Futurystyczny Dolny Wrzeszcz. W piątek i sobotę festiwal Narracje

18 października 2021, 16:30
Magda Mielke
Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice. Więcej zdjęć (3)

Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Piątkowy i sobotni wieczór, 22 i 23 października, będzie okazją, aby nietypowo zwiedzić Wrzeszcz Dolny. Wszystko za sprawą festiwalu Narracje, który powraca po rocznej przerwie. Tematem przewodnim przeniesionej z zeszłego roku edycji jest podróż w czasie. Ponad dwadzieścia instalacji artystycznych można będzie oglądać w tym roku wyłącznie samodzielnie.Wystawy i spotkania w najbliższym czasie


Co roku na festiwalu Narracje, często pomimo niesprzyjającej takim wędrówkom pogodzie, pojawia się kilkutysięczna publiczność. Nie inaczej pewnie będzie i w tym roku, zwłaszcza, że festiwal powraca po rocznej, pandemicznej przerwie. Tym razem Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska wraz z artystami przejęli ulice, podwórka i ściany kamienic we Wrzeszczu Dolnym. Efekty będzie można podziwiać już w najbliższy piątek i sobotę (22 i 23 października) w godz. 18-24.

Futurystyczny Dolny Wrzeszcz12. edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem: "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny" i jest okazją do przeżycia podróży w czasie. Rok 2080 wybrany został nieprzypadkowo - wtedy to, zgodnie z prognozami NASA, część Gdańska ma zostać zalana przez wody Bałtyku. Na tej właśnie wizji została oparta koncepcja kuratorów, Kariny Kottovej i Piotra Sikory, którzy optymistycznie twierdzą, że nie wywoła to jednak spustoszenia.

Wspominamy: 5 najciekawszych edycji festiwalu NarracjeKuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora.

Więcej zdjęć (3)

Kuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora.

mat. prasowe

Kuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora.

mat. prasowe

- W naszej wizji kuratorskiej rok 2080, zamiast akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni, zaoferuje stabilny ekosystem, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przynosi pozytywne rezultaty. Stworzona przez nas koncepcja proponuje projekty w przestrzeni miejskiej oparte na spekulacji łączącej pracę artystów, naukowców i aktywistów miejskich. Dla osób zaangażowanych w tworzenie prac wspólnym mianownikiem będzie myślenie o przyszłości zdominowane przez racjonalny optymizm. Proponując pozytywne spojrzenie w przyszłość, chcielibyśmy oprzeć się na koncepcji przemieszczenia, która niesie ze sobą nową interpretację pojęć takich jak "płynna nowoczesność" czy "akceleracjonizm" - opowiadają kuratorzy imprezy, Karina Kottová i Piotr Sikora.

Festiwalowa trasaFestiwalowy spacer po Wrzeszczu Dolnym rozpocznie się w Parku KuźniczkiMapka. Cała festiwalowa trasa rozpięta jest między ulicami Kilińskiego, Wajdeloty, Wyspiańskiego, Mierosławskiego, Pestalozziego, Żywieckiej i kończy się w pobliżu przystanku "Kościuszki" (al. Hallera).

Fotorelacje z Narracji z poprzednich latZ powodu pandemii grupowe oprowadzania z przewodnikami w tym roku się nie odbędą. Narracyjne prace odkrywać można samodzielnie. W odnalezieniu się na trasie pomogą ulotki z mapą festiwalu, które znaleźć będzie można w bezobsługowym Punkcie Informacyjnym w altanie w Parku Kuźniczki oraz w różnych punktach na trasie Festiwalu oraz standy z opisami prac - każdy punkt na trasie będzie dokładnie oznaczony i opisany.

Narracyjne instalacje i inne atrakcjeUlotki z mapą Narracji będą dostępne w punkcie informacyjnym w Parku Kuźniczki w godzinach 18-24.

Więcej zdjęć (3)

Ulotki z mapą Narracji będą dostępne w punkcie informacyjnym w Parku Kuźniczki w godzinach 18-24.

mat. prasowe

Ulotki z mapą Narracji będą dostępne w punkcie informacyjnym w Parku Kuźniczki w godzinach 18-24.

mat. prasowe

Na trasie Festiwalu znajdzie się 17 instalacji, które przygotowało kilkunastu artystów, pochodzących z różnych części świata. Będą to zarówno interwencje w przestrzeń miejską, rzeźby, instalacje dźwiękowe, projekcje wideo, jak i działania czasoprzestrzenne, czyli połączenie ruchu, dźwięku i performansu. Oprócz tego w sobotę o godz. 12 w Domu Tancerza (al. Legionów 5Mapka) odbędą się warsztaty z Siostrami Rzekami - Cecylią Malik oraz Małgo Grygierczyk, Grażyną Smalej, Katarzyną Pilitowską i Anuszką Łachowską. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

W piątek i sobotę zaplanowano spacery kuratorskie (piątkowe w języku polskim, sobotnie zaś w języku angielskim), jednak pula miejsc została już wyczerpana. Trwają za to nadal zapisy na oprowadzanie po trasie dla najmłodszych, które odbywać się będzie w oba festiwalowe wieczory o godz. 18:30 i 20. Alternatywną trasę edukacyjną dla dzieci można również przemierzyć samodzielnie. Warto w tym celu pobrać w punkcie informacyjnym specjalną ulotkę z mapką.

W oba festiwalowe dni w godz. 18-24 będzie działał Klub Festiwalowy zlokalizowany w pawilonie handlowo-usługowym, tzw. "Kwadracie" przy al. HalleraMapka. Na miejscu ziołowe napary zaoferuje efemeryczna herbaciarnia Magiczny Ogród, bar poprowadzą klubokawiarnia Lang.fuhr i Café Absinthe, a jedzenie zapewnią rozstawione w pobliżu food trucki. Od godz. 20 będzie można posłuchać setów DJ-skich i koncertów. W piątek zagrają: DimiTree, Gelofunk i Bladzinsky, a w sobotę: Radek Kobus, Gluten Orkiestra i Sonar Record Store (godz. 20-24).

Artyści, których projekty będzie można zobaczyć 22-23 października we Wrzeszczu Dolnym:
Mark Fridvalszki (Węgry), Barbora Kleinhamplová (Czechy), Kateřina Konvalinová (Czechy), Magda Lazar i Michalina Bigaj, Cecylia Malik, Kateřina Olivová (Czechy), Jan Matýsek (Czechy), The Melancholy of Marissa Cooper (projekt międzynarodowy), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur, Tatuator Maciej, Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Egill Sæbjörnsson (Islandia), Lucia Sceranková (Słowacja), Linda Wrong (Czechy), Julita Wójcik i Stowarzyszenie Wokół Kwadratu.
Czy wybierasz się w tym roku na Narracje?
59%

tak, gdy tylko mogę, uczestniczę w festiwalu, niezależnie od miejsca, w którym się odbywa

23%

tak, pójdę, bo jestem z Wrzeszcza/szczególnie interesuję się tą dzielnicą

6%

nie, bywałe(a)m na Narracjach, ale pomysł na tę edycja mi nie odpowiada

12%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 239

Opinie wybrane


wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.