"Chłopi" na wielkim ekranie. Film powstanie m.in. w Sopocie

4 sierpnia 2020, 16:00
Tomasz Zacharczuk
"Chłopi" - zwiastun koncepcyjny:

Noblowska powieść Władysława Stanisława Reymonta doczeka się kolejnej ekranizacji. "Chłopi" zostaną zrealizowani w technice animacji malarskiej, a więc dokładnie tak samo jak "Twój Vincent". Za reżyserię ponownie odpowiadać będzie Dorota Kobiela, zaś obraz wyprodukuje studio BreakThru Films. Prace nad tytułem zaplanowano m.in. w Sopocie, a jedną z głównych ról zagra Mirosław Baka z Teatru Wybrzeże, muzykę skomponuje związany z Trójmiastem raper L.U.C. Premiera w 2022 roku.



Repertuar kin w Trójmieście


"Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli to kolejna produkcja studia BreakThru Films, która zrealizowana będzie techniką animacji malarskiej. Dokładnie tę samą, przełomową metodę wykorzystano w filmie "Twój Vincent", który trzy lata temu zaliczył międzynarodowy sukces okraszony nominacjami do Oscara, nagród BAFTA i Złotego Globu w kategorii "najlepszy film animowany". Wiodącą rolę przy produkcji obrazu ponownie odegrają malarze oraz graficy.

"Twój Vincent": film jak malowany



- Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie około 72 tysięcy klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział około 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - zaznacza Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films.
Malarską "centralę" ponownie więc usytuowano w Trójmieście. Przypomnijmy, że w przypadku "Twojego Vincenta" najwięcej prac wykonano w Gdańsku, choć artyści pracowali równolegle także w Wielkiej Brytanii czy we Wrocławiu. Sopockie studio nie będzie jedynym trójmiejskim wątkiem w nowych "Chłopach".

Rolę Macieja Boryny zagra bowiem Mirosław Baka, doskonale znany mieszkańcom Trójmiasta z występów na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W postać Jagny wcieli się natomiast Kamila Urzędowska, która widzom dała się poznać choćby w serialu "Żmijowisko". Obsadę uzupełniają jeszcze Robert Gulaczyk (grający Van Gogha w "Twoim Vincencie"), Sonia Mietielica ("Wilkołak"), Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Małgorzata Kożuchowska i Julia Wieniawa.

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent, kompozytor, raper i aranżer - Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ostatnich latach aktywnie związany jest z Trójmiastem (w lipcu zorganizował w Operze Leśnej BrassWoodFest, także w Trójmieście realizował teledyski do nowych utworów). Kompozytor z międzynarodowym zespołem Rebel Babel Orchestra stworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy stworzą analogowy pejzaż dopełniający piękno obrazów.

Cały film zrealizowany zostanie bowiem na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój opowieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Twórcy filmu bazować będą przede wszystkim na monumentalnych opisach przyrody, które będą pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii tragicznej miłości.

- Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile - podkreśla reżyserka, Dorota Kobiela.
"Chłopów" zekranizowano już na początku lat 70. W 1972 roku powstał serial Jana Rybkowskiego z Władysławem Hańczą, Emilią Krakowską czy Ignacym Gogolewskim. Rok później zaprezentowano kinową wersję telewizyjnej produkcji. Premierę nowej, animowanej wersji "Chłopów" zapowiedziano wstępnie na 2022 rok. Dystrybucją zajmie się Next Film.
Czy czytałe(a)ś "Chłopów" Reymonta?
77%

tak

18%

nie

5%

nie pamiętam

zakończona

łącznie głosów: 364