Filmy w Konkursie Głównym 45. FPFF w Gdyni

20 października 2020, 20:00
Tomasz Zacharczuk

Czternaście filmów powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aż dziesięć produkcji to debiuty lub tzw. drugie filmy. Wśród tytułów m.in. "25 lat niewinności", "Jak zostałem gangsterem" czy "Sala samobójców. Hejter". Tegoroczny festiwal - z powodu pandemii koronawirusa - przeniesiono z września i zaplanowano w dniach 8-12 grudnia.Repertuar kin w Trójmieście


Selekcja filmów do Konkursu Głównego tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyła się według nieco innych zasad niż w ostatnich latach. Aż 12 spośród 14 tytułów wskazał nowy Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz. Pozostałe dwie produkcje zasugerował Zespół Selekcyjny, w którym zasiedli reżyser Janusz Majewski, kulturoznawczyni Iwona Kurz oraz krytycy filmowi: Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski.

Wśród kandydatów do Złotych i Srebrnych Lwów znajdziemy cztery debiuty reżyserskie i sześć drugich filmów reżyserów. Podczas tegorocznego festiwalu swoje filmy pokaże trzech twórców, którzy byli już w przeszłości nagradzani najwyższym laurem w Gdyni: Małgorzata Szumowska ("Body/Ciało" w 2015), Piotr Domalewski ("Cicha noc" w 2017) oraz Robert Gliński ("Wszystko, co najważniejsze" w 1992 oraz "Cześć Tereska" w 2001).

O Złote Lwy powalczą filmy, które publiczność miała już okazję obejrzeć i ocenić. Wśród nich są: "25 lat niewinności", "Jak zostałem gangsterem", "Zieja", "Jak najdalej stąd", "Tarapaty 2" czy "Sala samobójców. Hejter". Jeden z filmów (który, co ciekawe, jest pełnometrażową animacją) - "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - będzie miał premierę w listopadzie. Pozostałe tytuły w Gdyni zostaną pokazane w Polsce premierowo.

Jednym z nich jest polski kandydat w wyścigu o przyszłorocznego Oscara w kategorii "najlepszy film międzynarodowy", "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Swój najnowszy film - "Sweat" - pokaże w Gdyni Magnus van Horn, który przed pięcioma laty wyjechał z Gdyni ze statuetkami za najlepszą reżyserię i scenariusz do filmu "Intruz".

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "25 lat niewinności" (reż. Jan Holoubek, debiut), "Amatorzy" (reż. Iwona Siekierzyńska, debiut), "Bliscy" (reż. Grzegorz Jaroszuk, drugi film), "Jak najdalej stąd" (reż. Piotr Domalewski, drugi film), "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" (reż. Maciej Kawulski, drugi film), "Magnezja" (reż. Maciej Bochniak, drugi film), "Mistrz" (reż. Maciej Barczewski, debiut), "Sala samobójców. Hejter" (reż. Jan Komasa), "Sweat" (reż. Magnus van Horn, drugi film), "Śniegu już nigdy nie będzie" (reż. Małgorzata Szumowska/Michał Englert), "Tarapaty 2" (reż. Marta Karwowska, drugi film), "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński, debiut), "Zieja" (reż. Robert Gliński) oraz "Żużel" (reż. Dorota Kędzierzawska).


Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wyboru filmów dokonał ponownie Tomasz Kolankiewicz, wspierany w tym przypadku przez krytyczkę filmową Adriannę Prodeus oraz historyka filmu Macieja Gila. Wśród kandydatów do zwycięstwa są dwa filmy wyprodukowane przez Gdyńską Szkołę Filmową: "Lato 43" Anety Bussold oraz "Prawdziwe uczucia" Jana Kuźnika.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Krótkometrażowych: "Alicja i żabka", "Chodźmy w noc", "Cztery filiżanki kawy lub trzy", "Czuły Film", "Dalej jest dzień", "Dobre, eleganckie chłopaki", "Green", "Hern", "Hi, How Are You?", "Kamień", "Kattowitz", "Lato 43", "Maria nie żyje", "Masza", "Mother Dear", "Noamia", "Ondyna", "Ostatni gwizdek", "Ostatnie dni lata", "Prawdziwe uczucia", "Problem", "Równonoc", "Sukienka", "Uderzenie", "Uległość", "Wenus z Willendorfu" oraz "Wyraj".


Podczas tegorocznego festiwalu nagrody po raz pierwszy zostaną również rozdane w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. Zakwalifikowano sześć tytułów: "Biały potok", "Bóg Internetów", "Ćmy", "Każdy ma swoje lato", "Ostatni Komers" oraz "Pewnego razu w ogródkach działkowych".

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zaplanowano w terminie 8-12 grudnia. Na razie nie wiadomo dokładnie w jakiej formule. Zakres dostępności pokazów festiwalowych dla widzów będzie uzależniony od obowiązujących rygorów sanitarnych związanych z pandemią. Konferencje prasowe oraz spotkania z twórcami będą dostępne w internecie.