Dary Ziemi i …Europa od kuchni

22 września 2008 (artykuł sprzed 12 lat)

Od piętnastu lat firma "Haczet" przy współpracy z Miastem Gdynia organizują u progu jesieni rodzinną, plenerową imprezę " DARY ZIEMI". Od początku impreza odbywa się w ostatni weekend września."Dary Ziemi" to głównie prezentacja, promocja oraz sprzedaż płodów rolnych, przetworów, owoców i warzyw, miodów oferowanych przez wiele ekologicznych pasiek z całego kraju, a także jesienna oferta kwiatów, krzewów, drzew ozdobnych i owocowych. Dopełnieniem tej oferty jest prezentacja tradycyjnego rzemiosła oraz bogaty wybór potraw i smaków kuchni polskiej.

Od 2002 roku, organizatorzy wpadli na pomysł poszerzenia tej prezentacji o kraje unijne, by w ten sposób podjąć próbę wzajemnego zbliżenia mieszkańców naszego regionu z mieszkańcami krajów Unii Europejskiej. Połączenie atmosfery pikniku z atrakcjami muzycznymi, poznawczymi, kulinarnymi, jest najprzyjemniejszym sposobem na wzajemne poznawanie się. Od początku pomysł ten spotkał się z aplauzem zwiedzających. Tak więc od 2002 roku impreza nosi nazwę "Dary Ziemi i ....Europa od kuchni."

Do tej pory prezentowaliśmy "od kuchni" specjały tradycyjnej kuchni, koncerty muzyczne rzemiosło artystyczne, itd. takich krajów jak: Austria, Holandia, Węgry, Francja, Grecja, Irlandia, Włochy, Dania, Litwa , Hiszpania, Niemcy i Cypru. W tym roku przyszedł czas dla Czech i Portugalii. Pojawią się więc portugalskie wina, oliwa, owoce morza, przekąski - poparte komentarzem naszego gościa z Portugalii pana Manuela Maioral - znanego znawcę i popularyzatora wina i kultury Portugalii w Polsce. Przygotowywana zostanie jak zwykle stylowa oprawa scenograficzna inspirowana charakterystycznymi elementami krajobrazu tradycyjnej prowincji Portugalii zrealizowana z niezwykłym talentem i starannością, przez znakomitą firmę projektującą ogrody "pod klucz" "Ogród" Ewy i Jarosława Znamińskich.

W tym roku potwierdziło swój udział 78 wystawców - z terenu całej Polski. Do Gdyni przyjedzie miedzy innymi 18 wystawców z miodami z całego kraju, w tym kilka najlepszych w Polsce pasiek ekologicznych, producenci regionalnych serów i wędlin, wybrane dania kuchni czeskiej, bakalia, chleby i ciasta a także wiklina i meble ogrodowe, ceramika i szkło artystyczne, biżuteria z naturalnych surowców, itd. Przez trzy dni na estradzie odbywają się koncerty muzyczne, losowania nagród z biletów wstępu, finał konkursu UM Gdyni na "najpiękniejszy balkon w Gdyni", biesiady przy ognisku, przejażdżki na konikach i kucach dla dzieci.

W tym roku szczególnie polecamy sobotni żywiołowy koncert zespołu "Dubnianka" z Czech oraz niedzielny koncert pieśni fado w wykonaniu artystów z Teatru Wybrzeże. Impreza ma charakter rekreacyjny, adresowana jest do całych rodzin, które z upodobaniem pragną spędzić ostatnie dni września ( mamy nadzieję ), na pełnej słońca?? polanach Parku Kolibki w Gdyni - Orłowie przy Al. Zwycięstwa 291.

Niezwykły klimat imprezy przyciągał przez wszystkie lata wielu Gdynian oraz mieszkańców Trójmiasta a także ośrodków miejskich z terenu woj. pomorskiego.

Więcej informacji na stronie : www.daryziemi.com

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł