Dlaczego warto pisać pamiętnik?

18 marca 2020, 7:00
Magda Mielke

Prowadzenie osobistych zapisków przez niektórych wciąż postrzegane jest jako zabawa dla dziewczynek. Przynosi na myśl cukierkowe filmy o nastolatkach, w których bohaterki w tajnych notesach, w tajemnicy przed światem opisują swoje miłosne perypetie. Pamiętnik kojarzy się też z wierszykami wpisywanymi głównie przez koleżanki w pierwszych latach szkoły do kolorowych zeszytów zamykanych na kłódkę. Tymczasem regularne zapisywanie swoich myśli, czas spędzony na uporządkowaniu codziennych spostrzeżeń to idealna okazja do pracy nad sobą. Sprzyja też uważnemu życiu i refleksjom nad tym, co nas spotyka.Potrzebujesz z kimś porozmawiać? Psycholodzy nadal pracują i są gotowi do wsparcia telefonicznego lub online. Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne namiary:

Psycholodzy w Trójmieście


Pamiętnik i dziennik to nie to samo. Pamiętnik, jak wskazuje sama nazwa, służy do zapisywania myśli, które pragnie się zachować na dłużej. Z kolei dziennik stanowi uszeregowane chronologicznie i regularnie prowadzone zapisy. Przekłada się to także na formę zapisu. Dziennik jest bardziej formalny, skupiony wokół faktów i zdarzeń, a jego prowadzenie jest sprawdzianem z naszej systematyczności. Forma pamiętnika przypomina bardziej rozmowę z przyjacielem, w której skupiamy się na komentowaniu opisywanych zdarzeń.

- Pierwsze pamiętniki dostawałam od rodziców. Zapełnienie każdego z nich i otwarcie pierwszej strony nowego było dla mnie zawsze niesamowitym przeżyciem. Pamiętam, jak bardzo się ekscytowałam i cieszyłam. Myślę, że dzięki temu nauczyłam się ubierać marzenia w słowa - wspomina Klaudia.

Po co prowadzić zapiski?Zapisywanie myśli pozwala uporządkować chaos panujący w głowie i uporać się ze stresem. Martwimy się, jesteśmy pochłonięci różnymi sprawami, zdenerwowani lub smutni - często nie wiemy właściwie dlaczego. Przelewając myśli na papier mamy doskonałą okazję, aby spróbować nazwać te emocje i wyrzucić je z siebie. Dzięki temu możemy łatwiej i szybciej dostrzec konkretne problemy, uświadomić sobie ich źródło.

- Kiedy piszemy o swoich codziennych sprawach i trudnych doświadczeniach, kreujemy swoją własną historię, nadajemy nazwy emocjom, zdobywamy o nich większą wiedzę. Jeżeli coś zostaje nazwane - czy to słownie, czy na papierze - łatwiej nam jest to zrozumieć i sobie z tym poradzić - mówi Małgorzata Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie .

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Pisanie pamiętnika to świetny trening umiejętności formułowania przemyśleń. Ubieranie myśli w słowa ułatwia dobrą komunikację, a ta przyda się każdemu i w każdej sytuacji - zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. To też okazja do lepszego poznania samego siebie. Prowadzenie dziennika to nic innego jak rozmowa ze sobą. W dodatku rozmowa, do której w każdej chwili możemy wrócić i przeanalizować różne sytuacje. Takie notatki stanowią swoisty materiał badawczy, dzięki któremu możemy spojrzeć na swoje zachowanie z boku i wysnuć wnioski, np. dlaczego w określonych sytuacjach postępujemy w dany sposób albo co jest źródłem naszych niepowodzeń.

- Kiedyś regularnie pisałam pamiętnik. Nie miałam bliskiej koleżanki, a prowadzenie dziennika zastępowało zwierzanie się komuś bliskiemu. Teraz wolę zadzwonić i pogadać z przyjaciółką - mówi Joanna. - Mam mało czasu, żeby poczytać książkę, a co dopiero prowadzić zapiski - dodaje.
Pamiętniki umożliwiają małe podróże w czasie. W każdej chwili można wrócić do starych zapisków i powspominać ważne chwile. To dowód na to kim byliśmy, co myśleliśmy i jak kiedyś postrzegaliśmy rzeczywistość. Pamiętnik sprzed 20-30 lat może dostarczyć nie lada przeżyć.

Notes jest też sposobem na dobrą organizację różnych ulotnych pomysłów. W natłoku myśli często zdarza się zgubić którąś z nich, utracić coś wartego uwagi, czego nie jesteśmy później już w stanie odtworzyć. Wygospodarowanie kartek na zapisywanie snów, pomysłów na prezenty dla bliskich osób, kierunków wakacyjnych podróży, spisów filmów do obejrzenia czy książek do przeczytania to mały, lecz niezwykle przydatny "ułatwiacz" życia.

- Lubię zapisywać najważniejsze zdarzenia i przemyślenia z danego dnia. Często wracam do starych kalendarzy i wspominam to, co robiłam rok czy dwa lata temu. Problem jest tylko z regularnością. Żyjemy w takim biegu, że często dopiero pod koniec tygodnia otwieram notes i uzupełniam puste kartki z całego tygodnia - dzieli się pani Katarzyna.
W obecnej sytuacji, kiedy jesteśmy skazani na pozostanie w domach i mnóstwo czasu spędzamy sami ze sobą, rozpoczęcie prowadzenia pamiętnika może okazać się przydatnym narzędziem terapeutycznym. Przelewanie myśli na papier pomaga w uporaniu się ze stresem i niepewnością, które mogą towarzyszyć nam w zaistniałej sytuacji, zwłaszcza, że nadmiar wolnego czasu sprzyja podejmowaniu nowych aktywności.

Czytaj też: Pomysły na spędzanie czasu w domu

- Badania jednoznacznie pokazują, że pisanie o swoich emocjach poprawia nasze samopoczucie, a nawet pomaga w rekonwalescencji po chorobach przewlekłych czy traumie. Jeżeli doświadczamy niespodziewanych czy dziwnych sytuacji - takich jak pojawienie się zagrożenia życia lub zdrowia, zmiany w organizacji dnia czy zmiany społeczne - zapisywanie przeżyć i myśli z tym związanych nie tylko zmniejsza nasz stres, lęk i niepokój. Pozwala też znaleźć konstruktywne formy radzenia sobie z aktualną sytuacją - tłumaczy psycholog Małgorzata Osowiecka. - Sam pamiętnik, relacja z nadzwyczajnych wydarzeń, a takim jest zagrożenie epidemiologiczne w skali świata, może być niezwykle cenną pamiątką i potwierdzeniem tego, że daliśmy sobie radę. Możemy też dziennik prowadzić wspólnie z bliską nam osobą albo online. Jeżeli podzielimy się naszymi rozterkami, na pewno znajdzie się wielu internautów, którzy myślą podobnie, będą chcieli podyskutować albo podzielić się z nami swoją sytuacją. To umożliwia wspólne przeżywanie trudnych chwil i wzajemne wspieranie. Wtedy nawet, gdy jesteśmy sami - odczuwamy bliskość innych.

Forma pisaniaOprawa jaką nadamy naszemu pamiętnikowi ma istotne znaczenie, gdyż to ona nas motywuje albo zniechęca do dalszego pisania. Tradycyjna forma prowadzenia pamiętnika łączy się z szerokim wyborem przepięknych notesów. W wielu trójmiejskich księgarniach i sklepach papierniczych można nabyć niezwykłe, oryginalne notatniki. Duży wybór unikatowych wyrobów papierniczych znaleźć można m.in. w Sztuce Wyboru. Aby jeszcze bardziej zindywidualizować swój pamiętnik można wykonać go samodzielnie np. ozdabiając zwykły zeszyt starymi fotografiami. Dzięki temu prowadzenie zapisków może być czasem odpoczynku, wyciszenia się oraz odcięcia się od natłoku informacji i bodźców płynących z wirtualnego świata. Prowadzenie pamiętnika np. w formie notatek na smartfonie też ma swoje zalety. Pozwala na szybkie uporządkowanie myśli w momencie, kiedy nie mamy akurat przy sobie notesu. Istnieje też kilka aplikacji, dzięki którym można zapisywać swoje myśli w chmurze i mieć do nich dostęp z kilku urządzeń.

Czytaj także: Pomysły na spędzanie czasu w domu

Blogi - pamiętniki naszych czasówDziś zmienił się charakter pisania pamiętnika. Wielu już nie chowa swoich zapisków na dnie szuflady, lecz publikuje swoje przemyślenia w internecie, w formie postów w mediach społecznościowych czy prowadząc blogi. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, począwszy od wspomnień z podróży, poprzez porady dotyczące wychowywania dzieci czy prowadzenia biznesu, na modowych wskazówkach czy kulinarnych przepisach kończąc.

Pierwotna rola blogów, będących wirtualnymi pamiętnikami, uległa przemianie. Z prywatnych stron, często anonimowych, na których autorzy zamieszczali głównie swoje przemyślenia lub wspomnienia, ewoluowały w stronę komercyjnych narzędzi marketingowych, źródeł zarobku czy kanałów komunikacyjnych z klientami. Prowadzą je w tej samej mierze osoby prywatne, jak i duże firmy. Znakiem naszych czasów jest też fakt, że blogerzy z anonimowych twórców przeistaczają się w popularnych i wpływowych influencerów, którym blog służy jako źródło dochodu, dzięki reklamowanym na jego łamach produktom czy usługom.

- Prowadzenie pamiętnika czy dziennika może przybierać dziś inną formę. Coraz więcej osób prowadzi blogi i wideoblogi. Tradycyjny pamiętnik był bardzo osobisty - pisany tylko dla siebie. Natomiast współczesne pamiętniki najczęściej są interakcyjne: nasze wpisy mogą komentować nie tylko najbliższe nam osoby, ale też internauci, których nigdy nie widzieliśmy i zapewne, nigdy nie zobaczymy. Te dwie formy wyrazu: osobista i interakcyjna mają cechy wspólne - są formą wyrażenia emocji, konstruowaniem opowieści o sobie i swoim życiu. Ta osobista na pewno pozwala wyrazić nam to, czego się wstydzimy i za wszelką cenę nie chcielibyśmy ujawniać. Natomiast ta internetowa: pozwala zdobyć wsparcie społeczne, choć zazwyczaj, prowadząc bloga czy wideobloga, nie piszmy wszystkiego i nie ujawniamy się w stu procentach - dodaje Małgorzata Osowiecka.
Czy kiedyś prowadziłaś/eś pamiętnik lub dziennik?
23%

tak, prowadzę od lat i nie zamierzam przestać

53%

kiedyś, gdy miała/em kilkanaście lat

24%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 186