• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy klasyka spotyka elektronikę. Rusza Festiwal C3

Jakub Knera
30 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Gdański kwartet Silva Rerum otworzy Festiwal C3. Gdański kwartet Silva Rerum otworzy Festiwal C3.

Co ma wspólnego muzyka elektroniczna i klubowa z klasyczną i co może z tego wyniknąć, będzie można przekonać się na międzynarodowym Festiwalu C3. O imprezie, która od czwartku do soboty, 1-3 grudnia, po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, w gdańskim Centrum św. Jana, rozmawiamy z Michałem Jacaszkiem, kuratorem gdańskiej odsłony.



Michał Jacaszek, artysta i kurator gdańskiej odsłony C3. Michał Jacaszek, artysta i kurator gdańskiej odsłony C3.
Jakub Knera: Jak doszło do tego, że niemiecki Festiwal C3 odbędzie się również w Gdańsku?

Michał Jacaszek: Pomysłodawczyni C3, Jennifer Dautermann, która po raz pierwszy zorganizowała tę imprezę dwa lata temu w Berlinie, poszukiwała partnerów w kilku europejskich miastach. Z pomocą Stowarzyszenia A Kuku Sztuka oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury udało nam się przygotować serię koncertów także w Gdańsku, w Centrum św. Jana. Oprócz tego C3 odbywa się też w Berlinie i Essen.

W Polsce pojawia się coraz więcej imprez prezentujących przenikanie się muzyki klasycznej i elektronicznej.

To prawda. Cieszy mnie to, bo uważam, że wydarzeń prezentujących muzykę klasyczną i elektroniczną oraz to, co powstaje na ich styku, nigdy nie będzie za wiele. Temat jest bardzo szeroki, bo ten ruch to coś więcej niż muzyczna nowość typu dubstep czy ambient. Poprzedza go też kilkudziesięcioletnia tradycja, jak chociażby zjawisko Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Muzyka klasyczna z alternatywą mogą dialogować na bardzo wielu polach i wydaje mi się, że ten ruch może rozwijać się w nieskończoność.

Na co zwracaliście uwagę, układając program?

Jennifer Dautermann jest naczelnym kuratorem i to ona układa głównym program we wszystkich trzech miastach, ja natomiast zaproponowałem polską reprezentację. Oboje chcieliśmy pokazać przegląd różnych sposobów łączenia muzyki klasycznej z elektroniką i muzyką klubową. Zobaczymy więc zespół Nemezis, wyłącznie wykorzystujący instrumenty elektroniczne, który dokona dekonstrukcji akustycznych kompozycji Pawła Mykietyna. Z drugiej strony mamy Zeitkratzer - grupę muzyków, którzy na instrumentach klasycznych grają repertuar elektroniczny. W tym przypadku będą to nagrania Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Na otwarcie festiwalu usłyszymy twój koncert. Wystąpisz z gdańskim zespołem barokowym Silva Rerum. Co zaprezentujecie?

Przygotowaliśmy zestaw utworów z mojej najnowszej płyty "Glimmer" oraz kilka z poprzedniego albumu "Treny". Te repertuary będzie spinać w całość brzmienie klawesynu. Wykorzystuję ten instrument na najnowszej płycie, ale przygotowaliśmy też nowe aranżacje "Trenów" . Silva Rerum wykona je w aranżacji neobarokowej: na klawesynie, wiolonczeli barokowej, skrzypcach oraz na flecie traverso. Ja dodam do tego szczyptę elektroniki.

Wystąpiłeś już na odsłonach C3 w Essen i Berlinie. Jak oceniasz tamte edycje pod kątem tego co wydarzy się w Gdańsku?

W Essen festiwal miał charakter bardziej "klubowy", np. Francesco Tristano zagrał taneczny set. Mimo to, publiczność była tam znacznie "chłodniejsza" niż w Berghain w Berlinie. W Gdańsku nie będzie ani zbyt "klubowo", ani "chłodno", chcemy utrzymać równowagę.

Festiwal C3 potrwa od czwartku do soboty, 1-3 grudnia w Centrum Św. Jana zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Koncerty startują codziennie o godz. 19. Bilety od 15 zł do 45 zł. Zobacz szczegółowy program festiwalu.

Wydarzenia

Festiwal C3 (9 opinii)

(9 opinii)
muzyka poważna, muzyka alternatywna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (12) 2 zablokowane

  • ale :/// (1)

    Piszecie 31 że coś się dzieje 1, nie za późno :///

    • 4 4

    • 31 listopada?

      Interesujące...

      • 3 0

  • Też mi gwiazdy. (3)

    Panią z Silva Rerum uważam za najgorszego pedagoga na Akademii Muzycznej z jakim miałem do czynienia. Cóż... W Polsce bywa tak, że jak komuś nie idzie z muzyką bliższą współczesności to bierze się za dawną...

    Ps. Sory, jest jeszcze Mariusz Klimek

    • 6 4

    • Pani o której mowa baaardzo daleko od pana Klimka-najbardziej kiczowatego "artysty" jakiego znam (a znam wielu). MK to chodząca wieś.
      Poza tym w Silva rerum gra jeszcze parę innych osób, wartych uwagi, nawet jeśli jedna z wykonawczyń nie jest faworytką

      • 3 0

    • Widzę,że ktoś tutaj jest nieźle sfrustrowany...i nie ma pojęcia o wykonawstwie muzyki dawnej...niestety,w Polsce jest tak,że jak komuś w ogóle nie idzie,to wypisuje takie bzdury!a akurat Panią z Silva Rerum uwazam za jednago najlepszych i najciekawszych pedagogów na Akademii Muzycznej.

      P.S.
      Mariusz Klimek to chyba żart,co?

      • 0 1

    • a co to znaczy muzyka bliższa współczesności?ta sprzed 50ciu lat?czy moze starsza?Idąc tokiem myślenia "gd" wszystkim muzykom nie idzie,bo większość z nich zajmuje się muzyką dawną!chyba,że 100lat czy też 200 to nie aż tak dawno temu....czuję się osobiście urażony...

      • 0 0

  • Jeszcze wcale nie za późno S.!

    Napisali to nie tylko dzisiaj: 30 listopada, ALE i dużo wcześniej: patrz art. "Nowy europejski festiwal w Gdańsku" z 12 października.
    /
    Musiałeś już zapewne wcześniej zacząć świętować "Andrzejki"... A tak w temacie:
    przypomina mi się jedna odpowiedź z pewnego teleturnieju. Na pytanie Prowadzącego: kiedy obchodzi się w PL "Andrzejki"? (czy jakoś tak). Natychmiast udzielona odpowiedź: w nocy, z 31 listopada na 1 grudnia! Wyraz twarzy udzielającego odpowiedzi po dźwięku oznaczającym blędną odpowiedź: BEZCENNE! :-D

    • 0 0

  • "..bo uważam, że wydarzeń prezentujących muzykę klasyczną i elektroniczną oraz to, co powstaje na ich styku, nigdy nie będzie za wiele."
    Z całym Szacunkiem Pani Michale, ale powyższą wypowiedź traktuje,
    jako dobry żart.
    Wydarzeń muzycznych, które łączą El-muzykę (i ew. klasykę) nie ma prawie
    w ogóle.. A samo Trójmiasto to.. shara w tym temacie.
    Jeśli w Trójmeście dojdzie do organizacji wydarzenia muzycznego,
    które będzie choć w 25% tym, czym był "Rikoszet G." lub czym jest
    E-Live-festiwal, to będzie można mieć nadzieję, że jest jaskółka.
    Miłoby było posłuchać RedShift czy ARC.

    • 0 0

  • Marzy mi się Jeff Mills z orkiestrą Mont Peliere. Piękne połączenie klasyki i elektroniki.

    • 2 0

  • atmosfera godna, ale nie przy zimowej temperaturze! (1)

    Byłam na wczorajszym koncercie, inicjatywa zacna, jednak radziłabym organizatorom za dwa lata zoorganizowac festiwal w lecie, bo możliwość zachwytu nad muzyką niwelowała temperatura w św. Janie...Posiadam karnet, a jednak przez obawe przed chorobą, być może zrezygnuję z dzisiejszego koncertu, a szkoda... Współczuje też muzykom, którzy na scenie prezentowali się bez kurtek.

    • 3 1

    • nie było znowu tak źle,wiadomo,że jak koncert jest w kościele to trzeba się ciepło ubrać,zawsze tak było i będzie :)

      • 0 0

  • Przerost formy nad treścią...

    Cóż powiedzieć, może i jestem ignorantem albo po prostu za mało znam się na muzyce (ewentualnie osiągnałem za niski poziom hipsteryzmu), ale kurcze- przez większość czasu na tych koncertach... było po prostu NUDNO.
    Zawsze myślałem, no i z tego co pamiętałem z koncertów z innych krajów że muzyka eksperymentalna nie jest nudna, wręcz przeciwnie.
    Do tego Steve Reich lecący jako wstęp przed koncertami zapowiadał coś zupełnie innego. Gdyby tak własnie prezentowana muzyka była w jego stylu.
    A tak nuda, nuda i momentami pseudoartyzm.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Rogalik croissant jest na bazie: