Dyskoteka i pokaz filmowy w DH Jantar we Wrzeszczu

26 stycznia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Alicja Olkowska

Cykl "Miejsca" to inicjatywa, która przywrócić ma życie do odchodzących w niepamięć trójmiejskich budynków, m.in. Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu. Tym razem Instytut Kultury Miejskiej w sobotni wieczór zorganizował kilkugodzinną imprezę podzieloną na trzy części tematyczne, które łączyło jedno: sentymentalne lata 90. Zainteresowanie wydarzeniem było duże, a wszystkie bilety w cenie 10 zł się wyprzedały.Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu imprez i cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o 10.

W połowie grudnia 2019 roku w Domu Handlowym przy ul. Politechniczna 7 zamieszkała na kilka tygodni sztuka. Gdańska artystka Honorata Martin stworzyła drobiazgową instalację, z którą obcowanie wymagało ostrożności, uwagi i wyciszenia, a wejście w ten stan ułatwić miał kompletnie zaciemniony pokój wyłożony czarnymi gąbkami. Po pracy Martin nie ma już śladu (choć "czarny pokój", do którego można dostać się przez dziurę w ścianie nadal istnieje), ale to nie znaczy, że IKM zapomniał o Jantarze. Tym razem udowodnił, że ta handlowa przestrzeń ma znacznie więcej do zaoferowania i świetnie nadaje się na organizację nietypowych imprez, w tym... szkolnych dyskotek.

Sobotnie wydarzenie podzielono na trzy części. Jako pierwsza wystąpiła i wprowadziła uczestników w klimat lat 90. Olga Drenda, dziennikarka i autorka książek "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" oraz "Wyroby", znana również z popularnej strony na Facebooku Duchologia. Jak nikt inny potrafi opowiadać przełomie lat 80. i 90. przez pryzmat przedmiotów, zjawisk, sztuki czy architektury. Podczas godzinnej prelekcji opowiedziała o najciekawszych i najbardziej unikatowych polskich domach handlowych sprzed 30 lat.

Następnie uczestnicy obejrzeli produkcję w ramach dobrze znanego w Trójmieście cyklu VHS Hell, regularnie przypominającego tanie filmy klasy B. Tym razem na warsztat widzowie wzięli "Mrok wszechświata" z 1993 roku, który jak zapowiadali organizatorzy Miejsc, "jest prawdopodobnie najtańszym z filmowych bękartów 'Obcego' Ridleya Scotta. Fabuła opowiada o pilocie statku Nautilus, który mutuje w krwiożerczego potwora i rozbija swoją jednostkę latającą gdzieś na bagnach Florydy. Na jego poszukiwanie wyrusza ekspedycja naukowa, która na swoje nieszczęście nie ma pojęcia, co wydarzyło się na Nautilusie". Seans byłby jednak niepełny, gdyby nie blok reklamowy z lat 90., którym rozpoczęła się druga część wydarzenia.

Dyskoteka w Domu Handlowym Jantar:
Wykład i pokaz odbyły się na pierwszym piętrze Jantara, duży ekran i leżaki rozstawiono na długim i wąskim korytarzu. Miało to swój wyjątkowy klimat, lecz niestety nie starczyło miejsc dla wszystkich chętnych. To też pokazuje, jaki potencjał tkwi w takich bazujących na sentymencie imprezach i że warto je organizować regularnie, ale też dopieścić organizacyjnie. Na przyszłość dopilnowałabym również, aby rozmowy osób stojących na parterze nie zagłuszały tego, co dzieje się piętro wyżej - chwilami ciężko było usłyszeć, co mówi Olga Drenda. Czasem naprawdę niewiele brakuje, aby było idealnie.

Po godz. 21 na parterze ruszyła, co ważne: bardzo dobrze nagłośniona dyskoteka, a didżejka Joanna Jezierska zabrała wszystkich w muzyczną podróż do czasów szkolnych. Oprócz tego na miejscu Jakub Janik zaaranżował w pustym boksie handlowym pokój, który można było znaleźć w wielu polskich domach w latach 90. Na ścianach plakaty z "Bravo", do tego stare komputery i gry, a wokół nich skupieni pasjonaci. Nie zabrakło też baru z piwem i winem, który zorganizował Składak. Impreza trwała do północy.

Blok reklamowy z lat 90.: