Era Nowych Kobiet w Gdańsku. Joanna Przetakiewicz zachęca do otwartej rozmowy

14 lipca 2020, 21:00
Julia Rzepecka

Ciężka choroba, wykorzystywanie seksualne, przemoc w rodzinie. To trudne doświadczenia dziewięciu kobiet, których historie zostały opisane w książce "Nie bałam się o tym rozmawiać" przygotowanej przez Joannę Przetakiewicz. Teraz, razem ze swoimi bohaterkami, jeździ po całej Polsce w ramach akcji "Projekt Szczęście", tworzonej przez Erę Nowych Kobiet, i zachęca do otwartego mówienia o swoich potrzebach i problemach. We wtorek odwiedziły Gdańsk, w środę spotkanie w Sopocie.Nadchodzące wydarzenia w TrójmieścieProjekt Szczęście to akcja Joanny Przetakiewicz i ruchu społecznego Era Nowych Kobiet. Ma zachęcić kobiety do odwagi i otwartego mówienia o swoich przeżyciach oraz problemach, tak jak dziewięć kobiet w książce "Nie bałam się o tym rozmawiać". Hasłem przewodnim akcji jest: #Niebojęsię. Joanna Przetakiewicz razem ze swoimi bohaterkami wyruszyła w trasę po całej Polsce i odwiedza 12 miast, w których spotyka się z kobietami. Wizyta w gdańskim Garnizonie, w sali Progres Event & Conference, była drugim punktem na trasie.

- Zawsze powtarzam, że gdybym nie mieszkała w Warszawie, to na sto procent mieszkałabym w Trójmieście - mówiła projektantka. - Tutaj jest pięknie, bardzo światowo, nie ma szarzyzny, która jest obecna w innych regionach Polski. Przyjeżdżałam tu zawsze na wakacje jako dziecko i takie miejsca w Trójmieście jak Monte Cassino czy sopockie molo uwielbiam.

Spotkanie było okazją do rozmowy i osobistego poznania kobiet, których historie zostały przedstawione w książce. Każda z nich opowiedziała zebranym swoje przeżycia i odsłoniła swoje - często bardzo trudne - emocje. Jak mówiła Joanna Przetakiewicz, z nadesłanych jej 2 tys. trudnych historii wybrała dziewięć kobiet, które zaprosiła do projektu.

Akcja w Gdańsku została przeprowadzona we współpracy z między innymi Gdańskim Centrum Równego Traktowania oraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. W drugiej części spotkania zebrane uczestniczki wysłuchały wykładu nawiązującego do psychologii wygłoszonego przez Stanisława Borawskiego, eksperta z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

- Mam marzenie, żeby ta książka stała się dla kobiet kołem ratunkowym i nie pozwoliła utonąć, nawet gdy wydaje się, że już nie ma ratunku. Przekonajcie się, że naprawdę nie ma sytuacji bez wyjścia i bądźcie szczęśliwe - mówiła Joanna Przetakiewicz.
Całkowity dochód ze sprzedaży książki, której premiera zaplanowana jest na 15 lipca, ma zostać przeznaczony na realizację celów statutowych nowo powstającej Fundacji Era Nowych Kobiet. Następne spotkanie odbędzie się w środę, 15 lipca, o godz. 17 w Sopocie, w hotelu Sheraton.
Czy kupisz książkę, by poznać opisane historie?
8%

tak, chcę wspierać takie akcje

13%

być może, jeszcze nie wiem

79%

nie, nie jestem zainteresowany(a)

zakończona

łącznie głosów: 320