stat

Film "Droga na drugą stronę" nagrodzony po raz trzeci

23 lipca 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Jakub Knera

Fabularyzowany film animowany Anci Damian, opowiadający historię rumuńskiego emigranta, który został oskarżony o kradzież, na zakończonym właśnie XII Sopot Film Festival otrzymał główną nagrodę. Tym samym film został już po raz trzeci doceniony w Trójmieście - wcześniej dostał nagrody na Gdynia Film Festival i Gdańsk Doc Film."Droga na drugą stronę" opowiada, opartą na faktach historię niesłusznie oskarżonego o kradzież Rumuna Claudia Crulica, który w krakowskim areszcie podejmuje strajk głodowy.

Jury XII Sopot Film Festival w składzie Anna Jadowska, Olga Sosnowska, Joanna Cichocka-Gula oraz Krzysztof Gordon postanowiło przyznać reżyserce Ance Damian Statuetkę Parasolnika dla Najlepszego Filmu Fabularnego za "wizję artystyczną, która wzrusza, nie pozostawia obojętnym za moralną odwagę".

Nagroda na sopockim festiwalu, to już trzecie w Trójmieście wyróżnienie dla rumuńskiej reżyserki. W maju obraz zwyciężył w konkursie festiwalu Gdańsk Doc Film, później otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 37. Gdynia Film Festival.

Statuetkę Parasolnika dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego "za poetyckie przedstawienie prozaicznej prawdy" otrzymał obraz "Opowieści z chłodni" wyreżyserowany przez Grzegorza Jaroszuka. Honorowe Wyróżnienie Jury przypadło filmowi "Small Circle of Attention" wyreżyserowanemu przez Czecha, Josefa Tuka "za dojrzałość w formie, treści i wykonaniu".

Po ostatnim pokazie, ogłoszono także wyniki Plebiscytu Publiczności. Pierwsze miejsce przypadło filmowi "Nad ulicą pod wodą" w reżyserii Charlotte Sieling, drugie miejsce zajął film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, a trzecie uzyskał "Człowiek z Hawru" Aki Kaurismakiego.
Czy liczne nagrody na festiwalach to wystarczający powód, żeby zobaczyć film?
33%

tak, dużo laurów to wyznacznik, że film jest dobry

54%

to dobra wskazówka, ale niekoniecznie główny powód, aby go obejrzeć

13%

nie, nigdy nie sugeruję się werdyktami jury

zakończona

łącznie głosów: 48