Gdzie kupić oryginalne prezenty? Targi, jarmarki, kiermasze

27 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Aleksandra Wrona

Przełom listopada i grudnia to czas, kiedy warto pomyśleć o świątecznych prezentach. Alternatywą do zatłoczonych galerii handlowych są świąteczne targi i kiermasze, które rozpoczną się już w ten weekend. Znajdziemy tam oryginalne propozycje prezentowe, nierzadko autorstwa lokalnych twórców.Kiermasze w Trójmieście


Najbliższy weekend (29.11-1.12)Pierwsze przedświąteczne targi rozpoczną się w tę sobotę. Jeśli wśród waszych bliskich znajdują się miłośnicy stylu retro i vintage, dobrym pomysłem będzie wybranie się na Targotekę w Sopotece.

- Jesteś miłośnikiem stylu vintage? Nylonowe pończochy nie mają przed tobą tajemnic? W twojej szafie wisi więcej ubrań z lat 30. lub 80. niż współczesnych ciuchów? A może na widok staroci dostajesz gęsiej skórki i świecą ci się oczy? Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś "tak", to Targoteka jest wydarzeniem, na którym musisz się pojawić - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Mydło i powidło, czyli prawdziwy Pchli Targ czeka nas w sobotę w Oliwskim Ratuszu Kultury. Znajdziemy tam zarówno ciepłe ubrania, jak i świąteczne ozdoby czy pomysły na prezenty. Słowem, przedmioty z duszą.

Ciekawym pomysłem na prezent mogą być prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni. W Galerii Debiut młodzież zaprezentuje swoje obrazy, rzeźby, grafiki i rękodzieło artystyczne.

Dzień później, w niedzielę, Sztuka Wyboru zaprasza na Targi Plakatu. Wśród wystawców znaleźli się Mary Zaleska, Offedirko, Szymon Banek, Hanna Kmieć, Sylwia "Nikko" Biernacka, Pade Space, Ola Szpunar, Szast i Prast, Ania Piwnicka, Ania Tatar i Vera King.

Pluszaki, gry planszowe, lalki, samochody, puzzle, klocki i wiele innych zabawek będziemy mogli nabyć podczas zimowej edycji Dziecięcego Pchlego Targu w Projektorni. W trakcie wydarzenia dzieci osobiście będą sprzedawały swoje zabawki.

Miłośnicy rękodzieła mogą wybrać się na kameralny Kiermasz Handmade, który odbędzie się na poddaszu mieszkania na Żabim Kruku 17/12. Domowa atmosfera, kawa, ciastko i niebanalne pomysły na prezenty od lokalnych rękodzielników - to kolejna z propozycji na niedzielne popołudnie.

Następny weekend (6-8.12)Na Świąteczne Targi Vintage połączone z Dniem Świątecznego Brzydkiego Swetra zaprasza Stacja Food Hall.

- W mikołajkowy piąteczek będziecie mogli wyrwać w dobrej cenie unikatowe second-handy i oryginalne akcesoria. Będą też artefakty świąteczne, na czele ze swetrami, którymi będziecie mogli od razu pochwalić się na imprezie w Stacja Food Hall i mieć szansę na wygraną w naszym konkursie na Najbardziej Obciachowy Sweter Świąteczny - czytamy w opisie wydarzenia.
Tego dnia możemy odwiedzić też Narodowe Muzeum Morskie, gdzie odbędzie się mikołajowy kiermasz charytatywny połączony z warsztatami. W holu głównym muzeum będzie można nabyć rękodzieła artystów - podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej": ceramikę, figurki, stroiki i kartki bożonarodzeniowe.

Akcesoria i dodatki w stylu vintage znajdziemy w sobotę w Sztuce Wyboru podczas kolejnej edycji Targów Vintage.

Dzień później odbędą się Świąteczne Bakalie, które zapowiadane są jako największa, rekordowa edycja tego wydarzenia. W Plenum pojawi się ponad stu wystawców, którzy pokażą swoje najnowsze kolekcje. Na terenie Bakalii znajdą się strefy: relaks i jedzenie, moda & vintage, biżuteria, akcesoria, dodatki, dom, sztuka, ceramika, plakat, rośliny, beauty, zdrowie, dzieci, NGO i kultura, warsztaty.

Inne możliwościW Gdańsku ruszył już Jarmark Bożonarodzeniowy, a 8 grudnia w Gdyni rozpocznie się Jarmark Świąteczny, tam też możemy poszukać prezentowych inspiracji.

Bliżej świąt odbędą się też dwa inne ciekawe wydarzenia - Oko na Trójmiasto w hotelu Puro (zwiedzanie hotelu połączone z prezentacjami trójmiejskich twórców) i Świąteczna giełda retro w Galerii Metropolia - wydarzenie dla fanów starej elektroniki, gier, komiksów i multimediów.

Bilet na prezent - dobry pomysł?


Jak widać, okazji do zaopatrzenia się w niebanalne świąteczne prezenty zapowiada się naprawdę sporo. Do wyboru będziemy mieli zarówno wyroby lokalnych rękodzielników, jak i skarby "z drugiej ręki", wśród których często można znaleźć prawdziwe perełki.
Prezenty na święta:
20%

wymyślam i kupuję na długo przed świętami

57%

staram się kupić wcześniej, ale nie zawsze się udaje

7%

kupuję w galerii tuż przed wigilią

1%

robię własnoręcznie

6%

wręczam pieniądze

9%

nie praktykuję tego zwyczaju

zakończona

łącznie głosów: 246