Festiwal balonów we wrześniu na Wyspie Sobieszewskiej

19 sierpnia 2020, 15:00
Joanna Skutkiewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańska Organizacja Turystyczna podsumowała sezon: 13 proc. mniej turystów niż w 2019 r.

31 marca 2020 roku Wyspa Sobieszewska obchodziła swoje 125. urodziny. Plan na wielkie świętowanie tego jubileuszu wiosną został pokrzyżowany przez pandemię koronawirusa. Wydaje się jednak, że warto było poczekać: w dniach 5-6 września odbędzie się wydarzenie o nazwie Podniebny Bazar oraz - w tym samym miejscu i tym samym czasie - Balloon Festival. Oprócz zawodów sportowych balonów zorganizowane zostaną także loty pasażerskie nad Gdańskiem.aktualizacja, czwartek 20.08: Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Międzynarodowych Targów Gdańskich, loty pasażerskie nad Gdańskiem prawdopodobnie odbędą się dopiero podczas przyszłorocznej edycji.

Wydarzenia plenerowe w Trójmieście


125 lat temu - pod koniec marca 1895 roku - zakończono czteroletnie przedsięwzięcie, które zaowocowało powstaniem nowego, sztucznego ujścia Wisły. W ten sposób powstała Wyspa Sobieszewska: miejsce wyjątkowo atrakcyjnie przyrodniczo, dysponujące dwoma rezerwatami, czystym powietrzem i rozległymi terenami zielonymi.

Podczas konferencji, która miała miejsce w środę, 19 sierpnia, na Stadionie Energa, zapowiedziano atrakcje w ramach wydarzenia Podniebny Bazar, które odbędzie się w pierwszy weekend września. Na wielki, rodzinny piknik mogą czuć się zaproszeni wszyscy mieszkańcy Trójmiasta oraz przyjezdni.

W planach jest ustawienie strefy gastronomicznej i strefy relaksu, możliwość skosztowania specjałów z wielu barobusów, grill, a także atrakcje dla młodszych i starszych, takie jak m.in. warsztaty latawcowe. Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie przedsięwzięcia zostaną zorganizowane zgodnie z wytycznymi związanymi z pandemią. Już w przyszłym tygodniu będzie znany szczegółowy harmonogram dwudniowego wydarzenia.

W tym samym terminie odbędzie się także Balloon Festival. To pierwsze wydarzenie tego typu w Trójmieście. Odwiedzający będą mogli podziwiać prawdziwą rywalizację ścigających się balonów, skoki spadochronowe i zawody lotnicze czy puchar dronów. To nie wszystko - zorganizowane zostaną także loty pasażerskie nad Gdańskiem.

- Jest to wydarzenie, którego jeszcze w Gdańsku nie było, więc podchodzimy do tego z wielką nadzieją - mówił Bartosz Oberski, dyrektor zawodów. - Z pewnością będzie to bardzo duża atrakcja dla mieszkańców i osób, które w tym czasie przyjadą. Chcemy wiązać się ze społecznością Wyspy Sobieszewskiej, dlatego cieszymy się, że w ten sposób możemy świętować urodziny tego miejsca.
- Balony będą widoczne z każdego miejsca w Gdańsku, a być może także w Trójmieście - dodaje. - Balony mają swój wielki potencjał: są uwielbiane przez dzieci, dorosłych i starszą publiczność. Mamy nadzieję, że dostarczymy wielkich atrakcji podczas festiwalu lecących balonów na Wyspie Sobieszewskiej.
Okazja na wzięcie udziału w locie balonem ponad miastem nie zdarza się często, a to przeżycie zostaje w pamięci na długo. Pasażerowie mogą być zaskoczeni faktem, że każdorazowo znane jest tylko miejsce startu. Punkt lądowania balon niejako wybiera sobie sam. Sterowanie balonem odbywa się za pomocą zmniejszania i zwiększania jego wysokości, co wpływa na prędkość jego poruszania się, a także linami, które umożliwiają jego obrót wokół własnej osi. Nie ma tam jednak kierownicy sensu stricto. Warto wziąć ze sobą na pokład kamery i aparaty fotograficzne, bo prędkość przelotowa sprzyja zarówno oglądaniu, jak i uwiecznianiu widoków.
Czy leciałe(a)ś kiedyś balonem?
10%

tak

73%

nie, ale chciał(a)bym spróbować

17%

nie i nie planuję

zakończona

łącznie głosów: 1179