Niemal 25 tys. uczniów na kwarantannie. Będzie więcej?

16 listopada 2021, 17:30
Piotr Kallalas
W pomorskich szkołach rośnie liczba uczniów i nauczycieli przebywających na kwarantannie. Więcej zdjęć (1)

W pomorskich szkołach rośnie liczba uczniów i nauczycieli przebywających na kwarantannie.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

W pomorskich szkołach rośnie liczba uczniów i nauczycieli przebywających na kwarantannie.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Jeszcze dwa tygodnie temu w woj. pomorskim na kwarantannie przebywało ponad 10 tys. uczniów. Dziś to już niespełna 25 tys. osób i wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie ciągle rosła. - Praktycznie nie ma dnia bez kombinowania związanego ze zmianami w obsadzie czy informacji o kolejnych zakażeniach - słyszymy w jednej z gdańskich szkół.Wzrosty liczby zakażeń czwartej fali epidemii nie omijają pomorskich szkół. Zakażenia są wykrywane zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, co skutkuje koniecznością zawieszania zajęć stacjonarnych. W Gdańsku dwie szkoły całkowicie wstrzymały nauczanie stacjonarne - w 21 szkołach podstawowych i siedmiu ponadpodstawowych zmiany dotknęły część klas. Natomiast w Gdyni na zmiany trybu w części klas musiały zdecydować się cztery szkoły.

Czytaj też: Ponad pół tysiąca uczniów na kwarantannie. Brali udział w śpiewaniu hymnu

- Jeżeli zaistnieje potrzeba, szkoły przechodzą na tryb pracy zdalnej. W zdecydowanej większości dotyczy to pojedynczych oddziałów - tryb hybrydowy - informuje Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Zgodnie z danymi służb sanitarnych w całym regionie aż 24,6 tys. uczniów przebywa na oficjalnej kwarantannie z powodu kontaktu z osobami zakażonymi, a 830 uczniów zostało objętych izolacją w wyniku zakażenia.

Czytaj też: Tusk i Broniarz o edukacji w Gdańsku. "Mniej ideologii, więcej pieniędzy"

"Nie ma dnia bez kombinowania"Sytuacja nie jest optymistyczna również w przypadku rosnącej liczby zakażeń wśród kadry pedagogicznej. Obecnie aż 509 nauczycieli przebywa w kwarantannie, a 376 na izolacji, co oznacza podwojenie statystyki w ciągu ostatnich dwóch tygodni. To powoduje liczne zmiany w organizacji grafiku.

- Praktycznie nie ma dnia bez kombinowania związanego ze zmianami w obsadzie czy informacji o kolejnych zakażeniach - słyszymy w jednej z gdańskich szkół. - Jako placówka jesteśmy gotowi na zmianę charakteru pracy, jednak obawiamy się, co będzie za chwilę.
Czy szkoły powinny obecnie działać w trybie stacjonarnym?
42%

tak, to najlepsze rozwiązanie

25%

tak, ale szkoły powinny reagować na sytuację epidemiologiczna

30%

nie, ryzyko jest zbyt duże

3%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 1283

Opinie wybrane


wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.