• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Funkcje plecaków rowerowych

Przemysław Mudlaff
20 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Plecak rowerowy idealnie sprawdza się na krótkich wypadach m.in. w górach Plecak rowerowy idealnie sprawdza się na krótkich wypadach m.in. w górach

Rowerzyści wyprawowi dzielą się na dwa obozy: zwolennicy sakw oraz plecakowi fanatycy. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, przyznasz zapewne, że plecak to wynalazek znakomity. Każdy z nas miał kiedyś z plecakiem do czynienia i do dziś jest on podstawowym rekwizytem właściwie każdej, nie tylko rowerowej wycieczki. W związku niesłabnącą popularnością plecaków, ich producenci skategoryzowali je, wytwarzając specjalistyczne wersje dla różnych rodzajów aktywności. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry plecak rowerowy i jaki jego typ wybrać?




Plecaki rowerowe znacznie różnią się od tych standardowych lub przeznaczonych do innych sportów. Projektuje się w nich innowacyjne systemy nośne, wyżej umieszczono również pas biodrowy, aby nie krępował ruchu nóg podczas jazdy. W interesujących nas plecakach znajdziemy także specjalne przegrody i kieszenie dla typowych, rowerowych gadżetów, takich jak: kask, pompka, itd. Dodatkowo plecak dla cyklistów posiada zazwyczaj dużą ilość elementów odblaskowych. Można znaleźć także plecaki rowerowe, które pasować będą osobom wysokim, a także specjalnie dopasowane anatomicznie tornistry dla kobiet.

Jaki plecak wybrać na rower?



Krótka trasa lub ekwipunkowy dodatek to najlepsze sposoby na wykorzystanie rowerowego plecaka. Przyda się także jako sposób (bukłak) na przechowywanie płynów dla nawadniania organizmu kolarza. W zależności od typu jazdy bicyklem odpowiedni plecak może przydać się każdemu rowerzyście.

Do głównych zalet plecaka rowerowego należy zaliczyć możliwość używania go zarówno na bicyklu, jak i poza nim. W związku z tym przyda się przede wszystkim rowerzystom miejskim. Jadąc do pracy czy szkoły możemy więc zabrać z sobą do plecaka najpotrzebniejsze przedmioty, po dotarciu do celu zejść z roweru i poruszać się z plecakiem w miejscu pracy lub szkole. Miejskie plecaki rowerowe są na pierwszy rzut oka bardziej pękate od pozostałych typów, mają też mnóstwo przegródek i kieszeni. Coraz częściej spotkać można w nich specjalną przegrodę, do której z powodzeniem zmieści się laptop, który będzie dodatkowo bezpiecznie przewożony.

Kolarze szosowi nie używają zazwyczaj plecaków, a na ich lekkich rowerach znaleźć można jedynie minimalistyczne torebki podsiodłowe. Mimo wszystko producenci zaproponowali coś także dla nich. Wymyślono więc ultralekkie plecaki z niewielką komorą bagażową nadającą się do przewożenia drobnych, a jednocześnie najpotrzebniejszych przedmiotów oraz komorą większą, w której mieści się system nawadniający organizm - bukłak.

Idealny plecak miejski: wodoodporny z dużą ilością kieszeni i ładnym wyglądem Idealny plecak miejski: wodoodporny z dużą ilością kieszeni i ładnym wyglądem

Dużo więcej rzeczy zabierają ze sobą rowerzyści MTB. Potrzebują więc plecaków o zdecydowanie większej pojemności. Na rynku znaleźć mogą plecaki o pojemności od 10 do 30 litrów. Ponadto plecaki dla rowerzystów górskich odznaczają się dużą ilością wzmocnień, których zadaniem jest ochrona kręgosłupa przy ewentualnych upadkach, a także idealnym dopasowaniem do ciała, mającym na celu doskonałą stabilizację służącą nieprzesuwaniu się plecaka podczas jazdy w wymagającym terenie. Wracając do kwestii pojemności należy nadmienić, że plecak 30-litrowy to już całkiem spory bagaż i przyda się raczej rowerzystom wyprawowym, którzy i tak traktują go raczej jako uzupełnienie sakw.

Plecak rowerowy - systemy nośne



Systemy nośne plecaków rowerowych to pierwsza rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę podczas ich wyboru. To od systemu nośnego zależy czy między plecami a plecakiem zachowany zostanie odpowiedni przepływ powietrza. Do najpopularniejszego rodzaju omawianych systemów należy tzw. tunel, czyli dwa panele po bokach plecaka, wykonane z gąbki, które opierają się o plecy kolarza tworząc przestrzeń zapewniającą wentylację. System gąbek wykorzystuje się najczęściej w mniejszych plecakach rowerowych: do 18 litrów pojemności. W większych plecakach producenci stosują często coś w rodzaju siatkowanego stelaża dystansującego. Pionierem tego typu rozwiązania jest firma Deuter, która już w 1984 roku wprowadziła ten system w swoich plecakach. Inne marki albo ów system w jakiś sposób kopiują albo wychodzą z założenia, że plecy i tak się pocą, więc siatka dystansująca to wyłącznie chwyt marketingowy. W najmniejszych, szosowych plecakach rowerowych nie stosuje się rozwiązań wentylacyjnych, ponieważ ma on być przede wszystkim jak najlżejszy.

Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla stylu jazdy rowerowej plecak i sprawdzimy jego rozwiązanie wentylacyjne, warto zwrócić uwagę także na szelki. Z jednej strony siatkowane szelki zapewnią lepszą wentylację, z drugiej zaś mogą drażnić i powodować otarcia. Najlepiej aby szelki plecaka były miękkie i wykończone płaskimi szwami, dzięki czemu można przewieźć większy ciężar bez nieprzyjemności. Dobre plecaki rowerowe powinny także posiadać przemyślany system zapięcia w biodrach i/lub na klatce piersiowej. To bardzo istotny element, który zapobiega przesuwaniu się plecaka w górę i dół pleców.

Plecak rowerowy a materiały



Podczas wyboru dobrego plecaka rowerowego należy sprawdzić materiał, z którego został zrobiony. Najlepiej by była to Cordura lub materiał o podobnych właściwościach. Dzięki tego typu tkaninom możemy być pewni, że nasz nowy plecak będzie wytrzymały i poradzi sobie z lekkim deszczem. W przypadku jazdy w różnych warunkach pogodowych, nawet podczas silniejszych opadów, warto szukać tornistra z pokrowcem wodoodpornym. Znajduje się zazwyczaj w dolnej części plecaka i naciąga się go na materiał. Pokrowce mają zazwyczaj intensywne kolory, aby kolarz stał się widoczny w trudnych warunkach atmosferycznych.

  • Plecak Author Turbo, cena: 169 zł
  • Plecak Kross Pickup, cena: 169 zł
  • Plecak francuskiej firmy V8, cena: 239 zł
  • Plecak rowerowy Merida, cena: 199 zł
  • Wytrzymały plecak Endura, cena: 249 zł
  • Plecak damski Camelbak Aurora, cena: 269 zł
  • Plecak z bukłakiem Giant Cascade 1, cena: 299 zł
  • Plecak rowerowy firmy Jack Wolfskin, cena: 299 zł
  • 20 litrowy plecak Deuter Bike One, cena: 319 zł
  • Plecak Osprey Viper, cena: ok. 349 zł
  • Damski plecak Dakine Drafter, cena: 439 zł
  • Lekki plecak Evoc, cena: 449 zł
  • Plecak do jazdy all-mountain, cena: 489 zł
  • Plecak do jazdy typu MTB z bukłakiem Skyline, cena: 569 zł
  • Ultralekki plecak Thule, cena: 579 zł


Plecak rowerowy - kieszenie i przegródki



Funkcjonalność plecaka rowerowego to kolejna, niemniej istotna sprawa, jaką należy wziąć pod uwagę. Ważne jest więc aby pas biodrowy uzbrojony był w całą masę kieszonek na zamek lub zakończonych elastyczną lamówką. Łatwy i bezpośredni dostęp bez potrzeby schodzenia z roweru i zdejmowania plecaka przyda się każdemu, dlatego sprawdź także czy masz dostęp do kieszeni bocznych plecaka, w których z powodzeniem powinna zmieścić się np. butelka z wodą.

Warto zastanowić się do czego przede wszystkim miałby służyć nasz nowy produkt i co będziemy w nim najczęściej przewozić. Jeżeli potrzebujemy plecaka, w który wrzucimy odzież na chłodniejszą porę dnia, to wystarczy nam właściwie jedna główna komora, do której spokojnie zmieścimy wspomniane wyżej ciuchy. Jeśli jednak zabieramy ze sobą klucze, portfel, telefon, okulary i inne przedmioty, warto by były one pochowane w taki sposób, aby dostęp do nich był szybki. Ważne będzie też rozmieszczenie tych kieszeni, aby żaden z przedmiotów (okulary, telefon) nie uległ uszkodzeniu.

Specyficzną kieszenią plecaka rowerowego jest ta, w której istnieje możliwość przymocowania kasku. Składa się ona najczęściej z kawałka elastycznej siatki lub materiału, który za pomocą specjalnych chwytów zapina się do górnej, zewnętrznej części plecaka. Większość plecaków wiodącej w temacie na rynku rowerowym firmy Camelbak wyposażono także w specjalne przegrody na dętki czy pompkę.

Bukłak na rower?



Bukłak wypełniony płynem, do którego mamy szybki dostęp bez konieczności zsiadania z roweru, to jeden z największych plusów rowerowego plecaka. Przegroda na bukłaki jest dość obszerna, ponieważ znajdziemy worki, w których zmieścimy nawet 3 litry cieczy. Ważne jest aby sprawdzić kompatybilność interesującego nas plecaka z różnymi, dostępnymi na rynku bukłakami. Przydatne też będą specjalne zaczepy na rurkę od bukłaka znajdujące się na szelce, dzięki którym rurka nie będzie nas irytować "latając" przed nosem. Zdecydowanie najlepsze bukłaki, to takie, do których zapewniono łatwy dostęp, co oznacza, że ich czyszczenie nie nastręczy kłopotów.

Plecak rowerowy - zakończenie



Wybór odpowiedniego plecaka rowerowego to wbrew pozorom nie jest proste zadanie. Warto przede wszystkim zastanowić się co miałoby się w nim znaleźć i czy rzeczywiście istnieje potrzeba jego nabywania. Mając na uwadze styl jazdy, który preferujemy, pamiętając o idealnym dopasowaniu oraz zwracając uwagę na najkorzystniejszy dla naszych pleców i barków system nośny, dobierzemy plecak, z którym podróżować będziemy latami i żadna rowerowa wycieczka się bez niego nie obędzie.

Opinie (47) 2 zablokowane

  • (17)

    No i znowu, nie może byc zwykly plecak musi być inny na krótką przejażdżkę, inny do lasu, inny na szosę, jeszcze inny do miasta i tak bez końca. Jesteśmy beznadziejnie konsumpcyjnym społeczeństwem.

    • 32 6

    • Jak chcesz z nim przejechać kilka km raz na rok, spoko. (11)

      Jak używasz go codziennie po parę godzin, kilka stówek daje Ci dużo wygody.

      • 4 6

      • (10)

        Kilka stówek na plecak kilkanaście buty, kolejne po kilka stówek na gatki letnie jesienne zimowe, getry, kurtkę, odzież termiczną itd. Wszystko wymieniane co 2 sezony bo przecież są już lepsze nowsze. To jest właśnie konsumpcja. Tylko ja się pytam po co? Czy nie potrafimy żyć bez tych wszystkich dodatków na siłę ułatwiających nam zycie?!

        • 7 8

        • nie potrafimy (3)

          ja nie potrafię

          • 3 2

          • (1)

            bez prądu, internetu i tych wszystkich udogodnień zginiesz ja przetrwam "zjadając" Tobie podobnych na śniadanko.

            • 2 3

            • Wezmę starą pralkę i zrobię sobie generator z silnika.

              Po czym będę się śmiać w ciepłym oświetlonym domku z tego, jak jesz błoto, żeby przeżyć :)

              • 2 5

          • Ja tez nie :(

            Niestety masz racje :( Też uwielbiam gadżety, tylko w innej dziedzinie. Kazdy z nas ma słabość do nowości w swoim kręgu zainteresowań. Nieważne, ile to kosztuje, ale to jest technologia- która zawsze jest na początku droga, ale jak nie kupimy, to nie będzie funduszy na dalsze badania. I rozwój się zatrzyma - Przez lata przepłacaliśmy za technologię li-ion, ale dzięki temu teraz jest bardzo tania. Może to jednak nie było przepłacanie? Tylko inwestycja w rozwój który pozwolił na m.in produkcje baterii zdolnych zasilić samochód na kilkaset kilometrów. Płacimy nie tylko za produkt, ale również za dalszy rozwój i profity za patenty w nim użyte. Wpadliśmy w sieć... ;)

            • 0 0

        • (2)

          Masz jakieś hobby?
          CZy tylko internet i to starym komputerze by nie było konsumpcyjnie?

          • 2 1

          • (1)

            Oj zdziwił byś się, ale lubię także prowokować takie rozmowy.

            • 1 1

            • Wiadać brak ci ich w prawidziwym życiu dlatego szukasz g...noburzy.

              • 5 1

        • (1)

          Więc dlaczego używasz komputera do przeglądania takich artykułów, skoro drukowana gazeta też ludziom wystarczała?

          A porządnego sprzętu nie trzeba zmieniać co 2 lata...

          • 3 1

          • Zgadzam się, dobrego sprzętu nie wymienia się co 2 lata. Kupuję sprzęt z możliwe dostępnej mi cenowo półki raczej tej wyższej dzięki czemu służy mi przez wiele lat a dbając o niego służy jeszcze dłużej. Chodzi mi głównie o to że celem takiego artykułu jest abyś tym prędzej pobiegł do sklepu wydać ciężko zarobione pieniążki.

            • 0 0

        • potrafimy, ale osiągnęliśmy pewien rozwój cywilizacyjny

          i jak ktoś może sobie pozwolić to się nie zastanawia nad tym ile konsumuje. Nie chodzi o to po co to jest. Tylko czy jest taka możliwość. To tylko ułatwia życie.

          • 2 2

    • Po części można się zgodzić (2)

      Ale kto zmusza do kupowania wszystkich wymienionych rodzajów plecaków? To, że każdy może wybrać co mu najbardziej odpowiada jest dobrym zjawiskiem, a jak ktoś ulega marketingowi i kupuje wszystko co zobaczy, to już jego problem.
      Na przykład plecak z bukłakiem robi olbrzymią różnicę w przypadku jakiegokolwiek dłuższego przejazdu - tak naprawdę w celu prawidłowego nawodnienia organizmu w trakcie intensywnego wysiłku powinniśmy pić niewielkie ilości wody w krótkich odstępach czasu (nawet co 5-10 minut), dzięki temu żołądek nie jest obciążony dużą ilością płynu przyswojoną naraz. I teraz tak realnie - kto będzie się co te 5-10 minut w trakcie jazdy zatrzymywał żeby wziąć kilka łyków i ruszyć dalej? To z wielu względów niepraktyczne a dobra konstrukcja ten problem eliminuje - można pić bez zatrzymywania się i spokojnie jechać bez zatrzymania (nie licząc postojów na światłach itp.) nawet kilka godzin. Sam po sobie widzę - kiedy jeździłem z butelką, to potrafiło mi zostać około połowy z butelki 1.5l. Od kiedy jeżdżę z bukłakiem to w trakcie intensywnego 2-3 godzinnego wypadu po lesie schodzi z niego ok. 2.5l (choć to zależy też oczywiście od temperatury), więc organizm na pewno jest bardziej nawodniony.

      • 7 0

      • bukłak świetna sprawa, używam w górach zwłaszcza podczas wspinaczki, ale na rower zdecydowanie wole bidon.

        • 1 0

      • jak dla mnie to ta siateczka która po ściągnięciu wygina plecak w banana i daje wentylację

        to jest najlepszy pomysł. Wszystko inne mogę olać ale to rozwiązanie daje niesamowity komfort. Co prawda na rowerze nie używałem ale kiedyś w Norwegii szedłem na Kjerag Bolt i ze zdumieniem stwierdziłem że po intensywnym marszu plecy nie były spocone. Pierwszy raz w życiu miałem taki plecak. Pod paskami miałem mokre ramiona ale plecy suchutkie. Pod zwykłm plecakiem zazwyczaj t-shirt jest tak mokry jakbym go w rzece zamoczył.

        • 3 0

    • Pojezdzij na rowerze ze zwyklym plecakiem. Pot bedzi ci ciekl po plecqch jak szalony

      • 1 0

    • Mam plecak deuter jest świetny w ogóle nie dotyka plecow

      A pamiętam jak się pocilem używając zwykłego jest różnica gwarantuje jedynie ceny tych plecakow to patologia

      • 0 0

  • Ale ja sie pytam po co mi 5 plecakow (5)

    Używam tego samego plecaka na rower, w góry, wycieczki itd. Nie muszę się lansować z co chwila innym plecakiem bo poprzedni się nie nadaje ponieważ akurat jadę rowerem do miasta a nie do lasu

    • 27 4

    • (2)

      A z butami, spodniami, koszulkami itd. masz tak samo?

      • 5 6

      • (1)

        Butów mam kilka par ale majtki jedna para na 4 razy.

        • 4 0

        • a ja mam 12, jedna na miesiac!

          • 2 0

    • Ale ktoś ci każe mieć kilka?
      Gdzie masz problem?
      Poza tym jazda w górach może być różna

      • 0 0

    • przecież nikt ci nie każe się lansować, to że masz wybór nie znaczy że masz to wszystko kupić

      Dżizas, ludzie ogarnijcie się

      • 6 0

  • Jeszcze trochę

    Kierownica na miasto
    Siodełko do lasu
    Skarpeta tylko na szutry

    • 17 4

  • uczcie lepiej (13)

    bezpiecznej jazdy w mieście. Widziałem rano 2-kołowego durnia, z eleganckim plecakiem oczywiście, który niewiele zwalniając grzmotnął pięścią w mijany samochód. Dlaczego? bo kierowca - czyli jego wróg - stał i czekał, ale jednak ośmielił się na skrzyżowaniu zająć część ścieżki rowerowej. Dureń z plecaczkiem - a jakże- wrogom nie ustępuje, aż kiedyś się pomyli

    • 15 11

    • Wszyscy kierowcy nie ważne czy rower, motocykl, osobowy są siebie warci. Tak to już u nas jest ze się nie szanuje przepisów ani praw innych użytkowników dróg.

      • 13 2

    • I słusznie. (11)

      Jakby ktoś zajął 2 pasy Grunwaldzkiej na skrzyżowaniu w poprzek, wszyscy by grzecznie stali i czekali, prawda? Przecież nie zastawił całej drogi...

      Co to za dziwne usprawiedliwianie łamiących prawo?

      • 9 5

      • racja, za agresywne i prowokacyjne próby uszkodzenia cudzego mienia (tu auta) powinni bardziej ścigać (1)

        • 4 4

        • Jak zaparkuję na torach i walnie we mnie pociąg

          To powinni ścigać maszynistę, prawda?
          Trzeba przerwać "a co mi zrobisz" kierowców, to się może nauczą.

          Ja bym się na przykład zatrzymał przed nim i przeczekał zmianę świateł.
          Przecież mu nic złego nie robię, prawda?

          • 3 4

      • bzdura, masz prawo się zatrzymać jeśli nie ma zakazu zatrzymywania lub prawo nie stanowi inaczej (7)

        To nie to samo co postój przecież. Poza tym czasem ścieżka rowerowa przebiega przy krawędzi jezdni z pierwszeństwem i przecina podporządkowaną i żeby się włączyć do ruchu trzeba się na niej zatrzymać bo jest na tyle szeroka że jak się człowiek ustawi przed nią to przeszkody terenowe np. drzewa zasłaniają drogę z pierwszeństwem. Kilka razy się z tym spotkałem. Kierowca samochodu nie ma prawa wymusić pierwszeńśtwa na rowerze, ale zatrzymać się może.

        • 6 4

        • Err, całkowite g*wno prawda, nienawidzę, jak kierowcy wymyślają sobie przepisy... (3)

          Art 49 PoRD:
          1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
          1. na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
          2. na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; (...)

          • 7 4

          • Boże, ale ty głupi jesteś, prawko wygrałeś w chipsach? (2)

            Dalsza część przytoczonego przez ciebie artykułu stanowi:
            4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
            Jeśli warunki są takie że musisz się zatrzymać to to robisz? Na autostradzie też nie wolno się zatrzymywać, ale jak jest korek to musisz.
            Twoja tendencyjność wynika z bólu że musisz udowodnić swoją rację? Jak już coś cytujesz to zrób to w całości.

            • 4 6

            • Jak debil to debil (1)

              Oddaj prawko zanim kogoś zabijesz.
              Od kiedy można wjeżdżać na skrzyżowanie kiedy nie masz możliwości opuszczenia go?

              • 3 1

              • Zapomina się o sytuacji, w której kierowca nie ma możliwości sprawdzenia, czy może się bezpiecznie włączyć do ruchu, bez wjeżdżania na przejście dla pieszych czy przejazd dla rowerzystów. Taka sytuacja jest bardzo częsta.
                Ponadto należy być po prostu wyrozumiałym - i tyle.

                • 1 0

        • (2)

          Czyli ednym slowem wymuszac nie mozna ale mozna? Czytasz to co piszesz?

          • 1 4

          • Art. 49. 1. 2 lub Art. 49. 1. 11 a potem porównaj z Art. 49. 4 (1)

            i będzie to o czym mówię. Ja wam debile nie mam już siły czytać, bo to nie tłumaczenie, zmuszacie mnie żebym wam czytał bo sami nie umiecie

            • 2 2

            • Który warunek ruchu drogowego nakazuje Ci się zatrzymać na przejeździe, kretynie?

              • 1 1

      • jak się długa ciężarówka włącza na grunwaldzkiej do ruchu to bywa i tak że oba pasy blokuje

        • 5 0

  • całe życie łażę z plecakiem (2)

    na rowerze prawie nie jeżdżę, bo go nie mam a nie lubię na czyimś
    wracając do plecaka
    1. mam wolne ręce.
    2. mam w nim wszystko co potrzebuję
    3. nie garbię się
    4. nie pizga mi po plecach

    • 7 0

    • 5. plecki mam permanentnie zroszone, yyy tj. klima działa cały czas

      • 0 0

    • Co do punktu 4., to sprawdza się to zimną porą roku

      Latem nie lubię plecaków w czasie jazdy rowerem, bo plecy są wygięte i mocno przyciśnięte do plecaka. A najbardziej pocę się na plecach. Nie pomagają żadne systemy wietrzące. Idąc mogę go jeszcze trochę podeprzeć np. na wysokości bioder i zwiększyć na jakiś czas cyrkulację, a jednocześnie zmniejszyć naprężenie koszulki. Zupełnie inaczej wygląda jazda, gdy wiatr swobodnie targa koszulkę, dlatego, jeśli tylko możliwe (np. brak pośpiechu), staram się przymocować plecak do bagażnika. Zawieszane sakwy są tu lepsze, ale nie można ich później założyć na plecy i pójść. No i nie są zbyt estetyczne.

      • 2 0

  • Trochę przesada aby mieć kilka plecaków na różne okazje, nie mówię o wielkości tylko małym podręcznym plecaku. Od kilkunastu lat na jednodniowe wypady rowerowe, wycieczki czy górskie wędrówki korzystam z małego plecaka turystycznego ok 15L Alpinusa, tak była kiedyś taka firma, mogę do niego włożyć bukłak, ma masę przegródek i wszystko co potrzebne, a jakością nawet po tylu latach użytkowania przewyższa większość aktualnie dostępnych na rynku rozwiązań.

    • 3 0

  • (1)

    Dla mnie plecak na rowerze to masakra - zawsze mokre plecy i koszulka. Takie z dystanserem też testowałem bo mam Deutera Exp Air, ale używam go głównie na nartach biegowych. Na rowerze jak na prawdę nie musze, albo z góry wiem, że nie o przyjemność będzie chodzić, to wybieram cokolwiek byle nie plecak. Od sakw przy turystyku i meszczuchu zaczynając, a na motaniu różnej maści torebek po rowerze (tzw. bikepaking) i większej torbie biodrowej (np. Axon Zero) kończąc przy jakiś dłuższych wypadach szosowych.

    • 6 1

    • no i właśnie tak marketing ludziom mózgi lasuje

      • 1 0

  • Plecak do chodzenia - TAK, do jeżdżenia - NIE

    • 4 1

  • Ale głupi artykuł. Letnia woda.

    Żadnych porównań, zestawoen, cen, itp. ale lipa. To jest dziennikarstwo? Idź czlowieku do szkoły z powrotem, kto cię zatrudnił?

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Koncertom Eltona Johna w Trójmieście towarzyszyło zawsze mocne przesłanie. Podczas trzeciego koncertu w historii Trójmiasta, w 2017 roku, artysta apelował: