Dok Cesarski: nowa przestrzeń na terenach postoczniowych

4 czerwca 2020 (artykuł sprzed 2 lat)
Alicja Olkowska
Najnowszy artukuł na ten temat Gorzkie słowa na temat rozwoju Młodego Miasta
Dok Cesarski wystartuje 14 czerwca. W jego sercu stanie diodowy telebim, będzie na nim można oglądać filmy w dzień i po zmierzchu. Na zdjęciu: wizualizacja. Więcej zdjęć (7)

Dok Cesarski wystartuje 14 czerwca. W jego sercu stanie diodowy telebim, będzie na nim można oglądać filmy w dzień i po zmierzchu. Na zdjęciu: wizualizacja.

fot. mat. prasowe

Dok Cesarski wystartuje 14 czerwca. W jego sercu stanie diodowy telebim, będzie na nim można oglądać filmy w dzień i po zmierzchu. Na zdjęciu: wizualizacja.

fot. mat. prasowe

Koncerty, seanse plenerowe i samochodowe, cykliczne spotkania z kulturą oraz miejska plaża z leżakami - tak w skrócie można opisać Dok Cesarski, nową kulturalno-rozrywkową przestrzeń, która ruszy już 14 czerwca na terenie dawnej Stoczni CesarskiejMapka. Więcej informacji o repertuarze i imprezach wkrótce.  Kino samochodowe w Trójmieście - repertuar


Wiele wskazuje na to, że zbliżające się lato zdominują imprezy pod chmurką. Do listy miejsc, które organizują tego typu wydarzenia, dołączył właśnie Dok Cesarski w GdańskuMapka. Organizatorzy zamierzają stworzyć przestrzeń wypełnioną po brzegi kulturalnymi, filmowymi i nietypowymi imprezami. Oprócz tego chcą zintegrować lokalną społeczność, zainteresowaną ciekawymi spotkaniami na świeżym powietrzu.

- Dok Cesarski to miejsce znajdujące się w sercu terenów postoczniowych, miejscu o wielkiej historii, które powoli powraca do życia. Idea powstania Doku wywiązała się z potrzeby stworzenia nowego miejsca dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta, stęsknionych za spotkaniami w okresie pandemii - mówi Jakub Ryfa, koordynator Doku Cesarskiego. - Chcemy stworzyć miejsce, w którym ludzie mogą się spotykać, zachęceni połączeniem industrialnego charakteru, sporej dawki kultury, wyśmienitego jedzenia i przyjemnej atmosfery.

Tajemnicze rzeźby na terenach postoczniowychPlac, na którym w sezonie będzie działać Dok Cesarski, jest ogromną przestrzenią poprzemysłową, częścią dawnego wydziału K-2, na którym kiedyś budowano kadłuby statków, stały wielkie hale, jeździły suwnice. Teren, choć dostępny dla zwiedzających już od 2018 roku, dziś zmienia swoje oblicze. Prace modernizacyjne i remontowe trwały już od jakiegoś czasu. Wykarczowano chwasty, wyrównano dziury, wydzielono teren na miejską plażę, ustawiono drewniane donice w kształcie łódek i wyrównano drogę dojazdową. Starano się jednak zachować industrialny klimat miejsca, jedną z atrakcji Doku Cesarskiego.

- Na dniach będziemy budować scenę. Na początek będzie mniejsza, ale wkrótce planujemy ją powiększyć. Odpalimy też telebim diodowy 8 x 4,5 metra, co istotne, dobrze się na nim ogląda filmy także za dnia, nie musi być ciemno - mówi koordynator.

Kino pod chmurką i koncertyNa dobre w Trójmieście zapanowała moda na kina samochodowe. Wkrótce także na terenie Stoczni Cesarskiej będą się odbywać cykliczne seanse. Przestrzeń pozwala na zorganizowanie kina plenerowego dla 150 osób na plaży i 80 samochodów.

- Imprezy będą podzielone na dwie strefy: plażową, gdzie wejdzie maksymalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, 150 osób, oraz samochodową. Tutaj zmieści się 80 aut. W samochodzie będzie można oglądać nie tylko filmy, ale też koncerty, relacje sportowe czy stand-upy. Posiadamy nadajniki dźwięku radiowego, więc widzowie w autach będą wszystko świetnie słyszeć - dodaje koordynator.
Repertuar ma być różnorodny. Znajdziemy w nim filmy dla miłośników klasyki kina, filmowej awangardy i tych, co lubią nowości.

- Dok Cesarski to kino plenerowe, kino samochodowe, a także scena plenerowa, która zintegruje lokalną społeczność, pragnącą być w centrum wydarzeń. Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla ludzi sztuki, dlatego postanowiliśmy wesprzeć lokalnych artystów. Planujemy organizować cykliczne wydarzenia dedykowane różnym grupom odbiorców. Takie jak: wieczory z jazz'em, wieczory szantowe, spotkania z komedią, prelekcje podróżnicze, dni sportu czy dni poświęcone kulturze hiphopowej, a także targi tematyczne - mówi Jakub Ryfa.
Organizatorzy przewidują też strefę gastronomiczną z barobusami. Początkowo będą przyjeżdżać tylko na seanse, ale docelowo mają tam stanąć na cały sezon.

Dok Cesarski - kiedy otwarcie?Pierwszy seans filmowy odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca. Więcej informacji na temat cennika, godzin projekcji, imprez i koncertów organizatorzy podadzą wkrótce.
Cz byłe(a)ś kiedyś na terenach postoczniowych w Gdańsku?
73%

tak i lubię tu wracać

7%

tak, ale to nie moje klimaty

13%

nie, ale zamierzam się wybrać

7%

nie, bo mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 679

Opinie (59) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Była stocznia, a będzie imprezownia ... (10)

  Czy w Gdańsku oprócz deweloperki jest szansa na rozwój jakiś inwestycji????

  • 73 56

  • Pytasz bo masz kilkaset milionów do zainwestowania?

   • 29 4

  • (2)

   Na takich imprezowniach, duża część młodych facetów poznaje wybranki swego serca. Dzieją się dalej cuda i powstają rodziny; dzieci; kupno mieszkania itd. Gospodarka się nakręca.
   Można to z przymrużeniem oka

   Na takich imprezowniach, duża część młodych facetów poznaje wybranki swego serca. Dzieją się dalej cuda i powstają rodziny; dzieci; kupno mieszkania itd. Gospodarka się nakręca.
   Można to z przymrużeniem oka podpiąć pod pewną innowację.
   Bo gdzie indziej się młodzież w wieku rozrodczym ma spotykać / zawierać znajomości? W kościele? W pracy?

   • 18 9

   • w pracy, na studiach, w szkole

    • 13 1

   • a jaką marżę na popycie wewnętrznym

    i codziennych potrzebach człowieka masz zamiar ukręcić?
    To prosta droga do zwyżki kosztów, inflacji i załamania popytu.

    Taki prosty pomysł, żyć z życiowych potrzeb innych.
    A skąd oni mają na to wziąć?

    • 0 1

  • konserwator blokuje - więc wszystko tymczasówka

   • 9 8

  • Stocznie są w Korei, Chinach

   Konkurencja w Korei i Chinach zniszczyła stocznie w innych krajach. W Polsce budujemy kadłuby nie statki.

   • 5 2

  • A chciałbyś hutę czy kopalnie?

   • 4 2

  • Inwestuj. Ktoś zabrania czy to raczej myślenie z PRLu ?

   • 6 2

  • nie

   • 0 0

  • trza zbudować pomnik kaczych stóp..

   taki mam plan

   • 1 2

 • Fajnie, że coś się dzieje na mieście

  Podoba mi się, że powstają kolejne nietypowe miejsca, chętnie tam zajrzę

  • 30 23

 • Wielki plus za "barobusy" Pani Alicjo.

  • 17 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.