stat

Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny"

24 września 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Tomasz Zacharczuk
aktualizacja:21:42 (24 września 2016)

Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny", filmu o osobistej tragedii artystycznej rodziny Beksińskich, wyreżyserowanego przed debiutującego Jana P. Matuszyńskiego.Godz. 21:41 "Ostatnia rodzina" najlepszym filmem 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni!!! Film debiutanta, Jana P. Matuszyńskiego ze Złotymi Lwami!

Filmowa opowieść o rodzinie Beksińskich wielkim zwycięzcą tegorocznych Złotych Lwów. Film bezapelacyjnie pozostawił w tyle resztę stawki, zgarniając najważniejsze statuetki: za najlepszy film i najlepsze role męskie i kobiece. To film zdecydowanie najbardziej kompletny i zasłużenie znalazł uznanie w oczach jury. Ten wieczór należy do debiutującego na stołku reżyserskim, Jana P. Matuszyńskiego. "Ostatnią rodzinę" poza jury docenili też dziennikarze i publiczność festiwalowa.

Zobacz gdzie grana jest "Ostatnia rodzina" w kinach Trójmiasta

Dom pełen tajemnic - recenzja filmu "Ostatnia rodzina"

Najwięcej statuetek podczas gali finałowej 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni zdobył film "Zjednoczone stany miłości". Obraz Tomasza Wasilewskiego zgarnął pięć nagród: za drugoplanowe role męskie i kobiece, montaż, kostiumy i reżyserię. Cztery statuetki dla "Ostatniej rodziny", a trzy dla "Wołynia". Dwa razy nagrodzono poza tym "Szczęście świata" i "Jestem mordercą".

Godz. 21:32 Srebrne Lwy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla filmu "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy. To drugie dziś wyróżnienie dla reżysera, którego nagrodzono już za najlepszy scenariusz.

- Chciałbym bardzo podziękować jury i wszystkim reżyserom, których filmy znalazły się w tegorocznym Konkursie Głównym. Tę nagrodę należałoby pociąć na co najmniej 60 kawałków, bo aż tyle osób pracowało nad filmem - podkreśla na scenie Maciej Pieprzyca.
Godz. 21:27 Tomasz Wasilewski Najlepszym Reżyserem. Dość zaskakująca decyzja jury, bo twórca "Zjednoczonych stanów miłości" akurat w tej kategorii do faworytów nie należał.

Godz. 21:23 Nagrodę specjalną jury za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych otrzymuje reżyser Marcin Koszałka, autor filmu "Czerwony pająk". Nagrodę odbiera producentka filmu, a statuetkę wręczyli Magdalena Cielecka i nominowany w tym roku do Oscarów, reżyser "Pokoju" Lenny Abrahamson.

Godz. 21:17 Statuetka za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Kobiecą już w rękach Aleksandry Koniecznej! Trwa więc dobra passa "Ostatniej rodziny". To już trzecia statuetka dla filmu Jana P. Matuszyńskiego. Aleksandra Konieczna świetnie i naturalnie odegrała rolę Zofii Beksińskiej, żony Zdzisława i matki Tomasza.

Godz. 21:08 Emocje coraz większe. Czas, by poznać najlepszych aktorów tegorocznego festiwalu. Andrzej Seweryn najlepszym aktorem! To była czysta formalność. Artysta fantastycznie wcielił się w rolę Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina".

Godz. 21:00 Przed nami już najbardziej elektryzujące nagrody dzisiejszej gali. W pierwszej kolejności statuetka za Najlepszy Scenariusz. Laureatem Maciej Pieprzyca za film "Jestem mordercą". To pewna niespodzianka. Najczęściej wymieniani w tym kontekście byli Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości") i Robert Bolesto ("Ostatnia rodzina").

Godz. 20:55 Statuetkę za Najlepszy Dźwięk otrzymują Marcin Kasiński i Kacper Habisiak za film "Na granicy". To pierwsze wyróżnienie dla filmu Wojciecha Kasperskiego.
Godz. 20:49 Beata Walentowska ("Zjednoczone stany miłości) otrzymała nagrodę za Najlepszy Montaż. Film Wasilewskiego znów na czele "klasyfikacji medalowej" 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Mocne słowa Beaty Walentowskiej: - Dedykuję tę nagrodę wszystkim kobietom mieszkającym w Polsce. Mam nadzieję, że zawsze w pełni będą mogły decydować o tym, co robić z własnym ciałem.
Godz. 20:47 Czas, by poznać w Gdyni najlepszego operatora. Statuetkę za Najlepsze Zdjęcia otrzymuje Piotr Sobociński Jr za film "Wołyń". To trzecie dziś wyróżnienie obrazu Wojciecha Smarzowskiego.

Godz. 20:41 Nagroda za najlepszą scenografię wędruje w ręce Tomasza Bartczaka i Andrzeja Kowalczyka za film "Szczęście świata". To drugie wyróżnienie dzisiejszego wieczora dla filmu Michała Rosy.

Godz. 20:37 Czas na nagrodę za Najlepszą Muzykę. Zwycięzcami są Janusz Wojtarowicz i Motion Trio za muzykę do filmu "Szczęście świata" Michała Rosy.

Godz. 20:17 Dorota Kolak najlepszą aktorką drugoplanową! Artystka Teatru Wybrzeże pokonała faworyzowaną Aleksandrę Konieczną ("Ostatnia rodzina"). Statuetkę wręczają aktorzy również związani z Trójmiastem, Katarzyna Figura i Mirosław Baka. Dorota Kolak wcieliła się w rolę Renaty, emerytowanej nauczycielki zafascynowanej swoją sąsiadką, w filmie Tomasza Wasilewskiego, "Zjednoczone stany miłości".
Najlepszym aktorem drugoplanowanym został Łukasz Simlat, również ze "Zjednoczonych stanów miłości". To jedno z największych zaskoczeń podczas dzisiejszej gali. A film Tomasza Wasilewskiego wysuwa się na zdecydowane prowadzenie pod kątem liczby statuetek.
Godz. 20:17 Pora na laury w kategorii Najlepsze Kostiumy. Jury doceniło Monikę Kaletę za kostiumy w filmie "Zjednoczone stany miłości". Kreacje głównych bohaterek, zwłaszcza Magdaleny Cieleckiej, robiły spore wrażenie na ekranie.

Godz. 20:14 Nagroda za najlepszą charakteryzację dla filmu "Wołyń". Zasłużoną laureatką Ewa Drobiec, która dokonywała niebotycznych rzeczy na planie widowiska.

- Bardzo się cieszę, że w końcu zostałam nagrodzona, bo już myślałem nad otwarciem budki z tipsami - żartowała na scenie zwyciężczyni w kategorii Najlepsza Charakteryzacja.

Godz. 20:10 Michalina Łabacz laueratką nagrody za najlepszy debiut aktorski. Aktorka po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w filmie "Wołyń. Statuetkę w jej imieniu odbiera reżyser filmu, Wojciech Smarzowski. To żadna niespodzianka. Świetnie prezentująca się na ekranie Michalina Łabacz była zdecydowaną faworytką tej kategorii.

Godz. 20:05 Wracamy do nagród konkursowych. Statuetkę za najlepszy debiut reżyserski z rąk dyrektorów festiwalu, Leszka Kopcia i Michała Oleszczyka, otrzymuje Bartosz Kowalski za "Plac zabaw". Tegoroczna nagroda za debiut jest tym cenniejsza, że w stawce konkursowej mieliśmy aż siedem debiutów.

"Plac zabaw" to wstrząsający obraz współczesnej młodzieży, która nie cofnie się przed niczym. Film bardzo mocno podzielił festiwalową publiczność w Gdyni.

Godz. 20:02 Pozaregulaminową nagrodę za film "Powidoki" otrzymuje Andrzej Wajda. Statuetkę wręcza przewodniczący tegorocznego jury Konkursu Głównego, Filip Bajon. Drugi raz dzisiaj mamy owację na stojąco.

- To jest dla mnie zupełnie niespodziewane, jestem bardzo speszony, ale i szczęśliwy - powiedział na scenie Andrzej Wajda.
Godz. 19:52 Pierwsza nagroda Konkursu Głównego to Nagroda Publiczności. Widownia najwyżej oceniła "Ostatnią rodzinę" Jana P. Matuszyńskiego.

Godz. 19:42 Wyróżnienie w sekcji "Inne Spojrzenie" otrzymuje Marta Minorowicz za film "Zud". Nagrodę główną w tej kategorii otrzymują "Biuro budowy pomnika" Karoliny Breguły i "Ederly" Piotra Dumały. Statuetki wręczają reżyserka Monika Strzępka i aktor Piotr Głowacki.

Godz. 19:40 Na scenie Agnieszka Smoczyńska i Mateusz Damięcki, a to znak, że pora przyznać nagrodę w Konkursie Młodego Kina. Statuetkę odbiera Kordian Kądziela za film "Szczękościsk".

Godz. 19:28 Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich wręcza właśnie Platynowe Lwy Januszowi Majewskiemu. Reżyser to twórca takich hitów jak "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów" czy "Zazdrość i medycyna". Majewski był 10-krotnie nominowany w swojej karierze do Złotych Lwów. Nigdy jednak głównej nagrody na festiwalu nie zdobył.

Janusz Majewski jest już na scenie, a publiczność na stojąco oklaskuje reżysera, który w tym roku skończył 85 lat.

- Widzę, że warto było te filmy robić, by zobaczyć jak to jest dostać owację na stojąco. Jestem naprawdę wzruszony - przyznaje na scenie Janusz Majewski, świeżo upieczony laureat Platynowych Lwów.
Godz. 19:25 Na scenie Sonia Bohosiewicz, ale w nietypowej dla siebie roli, bo jako wokalistka. Aktorka śpiewa muzyczny motyw z filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". To sceniczny ukłon w stronę Janusza Majewskiego, który dostanie w tym roku Platynowe Lwy za dorobek reżyserski.

Godz. 19:11 Rozpoczęcie gali opóźnia się już o kilka minut. Nic dziwnego, bo ostatnie gwiazdy wchodziły do Teatru Muzycznego dopiero o 19. Duża Scena wciąż jeszcze nie jest do końca zapełniona.

Godz. 19:00 Ostatnie chwile przed rozpoczęciem ceremonii zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Filmowcy i aktorzy wciąż jeszcze schodzą się do Teatru Muzycznego. Za dwie godziny poznamy wszystkich zwycięzców tegorocznej edycji. Na razie pewne jest to, że z Gdyni z Platynowami Lwami wyjedzie Janusz Majewski, reżyser nagrodzony przed rokiem Srebrnymi Lwami za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Dziś zostanie wyróżniony za całokształt działalności.

Godz. 18:30 Rozpoczęła się uroczystość czerwonego dywanu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Największe gwiazdy i twórcy faworyzowanych filmów wciąż nie opuścili jeszcze hotelowych wnętrz. Czerwonym dywanem przeszli już między innymi Zbigniew Zamachowski, Zofia Czerwińska czy laureat tegorocznych Platynowych Lwów , Janusz Majewski. Z setkami gdynian zgromadzonych wokół Teatru Muzycznego przywitali się też twórcy "Kampera" czy "Zjednoczonych stanów miłości".Wśród największych faworytów wymienia się "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego ("Wstrząsający" - zobacz naszą recenzję "Wołynia") , "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy i "Ostatnią rodzinę" Jana P. Matuszyńskiego ("Dom pełen tajemnic" - zobacz naszą recenzję filmu "Ostatnia rodzina").

Ostatni z tych tytułów był niekwestionowanym zwycięzcą piątkowej Młodej Gali, podczas której rozdano pozaregulaminowe nagrody. Jan P. Matuszyński odebrał aż trzy wyróżnienia, w tym nagrodę akredytowanych podczas festiwalu dziennikarzy, którzy wybrali "Ostatnią rodzinę" najlepszym filmem. Wyróżniono też trójkę aktorów: Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandrę Konieczną.

Po jednej nagrodzie zdobyły poza tym "Wołyń", "Jestem mordercą" i "Plac zabaw". Jury Młodych uhonorowało "Królewicza olch" Kuby Czekaja, a Złoty Klakier Radia Gdańsk za najdłuższą owację zdobył Mariusz Gawryś za "Sługi boże". Brawa trwały 5 minut i 10 sekund.

W Konkursie Młodego Kina zwyciężył obraz Kordiana Kądziela "Szczękościsk". Za najlepszy krótkometrażowy film fabularny uznano "Hycla" Darii Woszek.

Wiktor Zborowski

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Sonia Bohosiewicz, Zbigniew i Monika Zamachowscy

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Zofia Czerwińska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Marta Nanowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Bożena Dykiel

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Piotr Sobociński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Ewa Drobiec

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Katarzyna Figura i Mirosław Baka

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Dorota Kolak

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Łukasz Simlat

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Koncert

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Beata Walentowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Seweryn

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Magdalena Cielecka

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Łukasz Nowicki

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Michał Oleszczyk (z prawej)

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Paulina Andrzejewska i Mateusz Damięcki

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Marian Dziędziel

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Marieta Żukowska, Wojciech Kasperski

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Sonia Bohosiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Elżbieta Benkowska, Monika Strzępka, Marin Bortkiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Małgorzata Pieczyńska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Kinga Preis

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Saramowicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Tomasz Ossoliński i Dorota Williams

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Tomasz Ossoliński i Dorota Williams

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Dorota Williams

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Piotr Stramowski i Katarzyna Warnke

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Monika Olejnik z partnerem

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Monika Olejnik

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Grzegorz Hajdarowicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Goście

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Goście

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Gość

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Michał Witkowski

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Hamkało

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Katarzyna Kwiatkowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Katarzyna Kwiatkowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Gość

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Agnieszka Odorowicz z mężem

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Janusz Habior

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Obsada Filmu Jestem Mordercą

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Obsada Filmu Ostatnia Rodzina

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Rosiak i Łukasz Nowicki

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Sonia Bohosiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Sonia Bohosiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Seweryn

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Jan Matuszyński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Jan Matuszyński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Jan Matuszyński, Andrzej Seweryn

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Konieczna

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Dawid Ogrodnik

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda z zespołem filmu "Powidoki"

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Bogusław Linda

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Małgorzata Zajączkowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda z żoną

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Mirosław Baka

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda z fanem

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Grażyna Szapołowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Michał Kwieciński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Piotr Adamczyk

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Zbigniew i Monika Zamachowscy

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Grażyna Torbicka

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Marzena Trybała

Danuta Stenka

Anna Janik

Bożena Dykiel

Maja Komorowska

Andrzej Seweryn

Andrzej Wajda z żoną

Janusz Chabior

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Borys Szyc

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Robert Więckiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Wajda i Zofia Czerwińska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Grażyna Torbicka i Grażyna Szapołowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Grażyna Torbicka i Grażyna Szapołowska

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Sonia Bohosiewicz

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Katarzyna Figura

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Bożena Dykiel

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Mleczko

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Jacek Bromski

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Danuta Stenka

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Spotkanie prasowe

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Publiczność

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Konieczna

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Seweryn

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Konieczna

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Chyra

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Andrzej Chyra

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Aleksandra Konieczna

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Jan P. Matuszyński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Dawid Ogrodnik

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl

Jan P. Matuszyński

fot. Lucyna Pęsik/ Trójmiasto.pl