stat

Festiwal o zapomnianych polskich bohaterach

18 września 2013 (artykuł sprzed 6 lat)
Małgorzata Brylowska
Najnowszy artukuł na ten temat

Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Gdynię

Trójmiejscy kinomaniacy nie mają czasu, by odetchnąć. Dopiero co skończył się 38. Gdynia - Festiwal Filmowy, a w czwartek w Gdyni rusza V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, niezłomni, wyklęci". Trzydniowy maraton z opowieściami o nieznanych, powojennych bohaterach to kilkanaście godzin historii uchwyconej obiektywem kamery.Mylą się ci, którzy myślą, że festiwal filmowy, którego głównym założeniem jest szerzenie wiedzy historycznej na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, opozycji antykomunistycznej w PRL i "Solidarności" to przeżytek, a wartości propagowane przez organizatorów nadają się tylko do włożenia między karty historii.

- Wystarczy spojrzeć na repertuar TVP2. Cieszący się ogromną popularnością serial "Czas Honoru" doczekał się szóstej już serii nie dlatego, że tak chciała rada programowa. To widownia decyduje, co i kiedy chce oglądać. Rynkiem rządzą reguły marketingu, a w tej chwili seriale i filmy historyczne cieszą się ogromną popularnością - zauważa Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu "Niepokorni, niezłomni, wyklęci".

Podczas imprezy, która potrwa od czwartku do soboty, 19-21 września będzie można obejrzeć 18 filmów konkursowych, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach i wieczornych koncertach. Wszystko po to, żeby historią zainteresować przede wszystkim młodzież.

- Często dokument czy historia jednego tylko człowieka może stać się scenariuszem do naprawdę dużego filmu. Tematów jest dużo, wystarczy je zebrać. A po co taki festiwal? Młodzi potrzebują kina opartego na prawdziwych historiach. Główny nurt kina odkleił się trochę od rzeczywistości, nieumiejętnie obserwując sytuację. Na całym świecie robi się coś "narodowego", z czego można być dumnym. Następuje renesans tematów historycznych, bo w końcu można je opowiadać - tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski - Każdy sposób zafascynowania młodych jest dobry. Celem festiwalu jest właśnie zaszczepić świadomość historyczną i zachęcić młodych do rozwijania własnych inicjatyw.

Z myślą o młodych uczestnikach festiwalu powstał konkurs "Nakręć dziadka komórką" oraz warsztaty filmowe, które, oprócz nauki i dobrej zabawy, gwarantują, że w przyszłości historie najbliższych nie zostaną zapomniane. Dzień młodych twórców "Młodzi dla historii" (warsztaty filmowe i projekcje) rozpocznie się równolegle z panoramą kina europejskiego w sobotę o godz. 10 w Klubie Filmowym zobacz na mapie Gdyni.

Starsi festiwalowicze, oprócz oglądania filmów wyświetlanych w ramach konkursu o "Złoty Opornik" (od czwartku do soboty w Teatrze Miejskim zobacz na mapie Gdyni), będą mogli uczestniczyć w otwartych panelach dyskusyjnych w Teatrze Miejskim: "Jak prawdę historyczną przekładać na język filmu?" (czwartek, godz. 17), "Od Fordonu do Gołdapi" (piątek, godz. 12) czy "Przywracamy bohaterów" (sobota, godz. 17:15), na których gościć będą m.in.: Zofia Optułowicz-Pilecka (córka Rotmistrza Witolda Pileckiego), dr Andrzej Ossowski, Jan Pospieszalski, prof. Jan Żaryn, Andrzej Łukasiuk (syn Władysława "Młota" Łukasiuka) i byli żołnierze Armii Krajowej.

W piątek o godz. 20 w klubie Ucho zobacz na mapie Gdyni odbędzie się specjalny koncert zespołu Maleo Reggae Rockers w towarzystwie polskich wokalistek (m.in. Kasi Kowalskiej), który zaprezentuje autorski spektakl muzyczny "Panny Wyklęte".

Oprócz tradycyjnych "Złotych oporników" wyróżniających reżyserów dokumentów najlepiej oddających prawdę historyczną, po raz pierwszy jurorzy uhonorują także osoby znajdujące się zazwyczaj w cieniu kinematografii. Nagrody "Źródła" dla poszukujących prawdy historyków, na co dzień pomagających w pracy reżyserom, zostaną rozdane w sobotę o godz. 20 w Teatrze Miejskim podczas gali prowadzonej przez znanego z "Czasu Honoru" aktora Antoniego Pawlickiego. Uroczystość uświetni koncert Tadeusza Polkowskiego z orkiestrą symfoniczną.

Wstęp na projekcje i panele dyskusyjne jest wolny. Na warsztaty dla młodych twórców obowiązują zapisy. Zobacz szczegółowy program festiwalu.