Gdynia w filmowych kadrach: bulwar, skwer i plaża

9 września 2020, 12:00
Magda Mielke

Trójmiasto "wystąpiło" w wielu ważnych, polskich filmach, a także w popularnych serialach. To tu kryminalne zagadki rozwiązywali porucznik Borewicz i ekipa Zawady, do Trójmiasta w poszukiwaniu odpoczynku od warszawskiego zgiełku uciekają bohaterowie komedii romantycznych, tu też ulokowano akcję współczesnych seriali. Poprzednio proponowaliśmy filmową wycieczkę po Orłowie i Redłowie. Tym razem przyjrzymy się obiektom, które "zagrały" w filmach i serialach, kręconych na gdyńskim bulwarze, skwerze i plaży. W następnej odsłonie kolejne lokacje z centrum Gdyni, Oksywie i Babie Doły.Cykl Filmowe Trójmiasto - wszystko o lokalnych filmach


Bulwar NadmorskiBulwar NadmorskiMapka to popularne miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu wielu Gdynian. Rodzinne spacery, przejażdżki rowerem czy na rolkach, przesiadywanie z gazetą na ławkach - tak wygląda słynny gdyński deptak i tak też bywał najczęściej ukazywany w polskich produkcjach. Wielokrotnie po bulwarze spacerują i jeżdżą na rowerach bohaterowie nowelowego filmu "0-1-0". Ostatni film Piotra Łazarkiewicza (reżyser zmarł nagle w czerwcu 2008 roku), choć nigdy nie był szczególnie popularny, ma dla Gdyni dużą wartość sentymentalną, która z biegiem lat na pewno będzie rosła. Mimo że ani razu nie pada w filmie nazwa miasta, w którym rozgrywają się losy bohaterów, to każdy mieszkaniec bez problemu może rozpoznać dobrze znane zakątki.

Wiele lokacji tej produkcji znajdowało się w samym centrum Gdyni. Poza bulwarem na kadrach "0-1-0" oglądać możemy ulicę Świętojańską czy budowane wówczas Sea Towers. W filmie wystąpili też trójmiejscy aktorzy. W scenie nakręconej właśnie na bulwarze w rolach zbieraczy złomu oglądamy aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni - Grzegorza Wolfa i Dariusza Siastacza. Po bulwarze przechadzają się też bohaterowie kręconego głównie w Sopocie "Reichu" Władysława Pasikowskiego: Andre (Mirosław Baka) i Iwa (Julia Rzepecka).

Od takiego sposobu ukazywania bulwaru są jednak ciekawe wyjątki - w filmach bywał on ukazywany jako... ulica. Wprawne oko wypatrzy bulwar w kilkusekundowym ujęciu w 11. odcinku serialu "Stawka większa niż życie". Dzielny porucznik Kloss (Stanisław Mikulski) pędzi samochodem po bulwarze, który "gra" drogę do nadmorskiego St. Pierre. Autem przejeżdża też tędy inżynier Andrzej Rudnicki (Ryszard Filipski) w filmie "Molo" Wojciecha Solarza z 1969 roku. W sensacyjnym "Trójkącie Bermudzkim" Wojciecha Wójcika z 1987 roku po bulwarze gna auto Jarka (Marian Kociniak).

Podobnie jest we współczesnych produkcjach. Bulwar stał się pełnoprawną ulicą w serialu "Kryminalni", gdy ekipa Zawady zawitała do Trójmiasta w związku ze śledztwem dotyczącym zaginięcia rodziców komisarza Brodeckiego (Maciej Zakościelny). Policjant swoim nieoznakowanym samochodem przejeżdża przez bulwar, aby obserwować przestępców w restauracji Barracuda.

Zdarzają się też wyjątki, w których trójmiejskie lokacje w popularnych tytułach pełnią nie tylko epizodyczną rolę, ale i stają się miejscem akcji całej produkcji. Tak było z Gdynią i serialem "Linia życia". Emitowana dziewięć lat temu produkcja opowiadała o pięciu rodzinach mieszkających i pracujących w Gdyni: biznesmenach, lekarzach z gdyńskiego szpitala i restauratorach z Orłowa, należących do elity finansowej i towarzyskiej. W serialu ukazywano eleganckie wnętrza, ciekawe kreacje i luksusowe samochody, ale także zakulisowe rozgrywki i bezwzględną walkę o duże pieniądze. Pojawiły się plenerowe ujęcia bulwaru Nadmorskiego, orłowskiej plaży, fragmenty skweru Kościuszki, wnętrza apartamentów Sea Towers. Poza lokacją trójmiejskiego kolorytu miało dodać serialowi obsadzenie w jednej z ról pochodzącego z Gdańska aktora Tomasza Ciachorowskiego.

Ciepłą, barwną, choć nieco nadętą i przerysowaną otoczkę Gdyni ukazaną w "Linii życia" przełamał oparty na holenderskim formacie serial "Krew z krwi". Osamotniona w walce z mafijnym światem Agata Kulesza podbiła serca widzów. Podobnie jak chłodne, surowe i mroczne gdyńskie pejzaże. Zważywszy nawet na fakt, że większość zdjęć powstała w Warszawie, a rolę Gdyni odgrywała momentami... tamtejsza Praga.

Repertuar kin w Trójmieście


Centrum Nauki ExperymentW przypadku telewizyjnych hitów Trójmiasto najczęściej pełni epizodyczną rolę. Tak było choćby w przypadku "Rodzinki.pl", której piąty sezon zainaugurowano specjalnym odcinkiem w Gdyni. Rodzinka Boskich odwiedziła Orłowo, Centrum Nauki Experyment, śródmiejską plażę, a nawet ORP "Błyskawicę".

PlażaGłówne gdyńskie kąpielisko - śródmiejska plaża - to miejsce, w którym rozegrało się wiele melodramatycznych scen. To tu zakochali się w sobie Ewa (Barbara Orwid) i Adam (Adam Brodzisz) w "Rapsodii Bałtyku". W wyreżyserowanym przez Leonarda Buczkowskiego w całości rozgrywającym się w Gdyni filmie o Ewę rywalizują dwaj gdyńscy marynarze, w których wcieliły się przedwojenne gwiazdy: Brodzisz i Mieczysław Cybulski.

Na gdyńskiej plaży w przeddzień wybuchu II wojny światowej swoje ostatnie szczęśliwe chwile spędza też Irena, telefonistka z Poczty Polskiej w Gdańsku (Hanna Zembrzuska) i jej narzeczony - gdyński marynarz Janek (Jan Machulski) w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza z 1958 roku. Na plaży snują plany na temat wspólnej przyszłości, a kiedy po randce na plaży Irena próbuje dostać się do Gdańska, wybucha wojna.

Tu też powstała część zdjęć do rozgrywającego się w Trójmieście filmu "Seksolatki" wyreżyserowanego przez Zygmunta Hubnera (w latach 50. i 60. związanego z Teatrem Wybrzeże). "Seksolatki" to opowieść o zakochanych uczniach technikum niedojrzałych do wspólnego życia, którzy próbują udawać małżonków. Jak łatwo się domyślić, związek 16-letniej Ani (Hanna Wolska) i 17-letniego Tomka (Tomasz Ficner) nie ma szans na przetrwanie i to właśnie na plażowym placu zabaw rozegra się scena sprzeczki.

Kamienna GóraKamienna Góra, w przeciwieństwie do plaży, nie jest tłem dla romantycznych schadzek bohaterów, lecz miejscem załatwiania szemranych interesów. To tu ze swoją kolejną ofiarą spotyka się femme fatale - szansonistka z nocnego klubu w "Ostatnim kursie" Jana Batorego. Tu poznajemy podziwiającego nadmorskie widoki szefa gangu Huberta Stańczyka z nakręconego w Trójmieście serialu "S.O.S." Janusza Morgensterna. W roli dziennikarza Radia Gdańsk, próbującego rozwiązać kryminalną zagadkę, wystąpił tu Władysław Kowalski. Na Kamienną Górę zawitali też bohaterowie serialu "Czwarta władza", dwaj dziennikarze śledczy (w tych rolach Jacek Borcuch i Paweł Królikowski). Wpadają oni na trop afery związanej z bogatym trójmiejskim biznesmenem, który prowadzi komputeryzację urzędów celnych. Podstawą scenariusza były doświadczenia reporterskie dziennikarzy "Gazety Wyborczej", stąd w serialu można znaleźć wiele historii kojarzących się ze sprawami znanymi opinii publicznej. W serialu zagrali też trójmiejscy aktorzy: Marek Richter, Dariusz Siastacz i Piotr Michalski.

MarinaGdyńska Marina od lat przyciąga filmowców. Port jachtowy jest tłem dla startu regat żeglarskich w "Rapsodii Bałtyku" Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku. Gdyński basen żeglarski zagrał przed laty w popularnym serialu "Życie na gorąco", a także w nie mniej lubianych "Kryminalnych". Kilka godzin trwały prace nad sceną, która w filmie zajęła zaledwie minutę.

Przeczytaj o serialach kręconych w TrójmieścieSkwer KościuszkiW Gdyni swój pierwszy fabularny film nakręcił Michał Waszyński - szpiegowsko-kryminalna opowieść "Pod banderą miłości" niestety nie zachowała się do dziś. Przez długi czas myślano, że taki sam los spotkał zrealizowaną w Gdyni i na zamku w Rzucewie ekranizację "Wiatru od morza" Stefana Żeromskiego. Kopia po latach jednak się odnalazła i po przywiezieniu jej z Archiwum Filmowego w Czechach zorganizowano w Gdyni uroczysty pokaz. Powstanie tego filmu jest ściśle związane z Gdynią. Stefan Żeromski w wakacje 1921 roku mieszkał w nieistniejącym już dziś domu na rogu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego, gdzie dziś stoi kamień z tabliczką upamiętniającą jego pobyt.

Cumujący przy skwerze Kościuszki żaglowiec Dar Pomorza zainspirował twórców filmu "Załoga", którzy 70 lat temu nakręcili tu film o odbywających szkolny rejs studentach Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (dzisiejszy Uniwersytet Morski). To dydaktyczna opowieść o skutkach lenistwa przyszłego marynarza. Dar Pomorza można także oglądać w filmie "Mewy" Jerzego Passendorfera. W głównej roli gdańskiej prostytutki Zośki po raz pierwszy na ekranie wystąpiła Urszula Kowalska, późniejsza aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni.

Na nabrzeżu Dalmoru - nad którym dziś wznosi się najwyższy gdyński budynek: apartamentowiec Sea Towers - rozegrały się sceny filmu "Jutro Meksyk". Trener Jańczak (Zbigniew Cybulski) odwiedzał pracującą w przetwórni ryb Majkę (Joanna Szczerbiec), aby odbyć z nią tutaj trening. Z lotu ptaka Sea Towers oglądać możemy także w gdyńskim filmie "0_1_0".

Gdyński szlak przetarła także Kinga Zduńska (Katarzyna Cichopek) z "M jak miłość", która nad morzem odpoczywała w towarzystwie córki. W kadrze przewijały się najczęściej krótkie migawki z gdyńskiej plaży i mariny. Kilka miesięcy później ekipa "M jak miłość" zawitała do Gdyni na trochę dłużej. Tym razem twórcy serialu w większym stopniu wykorzystali gdyńskie plenery. Kręcone w lipcu i sierpniu 2009 roku sceny dotyczyły głównie zaręczyn Wojciecha Marszałka (Emilian Kamiński) i Krystyny Filarskiej (Hanna Mikuć). Para zakochanych miłość wyznała sobie na tarasie Tawerny Orłowskiej, lecz przez większość gdyńskich scen aktorów można było oglądać w ujęciach na plaży, w restauracji na Kamiennej Górze oraz na skwerze Kościuszki. Gdyński epizod ubarwiono postacią Julka - ukochanego Filarskiej z przeszłości, którego kobieta miała za zmarłego. W mężczyznę wcielił się aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, Mariusz Żarnecki.

Zaręczyny, randki i zloty, czyli "M jak miłość" w GdyniDo Gdyni zawitał też drugi z braci Zduńskich, Paweł (Rafał Mroczek), który przyjechał w poszukiwaniu ukochanej Ali (Olga Frycz). Ponownie tłem romantycznych przechadzek był skwer Kościuszki oraz plaża miejska w Gdyni. Zakochanym przygrywała nawet Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a swój epizod w "M jak miłość" zaliczył słynny Dar Pomorza.
Oglądasz produkcje realizowane w Trójmieście?
41%

tak, zdecydowanie chętniej niż pozostałe

21%

tak, o ile zapowiadają się ciekawie

17%

od czasu do czasu się zdarza

5%

nie, produkcje realizowane w Trójmieście zwykle wypadają słabo

16%

nie, w ogóle rzadko kiedy oglądam polskie produkcje

zakończona

łącznie głosów: 187