stat

Festiwal filmów o "innej miłości" w gdańskim Żaku

17 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Małgorzata Brylowska

LGBT Film Festival to największy w Polsce festiwal poświęcony filmom o tematyce m.in. homoseksualnej. Od piątku do środy, 19-24 kwietnia festiwalowe projekcje będzie można oglądać w gdańskim kinie Żak.Na kinomaniaków czeka kilkanaście filmów podzielonych na trzy bloki: fabularny, dokumentalny oraz filmów krótkometrażowych. Znajdą się wśród nich opowieści o zwykłych ludziach, kino sensacyjne, romanse, komedie i filmy dokumentalne. Łączy je jedno - wszystkie poruszają tematykę związaną ze środowiskiem LGBT, a więc lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderowych.

- Celem festiwalu jest odejście od stereotypów, wyjście poza seksualność i pokazanie strony psychicznej człowieka. Tematyka jest uniwersalna, tak naprawdę dotyczy każdego z nas. Problemy pokazane są po prostu z innego punktu widzenia - mówi Monika Małachowska z gdańskiego Żaka, gdzie LGBT Film Festival potrwa od piątku do środy, 19-24 kwietnia. - Na program festiwalu składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i widzów tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. Pojawiają się również filmy z poprzednich lat, które nie trafiły do polskiej dystrybucji, ale wpisały się w kanon największych światowych produkcji LGBT.

Z najciekawszych pozycji festiwalu warto wymienić chociażby utrzymany w mrocznej konwencji kryminał "Zadanie specjalne" (22.04, godz. 19.45), w którym Al Pacino wciela się w postać młodego policjanta, próbującego rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa w środowisku nowojorskich homoseksualistów. W latach 80. obraz ten, pomimo ocenzurowania aż 40 minut scen, i tak nie został dopuszczony do kinowego obiegu. Z kolei "Cloudburst" (23.04, godz. 18) to kino drogi, które opowiada historię wieloletniej pary dwóch starszych pań przemierzających samochodem amerykańskie pustkowia.

Bardziej kontrowersyjnym elementem festiwalu staną się z pewnością dokumenty. M.in. nominowany do Oscara "Jak przetrwać zarazę" (21.04, godz. 20), mówiący o protestach i aktywizacji środowisk LGBT przeciwko koncernom farmaceutycznym i niewiedzy amerykańskich polityków, którzy w kluczowym momencie przerwali badania nad wirusem HIV, uważając go za problem wyłącznie środowisk gejowskich i narkomańskich. Dokument ukazuje całą drogę, którą musieli przejść aktywiści, zanim udało się im przekonać społeczeństwo, że walka z tytułową zarazą to problem każdego człowieka.

Program tegorocznej edycji został wzbogacony o blok filmów krótkometrażowych, którego repertuar stworzyli uczestnicy poprzednich edycji, oddający głosy w głosowaniu internetowym. Ze względu na tematykę i dosadność niektórych dokumentów - wszystkie filmy festiwalowe dostępne są wyłącznie dla widzów, którzy ukończyli 18 lat.

Jak zapewniają organizatorzy, festiwal jest po to, by kształcić, a nie skandalizować. Tematyka płciowości i praw mniejszości seksualnych to wciąż temat spychany do społecznego podziemia. Dlatego to dobra okazja, aby poszerzyć swoje horyzonty. Wybierając się do Żaka, pamiętajmy jednak, że impreza ta to przede wszystkim święto filmów, a nie arena walk o polityczną i społeczną poprawność.

Bilety kosztują 16 zł (normalny) oraz 14 zł (studenci). Za karnet zapłacimy 80 zł. Zobacz szczegółowy repertuar festiwalu.
Czy wybierasz się na LGBT Film Festival?
26%

tak, to moja tematyka

21%

być może, jestem kinomaniakiem i chodzę na różne filmy

53%

nie, to zdecydowanie nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 144