Czego można się nauczyć, siedząc w domu?

17 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Joanna Puchala
Szeroka oferta szkoleń językowych online pozwala na naukę dowolnego języka obcego bez wychodzenia z domu. Więcej zdjęć (3)

Szeroka oferta szkoleń językowych online pozwala na naukę dowolnego języka obcego bez wychodzenia z domu.

fot. 123rf.com/leksandr Davydov

Szeroka oferta szkoleń językowych online pozwala na naukę dowolnego języka obcego bez wychodzenia z domu.

fot. 123rf.com/leksandr Davydov

W związku z pandemią koronawirusa większość z nas, jeśli tylko może, decyduje się na pozostanie w domach. Czas, w którym zdecydowanie ograniczamy spotkania z innymi ludźmi, nie musi być jednak bezproduktywny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie umiejętności lub zainteresowania możemy rozwijać bez wychodzenia z domu. Okazuje się, że wiele trójmiejskich firm wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i dopasowuje swoją ofertę do warunków zdalnych - tutaj znajdziesz dużo ciekawych ofert.Szkoły językowe i kursy działają - najlepiej kontaktuj się bezpośrednio z wybraną placówką i zapytaj w jakim trybie

Nauka języków obcych w Trójmieście


Pandemia koronawirusa zatrzymała wielu z nas w domach. To czas, kiedy więcej czasu spędzamy z najbliższymi, nadrabiamy zaległości w czytaniu książek, oglądaniu filmów czy porządkach.

Warto podkreślić, że dzięki dostępowi do internetu możemy także rozwijać znajomość języków, uczyć się programów graficznych, zacząć tańczyć czy ćwiczyć. Wszystko to bez wychodzenia z domu. Podjęcie tego rodzaju aktywności okaże się nie tylko znaczące z perspektywy samorozwoju, ale i pod względem kondycji psychicznej.

Ucz się zdalnieKomunikatory internetowe, współdzielenie notatek czy wirtualna tablica to jedne z wielu narzędzi, które umożliwiają rozwijanie znajomości językowych również przez internet.

- Wybór sposobu nauczania do tej pory zależał od kursantów. W związku z zaistniałą sytuacją przenosimy na ten trudny czas edukację z naszych szkół na wirtualną platformę - mówi Tomasz Szymański z Welcome School kursy językowe.
Chociaż takie udogodnienia były oferowane już wcześniej przez różne szkoły językowe, to nie da się ukryć, że to rozwiązanie zyskuje znacznie na popularności w ostatnich dniach. O ile do tej pory kursanci mogli wybierać, czy wolą edukację w placówkach, w firmach czy za pomocą najnowszych technologii, o tyle w aktualnych warunkach większość szkół językowych i nauczycieli zmienia tryb nauczania na zdalny.

- Do tej pory prowadziliśmy zajęcia w szkole, w siedzibach firm, z którymi współpracujemy, jak i online na platformie Berlitz Virtual Classroom, gdzie lekcje prowadzone są przez native speakerów z całego świata. Alternatywą jest platforma Cyber Teacher, która służy głównie do pracy własnej, ale posiada też możliwość odbywania lekcji na żywo z lektorem. Lekcje takie odbywają się w grupach, do których każdy może dołączyć, przez siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie temat i czas na lekcje - to opcja zarówno dla osób wstających wcześnie, jak i typowych sów, które lubią posiedzieć dłużej - mówi Rafał Sebastjaniuk z Berlitz. I dodaje:

- W związku z tym, że placówki zostały zamknięte z powodu rozporządzenia ministra lub z powodu swoich wewnętrznych procedur, nasi lektorzy również przenoszą dotychczas prowadzone lekcje ze świata realnego do wirtualnego. Chcemy dać naszym studentom, w tym trudnym czasie, chociaż namiastkę normalności i pozwolić im kontynuować rozwój pomimo trwającego kryzysu. Jest to również szansa dla nowych studentów, którzy chcieliby rozpocząć kurs językowy z lektorem "na żywo", a obawiają się o swoje zdrowie.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Co ważne, zajęcia są prowadzone zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci, które również mogą spędzić ten czas efektywnie.

Obsługa programów graficznychTutoriale, filmy instruktażowe i korepetycje z obsługi programów graficznych również możliwe są za pomocą internetu. To także dobra okazja do dzielenia się i wymiany wiedzy pomiędzy sobą.

Na taki pomysł wpadł nasz czytelnik czytelnik, Tomasz Kowalczyk, który na co dzień zajmuje się e-learningiem dla dużych korporacji.

- Na co dzień wdrażam tego typu rozwiązania w dużych firmach. Z racji tego, że w związku z zaistniałą sytuacją przebywamy w domach, a najlepszym rozwiązaniem jest zajęcie się czymś produktywnym, żeby oderwać myśli, pomyślałem, że przy okazji mogę pomóc i kogoś czegoś nauczyć. W sobotę wystartowała pierwsza grupa, która uczy się ze mną obsługi programu Adobe Illustrator. Dzięki temu, że spotykamy się w grupie, poszczególne problemy omawiamy wspólnie i możemy się więcej nauczyć. Poza szkoleniem na żywo uczestnicy mają również dostęp do kursu w postaci tutoriali do uzupełnienia wiedzy - mówi nasz czytelnik, Tomasz Kowalczyk.
Jednym ze sposobów na produktywne spędzenie czasu jest skorzystanie z oferty szkoleń online, filmów instruktażowych lub grup, które wspólnie przez internet uczą się obsługi np. programów graficznych. Więcej zdjęć (3)

Jednym ze sposobów na produktywne spędzenie czasu jest skorzystanie z oferty szkoleń online, filmów instruktażowych lub grup, które wspólnie przez internet uczą się obsługi np. programów graficznych.

fot. 123rf.com/racorn

Jednym ze sposobów na produktywne spędzenie czasu jest skorzystanie z oferty szkoleń online, filmów instruktażowych lub grup, które wspólnie przez internet uczą się obsługi np. programów graficznych.

fot. 123rf.com/racorn

Zacznij przygodę ze sportem lub ją kontynuuj w warunkach domowychZamknięte siłownie, kluby fitness i inne obiekty sportowe nie muszą stać się powodem do rezygnacji z aktywności fizycznej lub wymówką odwlekania w czasie jej rozpoczęcia. Możemy zdecydować się na tradycyjne treningi online, które są dopasowane do warunków domowych, lub rozszerzoną wersję z kamerą (umożliwia monitorowanie i korygowanie naszej aktywności z trenerem).

- Podopieczni mają do wyboru klasyczne treningi online, w przypadku których wypełniają wywiad treningowy przesłany za pomocą e-maila. W wywiadzie znajdują się pytania dotyczące zdrowia, żywienia, aktywności fizycznej w ostatnim czasie, a także przebytych urazów i rehabilitacji. Co ważne, znajduje się tam także pytanie odnośnie do posiadanego sprzętu do ćwiczeń w domu: hantli, gum czy piłek. Bez problemu możemy przygotować trening, kiedy mamy tylko ręcznik i trochę miejsca do dyspozycji, ale dodatkowy sprzęt zawsze da nam większe pole manewru w doborze ćwiczeń - mówi trener personalny Marek Dembek z Active Life.
Czytaj też: Trenuj w domu online. Instruktorzy prowadzą transmisje i udostępniają ćwiczenia

Takie treningi zawierają dokładny opis ćwiczeń, powtórzeń i serii, a także przerw pomiędzy ćwiczeniami. W Active Life dołączane do tego są także filmy instruktażowe z udziałem trenerów.

Bardziej zaawansowana opcja zakłada zajęcia z trenerem, z którym umawiamy się na konkretny termin, z tą różnicą, że spotkanie odbywa się za pomocą wideorozmowy, a zamiast w klubie fitness trenujemy w domu. Ważne, aby ustawić swoje urządzenie tak, by trener mógł widzieć naszą postawę podczas wykonywania ćwiczeń i na bieżąco korygować błędy.

- Podczas zajęć trener może również pokazać poprawność wykonywanego ćwiczenia. Do tego zadba o odpowiednie tempo treningu oraz motywację. W przerwach między ćwiczeniami będziemy mogli z nim porozmawiać o żywieniu, diecie wspomagającej czy różnych formach treningu - dodaje Marek Dembek.
Niezależnie od tego, czy treningi w domu będą kontynuacją przygody ze sportem, czy jej rozpoczęciem, organizm z pewnością będzie nam wdzięczny. Nawet niewielka dawka aktywności fizycznej poprawi nasze samopoczucie.

- Zwiększona ilość wolnego czasu niekoniecznie wpłynie na wszystkich pozytywnie. Osoby, które są bardzo aktywne i dynamicznie działają na co dzień, na pewno nie dadzą rady spokojnie siedzieć w domu. Jeśli dysponujemy wolnym miejscem, jak najbardziej możemy trenować. Oczywiście kontakt osobisty jest dużo bardziej komfortowy i skuteczny niż przeprowadzanie sesji za pomocą kamery, ale w zaistniałej sytuacji musimy radzić sobie w inny sposób. Za pośrednictwem kamery korygujemy ewentualne błędy, dokonujemy pokazu, nadajemy tempo - mówi trener personalny Igor Janik.
Osoby aktywne lub te, które planowały rozpocząć przygodę ze sportem, mogą skorzystać z treningów ułożonych zdalnie lub z wideokonferencji z trenerem, który będzie obserwował postępy. Podobną usługę oferują szkoły tańca, które prowadzą zajęcia za pomocą transmisji internetowych lub na platformie. Więcej zdjęć (3)

Osoby aktywne lub te, które planowały rozpocząć przygodę ze sportem, mogą skorzystać z treningów ułożonych zdalnie lub z wideokonferencji z trenerem, który będzie obserwował postępy. Podobną usługę oferują szkoły tańca, które prowadzą zajęcia za pomocą transmisji internetowych lub na platformie.

fot. 123rf.com/Sebastian Gauert

Osoby aktywne lub te, które planowały rozpocząć przygodę ze sportem, mogą skorzystać z treningów ułożonych zdalnie lub z wideokonferencji z trenerem, który będzie obserwował postępy. Podobną usługę oferują szkoły tańca, które prowadzą zajęcia za pomocą transmisji internetowych lub na platformie.

fot. 123rf.com/Sebastian Gauert

Nauka tańcaW obecnej sytuacji na tryb pracy online przechodzą także szkoły tańca. Wśród nich są So Salsa Solidarity of Salsa, Dance Atelier oraz Dance Avenue. SoSalsa Solidarity of Salsa, która ze względu na pandemię koronawirusa, przeprowadziła w niedzielę transmisję z podstaw nauki salsy, w poniedziałek zapoczątkowała naukę tańca za pomocą specjalnej platformy.

- Uruchomiliśmy platformę, na której będą się ukazywać zajęcia online. Można wykupić dostęp i ćwiczyć w domu. Jesteśmy w stanie zrobić wszelkiego rodzaju zajęcia - w parach, solo, techniczne czy dla dzieci. Wszystko zależy od popytu i chęci klientów. itp. Będziemy chcieli też zrobić pewne transmisje od podstaw, bo wiemy że sporo osób chciałoby rozpocząć przygodę z tańcem. Wczorajszą transmisję oglądało ponad 300 osób - mówi Krzysztof Walkowiak z SoSalsa z Solidarity of Salsa.
Z kolei w Dance Avenue zestaw gotowych wideoćwiczeń kosztuje 30 zł na tydzień.

Dodatkowo w tym tygodniu, każdego dnia, o godz. 18 na swoim profilu facebookowym szkoła udostępnia darmową relację live do zajęć.

17.03 - Salsa solo dla średnio zaawansowanych
18.03 - Solo open energetic / Sexy dance
19.03 - Salsa solo dla średnio zaawansowanych
20.03 - Niespodzianka dla par

Szkoły tańca w Trójmieście

Czy starasz się wykorzystywać czas spędzony w domu produktywnie?
19%

tak, rozwijam pasje i nowe umiejętności

8%

tak, staram się ćwiczyć lub tańczyć

24%

tak, wykorzystuję ten czas na porządki i spędzanie czasu z rodziną

15%

tak, nadrabiam zaległości książkowe i filmowe

13%

staram się, ale różnie mi to wychodzi

10%

nie, nie mogę się zebrać

11%

nie, poświęcam ten czas na odpoczynek

zakończona

łącznie głosów: 165

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (25) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Nic nowego. (2)

  Myślałem że będzie o kursach kardiochirurgii on line, albo coś na podobnym poziomie.

  • 19 4

  • Ja podobnie,

   myślałem o zdalnej neurochirurgii nie tylko dla orłów.

   • 8 3

  • Ferdynand K.

   Ja chciałem podszliwować transplantologię narzadów wewnetrznych na szóstym semestrze on-line... ale chyba nie ma tutaj zajęć dla ludzi z moim wykształceniem ;)

   • 5 2

 • Pic bez zapojki (1)

  Ja pije cały dzień za dniem niby home office ale trzeba jakoś walczyc z nuda

  • 6 7

  • To słabo ja popijam piwem

   • 1 1

 • no ...

  cierplowsci, sie mozna nauczyc ;-)

  • 11 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.