Gdynia dołączyła do "różowej rewolucji"

3 kwietnia 2021, 18:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Skrzynki z podpaskami w sopockich szkołach
Pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców. Więcej zdjęć (2)

Pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

mat.prasowe

Pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się także w Gdyni - w Szkole Podstawowej nr 31. Na zdjęciu: Aleksander Kuźmin - dyrektor SP 31, Beata Derda - przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Cała - wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

mat.prasowe

Gdynia dołączyła do "różowej rewolucji", czyli akcji mającej na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W tamtejszej Szkole Podstawowej nr 31 pojawiła się pierwsza "różowa skrzyneczka" na podpaski, tampony i inne środki higieniczne, z których można korzystać bezpłatnie."Różowych skrzyneczek" na terenie całej Polski jest już ponad 700 i ciągle przybywają nowe. W lutym do akcji włączył się Gdańsk - skrzynkę zamontowano m.in. w siedzibie Rady Miasta.

Mapa "różowych skrzyneczek" w Polsce

Pierwsza "różowa skrzyneczka" w GdyniOddolna inicjatywa "różowa skrzyneczka", której celem jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na problemy związane z dostępnością środków higieny menstruacyjnej, powstała w 2019 r. Przyłącza się do niej coraz więcej miast. Wśród nich jest też Gdynia - pierwsza "różowa skrzyneczka" pojawiła się już w Szkole Podstawowej nr 31.

- W "różowej skrzyneczce" dziewczęta z naszej szkoły znajdą środki higieniczne, które są niezbędne w trakcie miesiączki. Zależy nam, aby uczennice czuły się komfortowo i miały poczucie, że w nieoczekiwanej sytuacji zawsze będą mogły skorzystać z zawartości skrzyneczki - mówi Beata Derda, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.

Szkoły Podstawowe w TrójmieścieSP 31 w Gdyni to pierwsza szkoła w tym mieście, która włączyła się do akcji. Więcej zdjęć (2)

SP 31 w Gdyni to pierwsza szkoła w tym mieście, która włączyła się do akcji.

mat.prasowe

SP 31 w Gdyni to pierwsza szkoła w tym mieście, która włączyła się do akcji.

mat.prasowe

- To ogromna radość, że Szkoła Podstawowa nr 31 jako pierwsza szkoła w Gdyni stała się posiadaczem "różowej skrzyneczki" zaopatrzonej w środki higieny osobistej, z których będą mogły skorzystać dziewczęta, gdy tylko będą miały taką potrzebę. Jestem przekonany, że za naszym przykładem pójdą inne szkoły, które dołączą do wspólnej akcji i stworzą komfortowe warunki na czas menstruacji - dodaje Aleksander Kuźmin, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.
Czytaj też: Darmowe podpaski i tampony trafią do urzędów oraz szkół

Skrzyneczka zostanie powieszona w toalecie dziewczęcej klas starszych i będzie czekać na powrót uczennic do szkoły. Inicjatywę chwałą władze Gdyni.

- To niezwykle cieszy, jak inicjatywa "różowej skrzyneczki" rozszerza się na cały kraj i że również gdyńska szkoła postanowiła do niej dołączyć. Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 pokazały, że wsłuchują się w głos młodego pokolenia, odpowiadają na potrzeby młodzieży i przede wszystkim ich wspierają. Oczywiście kibicujemy całej akcji i mamy nadzieję, że inne szkoły do niej dołączą - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Do akcji można cały czas dołączać. Szkoła czy placówka może zakupić skrzynkę samodzielnie lub skontaktować się z "Różową skrzyneczką" i poprosić o sfinansowanie zakupu.

Ubóstwo menstruacyjne to problem także w PolsceZ "Raportu z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation (luty 2020)" wynika, że 18 proc. badanych w Polsce kobiet przyznało, że nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup środków higieny intymnej dobrej jakości. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak potrzebnych środków higienicznych, a 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.
Jak oceniasz tę akcję?
51%

jest dobra i bardzo potrzebna

18%

mam mieszane uczucia, czy to potrzebne

31%

źle, to strata pieniędzy i nie powinna być prowadzona w szkołach

zakończona

łącznie głosów: 340

Opinie wybrane


wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.