Beata Poźniak: gdańska aktorka głosem Skarlet w grze "Mortal Kombat 11"

8 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Alicja Olkowska

Kinomani kojarzyć ją mogą m.in. z nagrodzonego Oscarami filmu "JFK", w którym partnerowała Gary'emu Oldmanowi i Kevinowi Costnerowi. Wcieliła się wtedy w postać Mariny Oswald, żony Lee Harvey'a Oswalda, zabójcy prezydenta Kennedy'ego. Niedawno Beata Poźniak, urodzona w Gdańsku aktorka, a od lat mieszkająca w Los Angeles, powróciła z kolejną mocną kobiecą rolą. Tym razem użyczyła głosu niebezpiecznej Skarlet, bohaterce z bijącej rekordy popularności na całym świecie serii gier "Mortal Kombat". Najnowsza edycja, w której słyszymy głos aktorki, odnotowała najlepszy debiut w historii serii.Niepokorna Skarlet z "Mortal Kombat 11" ma polski głosAlicja Olkowska: Jak to się stało, że trafiła pani do obsady gry "Mortal Kombat 11"? Czy wcześniej miała już pani do czynienia z tego typu dubbingiem?

Beata Poźniak: Moja agentka zapytała, czy byłabym zainteresowana pracą dla Warner Bros. I zanim powiedziała, o jaką grę chodzi, najpierw musiałam podpisać NDA (Non Disclosure Agreement), czyli umowę o zachowaniu poufności, żeby poznać szczegóły projektu. Nie mogłam powiedzieć nikomu, że poszłam na spotkanie i o czym były rozmowy. Tak pracowałam "w ukryciu" przez trzy lata, nie mówiąc nic nikomu.

Natomiast wcześniej, na początku lat 90., współpracowałam "głosowo" przy tworzeniu "Psychic Detective", pierwszej gry, która miała premierę w podczas festiwalu Sundance. Potem odeszłam od gier i zajęłam się narracją do filmów pełnometrażowych, dokumentalnych oraz angielskojęzycznych audiobooków. Wystąpiłam też w wielu filmach, w tym najsłynniejszym, "JFK" w reżyserii Olivera Stone'a.

Zobacz także: Beata Poźniak. Dziewczyna z ul. Piwnej, która zachwyciła Hollywood

Głos Beaty Poźniak w "Mortal Kombat 11":
Jak przebiegały nagrania do gry i czy różnią się czymś od "klasycznego" dubbingu, np. bajek?

W studiu mam mikrofon, słuchawki, wodę oraz cynamon wymieszany z miodem. Na ekranie nie widzę obrazu, jak to bywa w klasycznej animacji, jedynie sam tekst. W drugim pomieszczeniu jest reżyser, producent i ekipa od dźwięku. Czasem przychodzą też przedstawiciele ze studia Warner Bros i się przysłuchują. Widzę za szybą całą grupę.

Proponuję dwie lub trzy wersje każdej kwestii mojej bohaterki Skarlet, wspaniałej Blood Queen, "krwistej" królowej, z którą się "bawię" słowem i śmiechem. To bardzo kolorowa postać. Chciałam w niej coś nowego i świeżego odnaleźć. Przyznam, że uwielbiam poszukiwania twórcze i m.in. zainspirowana wokalnymi ekspresjami naszego wspaniałego Jerzego Grotowskiego, Roy Harta czy też Alfreda Wolfshna. Podczas nagrań bawiłam się i jednocześnie ryzykowałam, ale jak widać, opłaciło się.


Z jakimi reakcjami spotkała się pani rola wśród fanów gier komputerowych?

Postać Skarlet została bardzo dobrze przyjęta, podoba się, co widać po reakcjach fanów, którzy wzorując się na niej tworzą swoje własne rysunki i animacje. Popularne jest także wcielanie się w nią w ramach tzw. cosplay.

Fani przesyłają mi swoje prace i wizerunki, co jest bardzo budujące. Jestem pod wrażeniem i miło zaskoczona, to są naprawdę wspaniałe prace. A przede wszystkim zauważyłam, że to zbiorowa zabawa. Zbliża ludzi z całego świata, którzy przecież przedtem się nie znali, a teraz mają coś wspólnego.

Zobacz także: Słynni aktorzy, którzy pochodzą z Trójmiasta

Gry to jednak nie wszystko, czym się pani zajmowała na przestrzeni ostatnich lat. Jakie projekty obecnie panią najbardziej interesują?

Wybieram projekty, które przede wszystkim mnie intrygują i nie muszą być to zajęcia tylko aktorskie, ale też eksperymenty filmowe, audiobooki i nowe technologie Virtual Reality. Ciągle szukam czegoś nowego, co pozwala mi się rozwijać i być kreatywną. Ciągnie mnie do projektów, które otwierają mnie na nowe wyzwania i doświadczenia, chcę ryzykować, pytać, szukać. Życie zaskakuje i to jest w pewnym sensie niepokojące, ale też piękne, że nie wiemy, co się wydarzy jutro.

Tak jak moja ambitna "zła kobieta" Skarlet; kobieta, która broni siebie i innych, ale również walczy o przetrwanie. Fani i wiele osób utożsamia się z nią i ja się im nie dziwię. Skarlet także symbolizuje "krew", czyli oczyszczenie, ale i wtajemniczenie....

Czy ma pani w planach kolejne występy w grach komputerowych?

Mimo że "Mortal Kombat 11" premierę miał pod koniec kwietnia, wciąż trwają nagrania do gry i coraz nowe fragmenty fani mogą ściągać z internetu. A więc obsada gościnna też dochodzi, jak choćby Terminator i to z twarzą Arnolda Schwarzeneggera (!). Cieszę się, że to właśnie on, były gubernator Kalifornii, dołączył do gry (choć niestety nie przemówił głosem aktora), zwłaszcza że od lat jestem zaangażowana w politykę i ruch kobiecy (wprowadziłam jako pierwsza ustawę Dnia Kobiet w USA).

W dalszym ciągu w studiu nagrywam dubbing do gry, ale... póki co nie mogę więcej zdradzić (śmiech). Obecnie cieszę się nominacją z ostatniej chwili od amerykańskiej branży w kat. "Outstanding Video Game Character, Best Voiceover" w konkursie Voice Arts Awards. Jestem tym zaszczycona.
Czy grasz w gry komputerowe?
65%

tak, to fajna zabawa

24%

kiedyś tak, dziś już nie

11%

nie, nie wciągnęły mnie

zakończona

łącznie głosów: 175