Fryderyki 2020: trójmiejscy artyści nagrodzeni, triumf Hani Rani

1 października 2020, 15:05
Alicja Olkowska

Fryderyki, przyznawane od 1995 roku nagrody, uchodzą za najważniejsze muzyczne wyróżnienie w Polsce. W tym roku nagroda ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa dla związanych z Trójmiastem twórców: statuetki trafiły do Leszka Możdżera, Hani Rani i Szymona Sutora. Ogłoszenie laureatów odbyło się online. Na uroczystą galę musimy jeszcze poczekać.Koncerty jazzowe w Trójmieście


Nagroda Muzyczna "Fryderyk" w latach 90. kojarzyła się z prawdziwym świętem polskiej muzyki. Organizowano transmitowane na żywo gale, na które zapraszano wszystkich uznanych twórców. Z czasem nagroda zaczęła tracić na znaczeniu, spadało też zainteresowanie publiczności. W ostatnich latach jednak powoli wraca do łask i cieszy się coraz większym prestiżem. Dumą napawają zatem statuetki, które powędrowały do rąk związanych z Trójmiastem wybitnych artystów.

O wielkim sukcesie nieprzeciętnie uzdolnionej pianistki świadczy statuetka w kategorii "kompozytor roku": ex aequo otrzymała ją gdańszczanka Hania Rani (właściwie Hanna Raniszewska), Dawid Podsiadło oraz Olek Świerkot. Hania zwyciężyła również w kategorii "fonograficzny debiut roku" (pokonała m.in. Viki Gabor, Anię Karwan i Sanah) oraz "album roku alternatywa" (za płytę "Esja"). Zaś wspólne wykonanie z Melą Koteluk utworu "Odprowadź" przyniosło jej czwartą statuetkę w kategorii "najlepsze nowe wykonanie".

Hania Rani i Pin Park. Recenzje nowych płyt z TrójmiastaHania Rani - 'F Major' (Official Video):
Laureatem został także Leszek Możdżer, który okazał się najlepszy w kategorii "album roku muzyka ilustracyjna". Nagrodę otrzymał za album z muzyką do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".

Natomiast Szymon Sutor, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zdeklasował konkurencję w kategorii "fonograficzny debiut roku jazz".

W tym roku Fryderyki zostały rozbite na dwie części. Akademia Fonograficzna nagrodziła laureatów w kategoriach muzyki poważnej 8 marca podczas gali w katowickim NOSPR. Kolejni artyści, w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej, mieli odebrać statuetki kilka dni później, lecz z powodu pandemii organizatorzy odwołali uroczystość i przenieśli ją do internetu - odbyła się dopiero 1 października w okrojonej formule.

Pod znakiem zapytania wciąż stoi wielka gala, na którą zostaną zaproszeni wszyscy tegoroczni laureaci - bardzo możliwie, że odbędzie się dopiero w 2021 roku.

Fryderyki 2020: wszyscy nagrodzeni

Nagroda publiczności: Dawid Podsiadło, "Najnowszy klip"
Nagroda ZAiKS za najlepszy tekst: Dawid Podsiadło
Album roku rock: Muniek Staszczyk, "Syn Miasta"
Album roku metal: Nocny Kochanek, "Randka w ciemność"
Album roku alternatywa: Hania Rani, "Esja"
Album roku elektronika: Natalia Nykiel - "Origo"
Album roku muzyka świata: Hańba, "1939"
Album roku hip-hop: Taco Hemingway - "Pocztówka z WWA, Lato '19"
Album roku pop alternatywny: Daria Zawiałow - "Helsinki"
Album roku pop: Natalia Przybysz
Album roku blues: Jamal, "Czarny motyl"
Album roku muzyka dziecięca/młodzieżowa: Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości, "Kiedyś to były Święta"
Album roku muzyka ilustracyjna: Leszek Możdżer, "Ikar"
Album roku muzyka poetycka: Mikromusic, "Mikromusic z dolnej półki"
Utwór roku: Muniek Staszczyk, "Pola"
Fonograficzny debiut roku: Hania Rani
Fonograficzny debiut roku - jazz: Szymon Sutor
Teledysk roku: Syny, "Nag Champa" (Reżyser teledysku: Sebastian Pańczyk)
Najlepsze nowe wykonanie: Mela Koteluk i Hania Rani. "Odprowadź (piano version)"
Producent muzyczny roku: Bartosz Dziedzic
Autor roku: Błażej Król
Kompozytor roku: Dawid Podsiadło, Olek Świerkot oraz Hania Rani