Cały dzień aTrakcji w Gdyni

26 września 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej

Od rana do wieczora w sobotę będzie można wziąć za darmo udział w kilkunastu wydarzeniach artystycznych przygotowanych w różnych miejscach Gdyni w ramach festiwalu aTrakcje. Będą koncerty, spektakle, warsztaty i spacery tematyczne.Pierwsze aTrakcje zorganizowano dwa lata temu. W ciągu całego dnia odbyło się kilkanaście wydarzeń artystycznych i choć były to na ogół przedsięwzięcia niszowe, swoich odbiorców znalazły. Po roku przerwy impreza wraca w formie niemalże niezmienionej.

- Naszym celem pozostaje promowanie lokalnych artystów i zachęcenie ludzi, aby wyszli na miasto i ich zobaczyli. To ma być spotkanie z kulturą dla każdego, dlatego też oferta jest bardzo zróżnicowana, a wszystkie wydarzenia są bezpłatne - mówi Natalia Szafrankiewicz, koordynatorka aTrakcji z Fundacji 4 Sztuki.
Sobotni festiwal wystartuje o godz. 10 w Teatrze Gdynia Główna, gdzie odbędą się warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez Magdalenę Laudańską. Godzinę później w księgarni Vademecum Magda Danaj uczyć będzie rysowania komiksów. W południe ponownie w Teatrze Gdynia Główna Urszula Zerek poprowadzi zajęcia z improwizacji, a w Blues Clubie odbędą się warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej, które przygotują Zambari, Null i Coding.

W tym samym czasie ruszą spacery tematyczne ulicami Gdyni. Stowarzyszenie Traffic Design o godz. 10:30 i 12:30 oprowadzi szlakiem instalacji artystycznych i murali powstałych w ramach festiwalu Traffic Design, a o godz. 11:30 i 13:30 przewodnik miejski (i muzyk) Michał "Goran" Miegoń zabierze chętnych na alternatywną wycieczkę po Gdyni. Spacery ruszają spod Infoboksu i potrwają godzinę.

Późnym popołudniem zaplanowano spektakle. O godz. 16:30 w Teatrze Gdynia Główna będzie można zobaczyć "Więzi" Urszuli Zerek oraz "Przejaśnienia 36,8" Magdaleny Laudańskiej w reżyserii Joanny Czajkowskiej. Z kolei o godz. 18 w Desdemonie odbędzie się pokaz spektaklu "Burmistrz" w reżyserii Ewy Ignaczak.

ATrakcje zamkną koncerty w pięciu gdyńskich klubach. W Blues Clubie zagrają The Fruitcakes (godz. 18), w Uchu - Lastryko (godz. 19:30), w Ubogiej Krewnej - Lonker See (godz. 21), w Klubokawiarni - Pater/Wojtczak (godz. 22), a w Desdemonie wystąpi Soundcheck Sessions (godz. 23).

Choć na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na warsztaty i spektakle należy zarezerwować miejsce mailowo (zapisy@4sztuki.org).

- Obecność należy potwierdzić osobiście najpóźniej na kwadrans przed rozpoczęciem wydarzenia. Miejsca zwolnione będą zapełniane osobami niezarejestrowanymi - dodaje Szafrankiewicz.