Dokąd na stand-up w Trójmieście?

25 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona

Stand-up w Trójmieście ma się dobrze. Świadczy o tym nie tylko sława lokalnych komików, ale też powiększająca się liczba lokali, które chętnie zapraszają stand-uperów, a nawet udostępniają im swoje wnętrza na cykliczne spotkania. Gdzie i kiedy w Trójmieście możemy posłuchać komików na żywo?Trójmiasto: wszystkie imprezy stand-up


Jedną z najbardziej aktywnych osób na trójmiejskiej scenie stand-upowej jest bez wątpienia Adam Van Bendler. Stand-uper, który w zeszłym roku zorganizował charytatywny mecz piłkarski komików z raperami, jest też odpowiedzialny za aż trzy imprezy cyklicznie odbywające się w Trójmieście.

Wydarzenia z cyklu "Adam Van Bendler Prezentuje" znajdziemy w sopockim Sfinks700, gdyńskim Jedz Pij Tańcz oraz gdańskich Nocach i Dniach. Za każdym razem gościem Adama jest inny znany komik.

- Nasz cykl działający nieprzerwanie od trzech lat cieszy się ogromną popularnością, przekraczającą nasze oczekiwania. Na występy naszych gości przyjeżdżają fani komedii nawet spoza Trójmiasta. Jestem dumny, że mamy taką liczną i otwartą publikę na naszych scenach w Sopocie, Gdańsku i Gdyni. Sam jako gospodarz staram się co występ dużo rozmawiać z publiką i sprawdzać nowe żarty. Nie ograniczam się jedynie do zapowiadana gości. Kocham swoją publikę. Ostatnio byliśmy zmuszeni szukać większych obiektów, ponieważ stale podnosimy jakość naszych imprez i strasznie się tym wszystkim cieszymy - mówi Adam Bendler.
Najstarszą cykliczną sceną stand-upową w Trójmieście jest założona w 2012 roku przez Abelarda Gizę i Kacpra Rucińskiego "Elżbietańska na ostro" w Parlamencie. Założyciele chwalą się, że przez ten czas gościli na swoich deskach wszystkich najlepszych komików z całej Polski. Gościem kolejnego spotkania (25.02) będzie Łukasz "Lotek" Lotkowski.

Od niedawna Abelard Giza prowadzi też swój projekt "Strefa Gizy" w pubie Loft.

- Strefa Gizy nie jest klasyczną sceną stand-upową. Chciałbym, żeby tu wszystko toczyło się trochę inaczej. Wolniej i bez napinki. Żeby zaproszeni komicy czuli, że mogą pozwolić sobie na eksperymenty, pauzy i komediowe poszukiwania. Chciałbym stworzyć miejsce, w którym stand-up będzie można obejrzeć, ale też o nim porozmawiać - czytamy w opisie organizowanych przez komika wydarzeń.
Własną scenę prowadzi też stand-uperka Olka Szczęśniak.

- Gdyńska scena Olki Szczęśniak to stała scena komediowa w Blues Club. Co miesiąc zapraszam tam najlepszych stand-uperów z całej Polski. Mogliście tam zobaczyć takie sławy jak Abelard Giza, Katarzyna Piasecka czy Łukasz ''Lotek'' Lodkowski. W wakacje organizuję testowanie nowych materiałów, z którymi komicy ruszają potem w trasę. Macie zatem okazję zobaczyć, jak w pocie czoła tworzą się perełki największych kozaków polskiej sceny komediowej - mówi Olka Szcześniak.
Inną kobiecą stand-upową inicjatywą są spotkania w klubie 107, za którymi stoi energetyczna Wiolka Walaszczyk. Co miesiąc odbywa się tam impreza pod hasłem "Testujemy nowe", podczas której komicy mają szansę sprawdzić, jak publiczność reaguje na ich nowy materiał.

Czy stand-up jest dla kobiet?


- Gdzieś materiał trzeba sprawdzać, a żywa publika jest najlepszym sprawdzianem dla naszych umiejętności, bo nawet jeśli w domu wszystko idzie dobrze, to na scenie może być zupełnie inaczej. Kocham Pub 107! Bracia, którzy prowadzą lokal są fantastyczni. Czuję się tu jak w domu, atmosfera jest genialna. Publiczność, która przychodzi na nasze występy to świadomy i bystry widz, pełen szacunku dla występujących i otwarty na nowe rzeczy - mówi Wiolka Walaszczyk.
Bilety kosztują 10 zł, dochód z wydarzenia przeznaczany jest na cele charytatywne. Co miesiąc w pubie występują stałe nazwiska: Piotr Splin, Filip Puzyr, Harry Zalewski, Mateusz Kiedrowski, Czarek Sikora i Wiolka Walaszczyk. Często zapraszani są też goście, a osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w stand-upie mogą skorzystać z tzw. otwartego mikrofonu.

Oprócz cyklicznie odbywających się spotkań o stałej formule w trójmiejskim kalendarzu imprez znajdziemy też inne wydarzenia stand-upowe. Odbywają się one m.in. w Bunkrze, gdzie gościem najbliższego spotkania będzie Grzegorz Dolniak.

Improwizacje z udziałem m.in. Kacpra Rucińskiego, Wojciecha Tremiszewskiego i Jakuba Śliwińskiego odbywają się regularnie w Pubie Spółdzielnia. Stand-upy znajdziemy też w Pubie Torpeda i Mieście Aniołów. Raz w miesiącu spotkamy się też na stand-upie w klubie Pif Paf.

Oprócz kameralnych występów stand-upowych, Trójmiasto gości też znacznie większe wydarzenia, podczas których na jednej scenie występuje wielu znanych komików. W najbliższym czasie czekają nas aż trzy tego typu imprezy. Pierwsza, czyli Stand-up Show 2019 - The best of odbędzie się 10 lutego w Ergo Arenie. Na scenie wystąpią m.in. Łukasz Lotek Lodkowski, Rafał Pacześ, Katarzyna Piasecka, Kacper Ruciński i Rafał Rutkowski. Bilety dostępne są w cenach 65-75 zł.

Adam Van Bendler: nie zadzieraj z byłym


Na początku marca do Filharmonii Bałtyckiej zawita Wielka Trasa Stand Up: Osiem grzechów głównych. Obsada to: Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Antonii Syrek-Dąbrowski, Karol Kopiec, Piotrek Szumowski, Bartek Walos, Cezary Jurkiewicz, Maciek Adamczyk, Sebastian Rejent. Bilety kosztują od 59 do 119 zł.

Natomiast w połowie kwietnia Salę Koncertową Portu Gdynia odwiedzi Stand Up Skład II w składzie: prowadzący Bartosz Zalewski i Jasiek Borkowski oraz Błażej Krajewski, Adam Van Bendler, Sebastian Rejent, Paweł Chałupka, Olka Szczęśniak, Tomek Kołecki i Rafał Banaś. Bilety w cenie 59-89 zł.

Łukasz "Lotek" Lodkowski podczas roastu Tymona Tymańskiego (film z 2017 roku):
Czy lubisz oglądać stand-up na żywo?
51%

tak, to świetna forma rozrywki

15%

tak, ale tylko uznanych komików

21%

nie próbowałe(a)m, ale zamierzam się wybrać

13%

nie, nie bawi mnie to

zakończona

łącznie głosów: 514

Mogłeś jeszcze nie czytać