stat

"Być jak Dobiesław". Nowy serial internetowy z Gdyni

29 marca 2020, 14:00
Julia Rzepecka
Serial "Być jak Dobiesław" odcinek 1: "Tinder Love Story"

Dobiesław to zwykły księgowy, który wcale nie szuka tarapatów - to one znajdują jego. Bohater nowego serialu internetowego "urodził się" w Łodzi, ale dalsze losy jego historii są realizowane w Gdyni. Jakub Firewicz, aktor i pomysłodawca, zdradza kulisy powstającej produkcji.Imprezy online w Trójmieście


Julia Rzepecka: Skąd pomysł na serial?

Jakub Firewicz: Pomysł narodził się z potrzeby kreatywnego działania, ale nie takiego dla mainstreamowych produkcji ogólnopolskich telewizji. Po szkole teatralnej przez kilka lat grałem w Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie bardzo "wrosłem" w gatunek komediowy. Przez dziewięć lat grałem głównie komedie i farsy. Tam też poznałem grupę świetnych ludzi, którzy podzielają moje poczucie humoru. A jest ono bliskie estetyce Monty Pythona i w ogóle humoru brytyjskiego. Tak się złożyło, że stopniowo wszyscy rozstawali się z teatrem w Łodzi. Jeszcze gościnnie czasem tam gramy (oczywiście nie teraz, w czasie koronawirusa). Udało mi się skrzyknąć ekipę, napisałem scenariusz i przygotowaliśmy pierwsze trzy odcinki pilotażowe.

Kim jest Dobiesław? Jaki jest tytułowy bohater?

Dobiesław jest niezdarnym księgowym, który ciągle zderza się z różnymi dziwnymi sytuacjami i musi sobie w nich poradzić. Postać powstała w Łodzi, podczas przygotowywania farsy "Hotel Westminster". Dobiesław był tam asystentem ministra i musiał "kryć" wszystkie romanse swojego przełożonego. Ta postać tak bardzo spodobała się tamtejszej publiczności, a ja sam miałem tak wielką przyjemność ją grać, że stwierdziłem, że nie może zginąć po zakończeniu grania tamtego spektaklu. Napisałem więc historię dalszych losów Dobiesława, gdy bohater jest już w zupełnie innej rzeczywistości. Jest zwykłym, szarym księgowym w nieciekawej korporacji i wciąż uczestniczy w dziwnych historiach, które same go odnajdują.

Czytaj też: Jakie nowe spektakle zobaczysz przez internet?

Czy serial nagrywany jest tylko w Gdyni?

Tak, pierwsze trzy odcinki zostały zrealizowane w Gdyni. Mamy nadzieję, że gdy pandemia wirusa zostanie opanowana, ruszymy z pełnym sezonem serialu, nagranym w całym Trójmieście. Być może miasto będzie chciało być patronem naszego serialu, to fajny sposób na jego reklamę. Gdańsk jest bardzo często wykorzystywany w różnych nagraniach, bo ma wiele charakterystycznych zabytków, które się łatwo kojarzą. Natomiast Gdynia i Sopot, chociaż się pojawiają, to jednak moim zdaniem trochę zbyt rzadko.

Zobacz także: cykl "Filmowe Trójmiasto", wszystko o lokalnym kinie

Kto jeszcze współpracuje przy projekcie?

Można powiedzieć, że nasza ekipa jest rodzinna. Moja żona, zupełnie niezwiązana z branżą, postanowiła zająć się produkcją tego serialu. Jej brat jest absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej, jest operatorem i producentem, posiada profesjonalny sprzęt filmowy, więc to było naturalne, że razem zaczęliśmy działać. Myślę, że w przyszłości chcielibyśmy sformalizować naszą działalność, żeby była firmą produkcyjną z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chodzi o aktorów, są to osoby, z którymi spotkałem się w Teatrze Powszechnym w Łodzi: Marta Jarczewska, Justyna Ducka i Damian Kulec. Co warto dodać, ekipa nie będzie się zmieniać. Poza gościnnymi występami gwiazd chcemy utrzymać cały czas taką samą obsadę. Aktorzy będą odgrywali kilka postaci w jednym odcinku, to będzie dla nich na pewno fajne zadanie aktorskie. Jeśli chodzi o muzykę, specjalnie na potrzeby serialu napisał ją Bartosz Adamiak, który zadbał również o udźwiękowienie. Muzyka będzie opublikowana na naszym kanale na YouTube, ponieważ jest się czym pochwalić.

Ile odcinków ma mieć pierwszy sezon?

Jak dotąd mamy trzy odcinki pilotażowe i chcemy się przekonać, jaki będzie odbiór widzów. Okaże się, czy ten absurdalny humor się sprawdzi. Mamy nadzieję, że serial się spodoba, być może zainteresuje się nim nawet telewizja. Wtedy widzielibyśmy to w formie około 20-minutowych odcinków. A jeśli nie będzie zainteresowania większych stacji, będziemy sami szukać funduszy, by wyprodukować w całości serial do internetu. Pomysłów na scenariusz mamy dużo, na 22 odcinki. Będziemy szaleć!
Czy lubisz seriale internetowe?
15%

tak, bardzo chętnie je oglądam

15%

raczej tak, to niezła alternatywa

29%

raczej nie, nic mnie jeszcze nie zainteresowało

41%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 276