Bitwa Morska na Martwej Wiśle. Najlepiej oglądać z Nowego Portu

12 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Stafiej

Tegoroczna Bitwa Morska na Martwej Wiśle odbędzie się w nowej odsłonie - nie za dania, a po zmroku, a rekonstrukcji historycznej towarzyszyć będą pokazy pirotechniczne, lasery, trójwymiarowy mapping oraz fajerwerki. Impreza odbędzie się w sobotę o godz. 21:30, pokazy oglądać można z nabrzeża w Nowym Porcie. Organizatorzy namawiają do przyjazdu komunikacją miejską.Bitwa Morska przy Twierdzy Wisłoujście zobacz na mapie Gdańska to wydarzenie, które za każdym razem przyciąga tysiące widzów. Dotychczas z nabrzeża w Nowym Porcie mogli oni oglądać odbywający się za dnia pokaz historyczny przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne. Organizatorzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska stwierdzili jednak, że formuła się wyczerpała i po dwóch latach przygotowań w najbliższą sobotę zaprezentują Bitwę Morską w zupełnie nowej odsłonie.

- W snuciu opowieści o dziejach Twierdzy Wisłoujście, począwszy od średniowiecza aż po czasy II wojny światowej, pomogą najnowsze zdobycze techniki. Historię tego wyjątkowego miejsca zaprezentujemy za pomocą pokazów laserowych, efektów pirotechnicznych oraz trójwymiarowego mappingu na budynku twierdzy. Zgodnie z tradycją, nie zabraknie także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływającego po Martwej Wiśle okrętu - tłumaczy Andrzej Gierszewski, rzecznik MHMG.
Wydarzenie rozpocznie się od pokazu laserów, które będą wystrzeliwane w stronę zgromadzonej widowni z pokładu wycieczkowca "Czarna Perła". Ujście Wisły będzie dodatkowo zasnute mgłą, a pokazom towarzyszyć będzie muzyka. Następną częścią będzie mapping na wieży twierdzy. Publiczność zobaczy, jak wyglądało ujście Wisły w średniowieczu, pokazane zostaną burzliwe losy twierdzy, animacje przedstawiające bitwę pod Oliwą i postacie związane z historią obiektu. Podczas opowieści o losach w czasie II wojny światowej na niebie rozbłysną olbrzymie reflektory, a widzowie usłyszą także pamiętny wystrzał z pancernika "Schleswig-Holstein". Na koniec odbędzie się pokaz fajerwerków.

- Oczywiście to tylko wybrane fragmenty prezentacji. Zdradzę jeszcze, że podczas pokazu cały statek zostanie wysadzony w powietrze, zalecamy więc, by zaopatrzyć się w stopery albo słuchawki wygłuszające dla dzieci - mówi Gierszewski.
Widowisko rozpocznie się o godz. 21:30 i potrwa czterdzieści minut. Udział jest bezpłatny. Całość najlepiej oglądać z nabrzeża w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej zobacz na mapie Gdańska. Twierdza Wisłoujście będzie przez całą sobotę zamknięta dla zwiedzających. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy widzów i namawiają do przyjechania na imprezę rowerami oraz komunikacją miejską - tramwajami 5 oraz 10.

- Widzowie zmotoryzowani są w nieco mniej komfortowej sytuacji. Zalecamy skorzystanie ze stadionowego parkingu przy ul. Pokoleń Lechii w Letnicy - jedynego dostępnego w tym terminie. Stąd do widowni trzeba będzie pokonać pieszo trzy kilometry albo podjechać tramwajem - radzi Gierszewski. - Poinformowaliśmy również korporacje taksówkowe, aby w miarę możliwości taksówki czekały na widzów po zakończeniu imprezy.
Budżet imprezy to 100 tys. zł, kwota pochodzi ze środków własnych muzeum.

Tak wyglądała Bitwa Morska w starej odsłonie.