Bursztynowy jazz w Żaku

23 października 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Jakub Knera

Niezwykli jazzowi wirtuozi, muzycy czerpiący z dokonań awangardy oraz niebanalne melodie i ujmujące dźwięki. W piątek w klubie Żak startuje Festiwal Jazz Jantar.Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Jego historia sięga lat 70. ubiegłego wieku. Jazz Jantar zawsze za cel stawiał sobie prezentację światowych trendów i najciekawszych zjawisk mających miejsce na scenie muzycznej. W tym roku będzie podobnie - czyli niekonwencjonalnie, różnorodnie, a przede wszystkim ciekawie. Wystarczy spojrzeć na listę zaproszonych wykonawców.

Impreza tradycyjnie dzieli się na dwie części - Avant Jazz i All That Jazz. Pierwsza z nich, która zaczyna się w piątek, w dużej mierze jest poświęcona muzyce free i improwizowanej.

Festiwal rozpocznie występ formacji Małe Instrumenty, która - jak wskazuje nazwa - grają na... małych instrumentach. Muzycy komponują na dźwiękowych zabawkach: cymbałkach, dziecięcych bębenkach, grzechotkach czy piszczących kaczuszkach. Nie tworzą jednak dźwiękowej kakofonii, ale niebanalne melodie, które nierzadko są wykorzystywane m.in. jako ścieżki filmowe.

Pędzącą jazzową lawinę zaprezentuje Kostas New Progrram, wykorzystujący takie instrumenty jak saksofony, puzon, flety akustyczne i elektroniczne połączone z noise'owym wokalem. Ich muzyka pełna jest improwizacji, ale i nie brakuje w niej chęci do dźwiękowego ujarzmiania instrumentów a la John Zorn.

Niewątpliwą gwiazdą tej części festiwalu będzie trio Dave'a Douglasa, uważanego za jednego z najważniejszych amerykańskich muzyków jazzowych ostatniej dekady. Trębacz zasłynął zarówno jako ciekawy kompozytor, ale także jako lider zespołów, którym przewodził. Współpracował m.in. z takimi tuzami jak Anthony Braxton, John Zorn czy Tom Waits. Duże uznanie zyskały jego nagrania ze skrzypkiem Markiem Feldmanem, z którym wystąpi na koncercie w Żaku. Trio wirtuozów uzupełni Scoot Colley grający na kontrabasie.

Część Avant Days będzie miała także trójmiejski akcent - na jej zakończeniu wystąpi pochodzący z Gdańska Michał Jacaszek, który zaprezentuje materiał z wydanej w tym roku płyty "Treny". Artysta już od kilku lat obracający się w kręgach muzyki elektronicznej, stworzył album łączący w sobie elementy muzyki klasycznej z elektroniką. Trójmiasto reprezentować będzie także grupa Kwartludium.

Druga część Jazz Jantar odbędzie w przedostatni weekend listopada - koncentrować się będzie na przyjemności słuchania muzyki, co jednak nie oznacza, że spotkamy się z banalnymi wykonawcami. Kolejne edycje Jazz Jantar prezentują niezwykle interesujących wykonawców - warto to sprawdzić.