• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Całoroczne bary staną na plażach w Gdańsku?

Maciej Korolczuk
29 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Czy wkrótce na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawią się całoroczne kawiarnie i restauracje? Gdański Ośrodek Sportu chce sprawdzić, czy to możliwe. Czy wkrótce na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawią się całoroczne kawiarnie i restauracje? Gdański Ośrodek Sportu chce sprawdzić, czy to możliwe.

Czy na plaży między Brzeźnem a Jelitkowem pojawi się całoroczna zabudowa? Chce tego zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu. W miejsce sezonowych punktów usługowych miałyby stanąć całoroczne obiekty. Najpierw jednak GOS chce mieć pewność, że nowej infrastruktury nie zniszczy np. fala sztormowa lub powódź. W tym celu zlecił już specjalną analizę, za którą zapłacił ok. 50 tys. zł.



Całoroczne obiekty na plaży w Gdańsku to:

Obecnie na niespełna pięciokilometrowym odcinku plaży między Brzeźnem a Jelitkowem turyści i mieszkańcy mogą korzystać z sezonowych kawiarni oraz restauracji oraz innych obiektów, np. stadionu letniego, zjeżdżalni czy dmuchańców dla dzieci.

Sezonowych, bo jesienią i zimą przy często sztormowej pogodzie poza grupkami morsujących osób trudno o klientów i plażowiczów. Przed chłodem i lodowatą bryzą spacerowicze chronią się w lokalach po drugiej stronie wydm.

Wkrótce może się to zmienić, bo Gdański Ośrodek Sportu, który na co dzień zarządza plażami w Gdańsku, rozważa budowę na plaży całorocznych punktów usługowych. Miałyby one powstać w miejscu dotychczasowych sezonowych obiektów.

Jednak na razie to tylko plany i droga do ich realizacji jest jeszcze daleka.

Dlaczego? Z kilku powodów.

Obecne bary plażowe są sezonowe i pozostają otwarte od maja do września. Na okres jesienno-zimowy ze względu na sztorm są rozbierane. Obecne bary plażowe są sezonowe i pozostają otwarte od maja do września. Na okres jesienno-zimowy ze względu na sztorm są rozbierane.

Trzeba sprawdzić, czy to bezpieczne



Aby ocenić, czy to bezpieczne - głównie ze względu na jesienno-zimowe sztormy i ewentualne zagrożenie powodziowe - GOS zlecił ekspertom sporządzenie specjalnej analizy.

Ma ona ocenić m.in. wpływ czynników oddziaływania środowiska (zasięg fali sztormowej oraz wyznaczenie miejsc bezpiecznych przed nią) oraz określić maksymalne wymiary i powierzchnie całorocznych obiektów. Autorzy opracowania muszą też określić, jak bezpiecznie posadowić punkty na plaży oraz podłączyć przyłącza wodno-kanalizacyjne i energetyczne.

Opracowanie ma też dać odpowiedź na pytanie nie tylko czy, ale i gdzie jest możliwe umiejscowienie takich obiektów. W analizie ma zostać wskazana ich wielkość (od 140 m kw. nawet do 300 m kw.) oraz funkcja. Pod uwagę autorzy mają wziąć także ewentualny montaż plastikowych lub drewnianych kładek plażowych, mebli miejskich, ławek, placów zabaw, siłowni na otwartym powietrzu.

  • W czasie sztormów zdarza się, że woda wdziera się aż do betonowego wejścia na molo.
  • A czasem nawet wylewa się przez wejścia na plażę. Analiza ma dać odpowiedź urzędnikom, jak i czy w ogóle w takiej sytuacji na plaży może funkcjonować całoroczny bar czy restauracja.

Później uzgodnienia z Urzędem Morskim i zmiana miejscowych planów



Analiza to jednak dopiero pierwszy krok.

- Wykonana analiza posłuży do rozpoczęcia procedur uzgodnień z Urzędem Morskim w Gdyni, a docelowo będziemy chcieli doprowadzić do zmian w miejskich planach zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby lokalizację całorocznych punktów usługowych na plaży - precyzuje Grzegorz Pawelec, główny specjalista ds. komunikacji Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Nie chodzi o zwiększenie ich liczby, a raczej o wydłużenie czasu działania w formie stałej, a nie tylko sezonowej, jak to ma miejsce obecnie.
Jak dodaje, dalsze kroki będą zależne od wyników analizy, stanowiska Urzędu Morskiego, Biura Rozwoju Gdańska czy konserwatora zabytków.

- Trzeba się liczyć również z tym, że ostateczne uwarunkowania będą uzależnione od uzyskania decyzji środowiskowej - dodaje Pawelec.
Dotychczas jedynymi całorocznymi obiektami na plażach w Gdańsku były nowe toalety. Czy wkrótce dołączą do nich kawiarnie i restauracje? Dotychczas jedynymi całorocznymi obiektami na plażach w Gdańsku były nowe toalety. Czy wkrótce dołączą do nich kawiarnie i restauracje?
Jeśli GOS uzna, że budowa całorocznych obiektów jest możliwa w dotychczasowych lokalizacjach, konieczne będzie jeszcze uregulowanie kwestii z obecnymi najemcami, którzy w 2018 r. podpisali 10-letnie umowy dzierżawy, ale na obiekty sezonowe (od maja do września).

Przetarg na wykonanie analizy wygrała spółka Green Cities Infrastructure z Gdańska. Za jej realizację otrzyma od GOS-u ok. 48 tys. zł. Opracowanie ma być gotowe pod koniec 2021 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (136)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych

15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jarmark Św. Dominika organizowany jest: