Festiwal balonów we wrześniu na Wyspie Sobieszewskiej

19 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Skutkiewicz
W dniach 5-6 września na Wyspie Sobieszewskiej będzie można wziąć udział w pasażerskim locie balonem. Więcej zdjęć (2)

W dniach 5-6 września na Wyspie Sobieszewskiej będzie można wziąć udział w pasażerskim locie balonem.

Joanna Skutkiewicz/Trojmiasto.pl

W dniach 5-6 września na Wyspie Sobieszewskiej będzie można wziąć udział w pasażerskim locie balonem.

Joanna Skutkiewicz/Trojmiasto.pl

31 marca 2020 roku Wyspa Sobieszewska obchodziła swoje 125. urodziny. Plan na wielkie świętowanie tego jubileuszu wiosną został pokrzyżowany przez pandemię koronawirusa. Wydaje się jednak, że warto było poczekać: w dniach 5-6 września odbędzie się wydarzenie o nazwie Podniebny Bazar oraz - w tym samym miejscu i tym samym czasie - Balloon Festival. Oprócz zawodów sportowych balonów zorganizowane zostaną także loty pasażerskie nad Gdańskiem.aktualizacja, czwartek 20.08: Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Międzynarodowych Targów Gdańskich, loty pasażerskie nad Gdańskiem prawdopodobnie odbędą się dopiero podczas przyszłorocznej edycji.

Wydarzenia plenerowe w Trójmieście


125 lat temu - pod koniec marca 1895 roku - zakończono czteroletnie przedsięwzięcie, które zaowocowało powstaniem nowego, sztucznego ujścia Wisły. W ten sposób powstała Wyspa Sobieszewska: miejsce wyjątkowo atrakcyjnie przyrodniczo, dysponujące dwoma rezerwatami, czystym powietrzem i rozległymi terenami zielonymi.

Podczas konferencji, która miała miejsce w środę, 19 sierpnia, na Stadionie Energa, zapowiedziano atrakcje w ramach wydarzenia Podniebny Bazar, które odbędzie się w pierwszy weekend września. Na wielki, rodzinny piknik mogą czuć się zaproszeni wszyscy mieszkańcy Trójmiasta oraz przyjezdni.

W planach jest ustawienie strefy gastronomicznej i strefy relaksu, możliwość skosztowania specjałów z wielu barobusów, grill, a także atrakcje dla młodszych i starszych, takie jak m.in. warsztaty latawcowe. Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie przedsięwzięcia zostaną zorganizowane zgodnie z wytycznymi związanymi z pandemią. Już w przyszłym tygodniu będzie znany szczegółowy harmonogram dwudniowego wydarzenia.

Balloon Festival odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w tych samych dniach co Podniebny Bazar, świętujący 125-lecie wyspy. Więcej zdjęć (2)

Balloon Festival odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w tych samych dniach co Podniebny Bazar, świętujący 125-lecie wyspy.

Joanna Skutkiewicz/Trojmiasto.pl

Balloon Festival odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej w tych samych dniach co Podniebny Bazar, świętujący 125-lecie wyspy.

Joanna Skutkiewicz/Trojmiasto.pl

W tym samym terminie odbędzie się także Balloon Festival. To pierwsze wydarzenie tego typu w Trójmieście. Odwiedzający będą mogli podziwiać prawdziwą rywalizację ścigających się balonów, skoki spadochronowe i zawody lotnicze czy puchar dronów. To nie wszystko - zorganizowane zostaną także loty pasażerskie nad Gdańskiem.

- Jest to wydarzenie, którego jeszcze w Gdańsku nie było, więc podchodzimy do tego z wielką nadzieją - mówił Bartosz Oberski, dyrektor zawodów. - Z pewnością będzie to bardzo duża atrakcja dla mieszkańców i osób, które w tym czasie przyjadą. Chcemy wiązać się ze społecznością Wyspy Sobieszewskiej, dlatego cieszymy się, że w ten sposób możemy świętować urodziny tego miejsca.
- Balony będą widoczne z każdego miejsca w Gdańsku, a być może także w Trójmieście - dodaje. - Balony mają swój wielki potencjał: są uwielbiane przez dzieci, dorosłych i starszą publiczność. Mamy nadzieję, że dostarczymy wielkich atrakcji podczas festiwalu lecących balonów na Wyspie Sobieszewskiej.
Okazja na wzięcie udziału w locie balonem ponad miastem nie zdarza się często, a to przeżycie zostaje w pamięci na długo. Pasażerowie mogą być zaskoczeni faktem, że każdorazowo znane jest tylko miejsce startu. Punkt lądowania balon niejako wybiera sobie sam. Sterowanie balonem odbywa się za pomocą zmniejszania i zwiększania jego wysokości, co wpływa na prędkość jego poruszania się, a także linami, które umożliwiają jego obrót wokół własnej osi. Nie ma tam jednak kierownicy sensu stricto. Warto wziąć ze sobą na pokład kamery i aparaty fotograficzne, bo prędkość przelotowa sprzyja zarówno oglądaniu, jak i uwiecznianiu widoków.
Czy leciałe(a)ś kiedyś balonem?
10%

tak

73%

nie, ale chciał(a)bym spróbować

17%

nie i nie planuję

zakończona

łącznie głosów: 1179