Gdynia będzie miała swoją grę Monopoly

9 października 2019, 15:30
Marta Nicgorska

Już wiosną 2020 roku ukaże się kolejne wydanie Monopoly. Do miast posiadających własną edycję legendarnej gry dołączy Gdynia, która w 2008 roku znalazła się na planszy Monopoly Świat. Zanim jednak mieszkańcy Gdyni zagrają w gdyńską wersję gry, będą mogli włączyć się w tworzenie planszówki i zdecydować, jakie miejsce trafi na najdroższe pole na planszy.Własną edycję gry Monopoly ma wiele miast: Nowy Jork, Londyn, Sydney, Poznań czy Kraków. Po dwóch edycjach gry Monopoly Gdańsk przyszedł czas na Monopoly Gdynia. Z takim pomysłem wydawca - firma Winning Moves - nosiła się już od dawna. Inicjatywa spotkała się z przychylnością włodarzy, którzy dostrzegli szansę na ciekawą promocję miasta i chętnie włączyli się w projekt.

- To prezent dla naszych mieszkańców oraz dla turystów, którzy chcą przypomnieć sobie gdyński klimat po powrocie z wypoczynku w Gdyni i, do czego zachęcamy, zaplanować kolejny pobyt w naszym mieście - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. Bardzo się cieszę, że mamy szansę promować miasto w tak nietypowy sposób.

Włodarze miasta wytypowali cztery popularne i lubiane przez gdynian miejsca: bulwar Nadmorski, ulicę Świętojańską, skwer Kościuszki i klif w Orłowie. Jedno z nich zajmie najdroższe pole na planszy. O tym, które okaże się najbardziej wartościowe, zdecydują czytelnicy Portalu w głosowaniu.

- Mieszkańcy Trójmiasta i nasi czytelnicy często zapraszani są do współtworzenia i opiniowania różnych projektów. Na część inicjatyw mają realny wpływ. Cieszymy się, że mają możliwość współtworzenia lokalnej gry i podkreślenia w ten sposób jej rodzimego charakteru. Wsparliśmy promocyjnie dwie edycje Monopoly Gdańsk, więc także tym razem włączamy się w projekt wydawcy. Ponieważ w Gdyni mieści się oddział naszej redakcji, z radością przyjęliśmy propozycję wskoczenia na planszę, a także przygotowania własnej karty "Szansa" - mówi Agnieszka Bomba, wiceprezes Portalu.
Głosowanie odbywa się w ankiecie do artykułu. Na oddanie głosu czytelnicy mają 48 godzin. W piątek o godzinie 15:30 ankieta zostanie zamknięta. Miejsce, które otrzyma największą liczbę głosów trafi na najbardziej wartościowe pole na planszy.

- Bardzo się cieszę, że razem z Panem Monopoly mogę zainaugurować nietuzinkowy projekt w tak wyjątkowym mieście. Mówi się, że Gdynia to miasto z morza i marzeń, dlatego postanowiliśmy uhonorować ją własną edycją gry planszowej, która daje ogrom możliwości i pozwala kreować te marzenia. Każdy mieszkaniec Gdyni z pewnością ma swoje typy miejsc i wizję gry, dlatego przy wyborze chcielibyśmy wsłuchać się w głosy ludzi, tak jak to było w przypadku gdańskiej edycji gry - przyznaje Karina Nelka-Sławek z Winning Moves.

Druga edycja Monopoly Gdańsk


Monopoly edycja miejska jest projektem prezentującym walory miasta, przyjemne plenery, ważne obiekty i wydarzenia, które stanowią o jego charakterze, a także atrakcyjności dla
mieszkańców i turystów. Nie brakuje w niej miejsc dobrze znanych i lubianych. Wiemy, że na gdyńskiej planszy znajdzie się na pewno Muzeum Emigracji, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Nauki Experyment.

- Experyment to wizytówka  Gdyni - oddaje ducha nowoczesnego miasta. Inspiruje do ciągłego rozwoju małych i dużych. To miejsce  świetnej wspólnej, rodzinnej zabawy. Nie wyobrażamy sobie, by nasze centrum nie znalazło się w gdyńskiej edycji gry Monopoly - ulubionej planszówki wielu pokoleń - wyznaje Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.
O zakończeniu projektu i planowanej premierze będziemy informować. Gra ma się ukazać wiosną 2020 roku w nakładzie 4 tys. egzemplarzy. Poza sklepami stacjonarnymi będzie można ją kupić także online.

Monopoly to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych. Pierwsza edycja została wydana w USA przez Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu w 1935 roku. Gra polega na handlu nieruchomościami, umożliwiając graczom obracanie pieniędzmi i szybkie wzbogacanie się. Rozpoczynając od pola Start, należy okrążać planszę, po drodze kupując i sprzedając nieruchomości, na których powstają domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.
Które miejsce powinno zająć najdroższe pole na planszy Monopoly Gdynia?
37%

Klif w Orłowie

17%

Bulwar Nadmorski

19%

Świętojańska

27%

Skwer Kościuszki

zakończona

łącznie głosów: 2092