...,

    • 58 79

  • Nie najgorsze (3)

    Piszemy łącznie

    • 22 5

    • Bzdura. Proszę zajrzeć do słownika. (2)

      • 2 6

      • Nie z przymiotnikiem. (1)

        Tyle w temacie.

        • 2 2

        • Stopień najwyższy przymiotnika!

          W stopniu wyższym i najwyższym przymiotników ,,nie" piszemy rozłącznie: nie gorsze, nie najgorsze ale niedobre, niezłe itp.

          • 1 0

  • Żenada, cała po i kod! (1)

    • 25 35

    • Pozostaje wam tylko ujadanie trolli :-) Zero argumentów plebsie.

      • 2 2

  • (1)

    Czemu się dziwić. Jeżeli organizatorem był Nawrocki z Berendtem to nie ma liczyć na dobre widowisko tylko marny recital.

    • 30 28

    • Reżyserem była Olga Czyżykiewicz.

      • 3 3

  • (2)

    Czego PiS nie dotknie, to...

    • 43 37

    • To zamieni w złoto (1)

      • 9 11

      • haha

        ;)

        • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (7 opinii)

(7 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Centrum św. Jana pełni również funkcje: