Dla Andrzejów i nie tylko - imprezy andrzejkowe

25 listopada 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Borys Kossakowski

Andrzejki, choć świętem są pogańskim, w przeciwieństwie do Halloween nadal spotykają się u nas z ciepłym i serdecznym przyjęciem. W Andrzejki cała Polska tańcuje na parkiecie, leje wosk przez dziurkę od klucza i ustawia buty, licząc na los życzliwy i przyszłość wesołą.Wigilia św. Andrzeja służyła wróżbom matrymonialnym, które odprawiały w ten dzień niezamężne niewiasty. Z biegiem czasu tradycja zaczęła się zacierać, a wróżyć zaczęli sobie wszyscy i w dowolnym celu. Dla wielu dzień ten stał się po prostu kolejną (aczkolwiek bardzo dobrą) okazją do imprezowania i przechylenia kieliszka za zdrowie przyjaciół. Niezależnie od tego, czy są wśród nich Andrzeje, czy wręcz przeciwnie.

Prawdziwy Andrzej powinien mieć wąsy. Tak przynajmniej twierdzą właściciele klubu Bunkier, którzy zapraszają na imprezę "Andrzejki z Wąsem - Mocno przebierany melanż dla prawilnych wąsaczy". Kto nie wierzy w lanie wosku przez klucz, może skorzystać z usług profesjonalnej wróżki, która zasiądzie z kartami (a może szklaną kulą lub ususzonym nietoperzem?) w klubie Miasto Aniołów, gdzie za deckami staną panowie DJ Bez Ksywy oraz Mike G.

Oferta andrzejkowa to domena hoteli i pensjonatów rozsianych w okolicach Trójmiasta. To tam znajdziemy najwięcej imprez połączonych z wróżbami, ustawianiem butów, laniem wosku przez klucz itp. Jeśli nie masz zamiaru wyjeżdżać nigdzie za miasto, klasyczny dansing znajdziesz na przykład w restauracji Żabusia na Żabiance (wstęp 89 zł) czy w gdyńskiej Kotwicy (10 zł). Powróżyć też będzie sobie można w restauracji Harnaś w Sopocie (wstęp: 60 zł). Mniej tradycyjny dansing odbędzie się w klubie T29 w PGE Arena, gdzie w programie znajdą się wieczór z konkursami i karaoke (wstęp wolny). A na Andrzejki z widokiem na stary Gdańsk i stocznię zaprasza restauracja Panorama.

Jeśli lubisz muzykę na żywo, być może zainteresuje cię impreza w klubie Metro, gdzie Izzy Rockers zagrają do tańca standardy rock'n'rollowe (7 zł). W pałacu w Leźnie czas umili gościom pianistka Katarzyna Zalewska (wstęp wolny). Andrzejkowy jam szykują też w restauracji Smak Morza muzycy związani ze Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych. A jeśli jesteś przy okazji Andrzejem, to w klubie Kosmos dostaniesz dwadzieścia procent zniżki przy barze.

Andrzejki można też spędzić w szacownym towarzystwie, na przykład na Aukcji Młodej Sztuki w Sopocie. Obrazy dekoracyjne, ekspresjonistyczne, hiperrealistyczne, pejzaże toskańskie oraz wiele innych dzieł młodych trójmiejskich artystów będzie można zakupić Sopockim Domu Aukcyjnym. Szacowne towarzystwo z pewnością spotkamy także na Wieczorze Andrzejkowym w Filharmonii Bałtyckiej, gdzie podczas Wieczoru Andrzejkowego zabrzmią operowe evergreeny Pucciniego, Verdiego czy Straussa oraz Mozarta (15-55 zł). Koncert andrzejkowy przygotowali też studenci Akademii Muzycznej, którzy zagrają m.in. utwory Bacha i Gerschwina (wstęp wolny).

Zupełnie nietypowe wróżby przygotowano w EduParku, gdzie prócz tradycyjnej świeczki i klucza, w ruch pójdą fizyczne i chemiczne reguły, tradycyjnie w Andrzejki raczej nieeksploatowane. Uwaga! oferta dla grup zorganizowanych.

Wróżb raczej nie będzie w klubach B90 czy Sfinksie, gdzie będzie można wysłuchać reprezentantów polskiej muzyki alternatywnej. W stoczni zaprezentuje się Fismoll, romantyczny młodzieniec z gitarą akustyczną, a w Sopocie zagra elektroniczny duet Rebeka, po którym na scenę wejdą brytyjscy didżeje z grupy Freestylers. Kto wie, może polskie wróżby zainteresują dwójkę japońskich muzyków, którzy wystąpią w Instytucie Kultury Miejskiej, gdzie zagra trio Wacław Zimpel - Michiyo Yagi - Tamaya Honda?

W Andrzejki można spróbować nauki tańca - warsztaty w ten dzień organizują m.in. Artorient w Gdyni. W ofercie m.in. Salsa, Zumba i Burleska. Potańczyć będzie można też w Salsa Kings. Zaś pooglądać tańczące panie tradycyjnie można w kabarecie Ewan.