Globaltica: rodzinne koncerty w Parku Kolibki

20 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

Globaltica to z jedna z tych imprez na kulturalnej mapie Trójmiasta, która rokrocznie przyciąga miłośników różnych kultur świata. Program zawsze jest pełen warsztatów, aktywności fizycznej, pysznego jedzenia i oczywiście - dobrej muzyki. Tę ostatnią celebrowaliśmy w piątek, podczas jednego z głównych koncertów festiwalu. Pogoda dopisała, więc na polanie Parku Kolibki w Orłowie zobacz na mapie Gdyni bawiło się wiele rodzin z dziećmi. Globaltica potrwa jeszcze do niedzieli. Część wydarzeń jest biletowanych, a część bezpłatnych.Festiwal Globaltica zapowiadaliśmy w naszym stałym cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o godz. 10

Globaltica to festiwal radości. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Impreza trwa aż pięć dni, a jej program został przygotowany w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie. I chociaż sercem festiwalu są koncerty, codziennie odbywa się mnóstwo wydarzeń towarzyszących. Pokazy filmowe, warsztaty podróżnicze dla najmłodszych, spotkania z autorami książek, wykłady psychologiczne, aktywności fizyczne dla dzieci i dorosłych, strefa food truck'ów i wiele innych. Jest bardzo różnorodnie, ale wciąż spójnie, ponieważ wszystkie elementy spina jedna klamra pod hasłem wielokulturowości.

Największym atutem festiwalu jest możliwość wysłuchania koncertów pod chmurką, na przyniesionym przez siebie: kocu, karimacie, siedzisku czy leżaku. Jeżeli dopisze pogoda, co w tym roku się udało, publiczność siedzi w ten sposób do późnych godzin nocnych, od czasu do czasu dając się porwać do tańca. Nieco dalej od sceny, w strefie food trucków dostępne są stoły i ławy dla tych, którzy chcą zjeść, wypić piwo albo porozmawiać.

Czytaj więcej: Globaltica stawia na polskich (ale nie tylko) artystów

Jak pisaliśmy wcześniej, Globaltica w tym roku postawiła nie tylko na zagranicznych, ale również na polskich muzyków. Jak podkreślił prowadzący przed rozpoczęciem piątkowych koncertów, na Globaltice nie ma gwiazd wieczoru, poprzedzonych supportami. Każdy z zaproszonych muzyków jest gwiazdą, dla której warto przyjść i którą warto posłuchać na żywo.

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Jako pierwsi na scenie pojawili się reprezentanci naszego kraju - kwartet Odpoczno. Po kilku chwilach od wejścia na scenę zespół porwał do tańca niektórych uczestników wydarzenia. Większość zdecydowała się jednak wysłuchać muzyki siedząc lub leżąc na trawie, na własnych kocach lub karimatach. Jako druga na scenie pojawiła się włoska grupa muzyczna Kalàscima, przy której publiczność jeszcze chętniej porwała się do tańca. Zespół zagrał godzinny koncert, pełen hipnotycznych rytmów pochodzących z magicznych rytuałów Taranta, połączonych z szalonymi ekscentrycznymi brzmieniami. Jako trzecich na scenie powitaliśmy reprezentantów Turcji, z Gaye Su Akyol na czele. Magiczny głos, zakorzeniony w anatolijskiej tradycji, orientalna psychodelia, a także wyjątkowa charyzma przeniosła publiczność do świata, gdzieś pomiędzy Wschodem i Zachodem. Jako ostatni wystąpił legendarny Gyedu-Blay Ambolley z Afryki Zachodniej, prezentując miksturę gatunków afro-funk, afrobeat czy highlife.

Po muzycznej podróży, tuż przed północą, w festiwalowym namiocie odbył się seans hiszpańsko-islandzko-amerykańskiego filmu "La Chana".

Jak już wspomnieliśmy, Globaltica to nie tylko muzyka. Jednym z mocnych punktów festiwalu jest smaczne jedzenie z różnych stron świata. Na terenie parku Kolibki można było skorzystać z bogatej oferty food trucków. Poza zapachem świeżo skoszonej trawy, wokół unosiły się aromaty m.in. kuchni: meksykańskiej, indyjskiej, polskiej, belgijskiej, arabskiej oraz wegańskiej. Miłośnikom słodkości proponowano m.in. lody naturalne, gofry, pankejki oraz wegańskie ciasta. Były również świeżo wyciskane soki, lemoniady, wino, piwo oraz kawa.

Globaltica to impreza rodzinna, dlatego na festiwalowej polanie, również najmłodsi znaleźli zajęcia dla siebie. Hamaki, bańki mydlane oraz warsztaty manualne to tylko nieliczne z atrakcji towarzyszących koncertom.

Festiwal potrwa jeszcze do niedzieli. Atrakcje zaczynają się o godz. 10. Część programu jest biletowana, ale niektóre punkty są dostępne za darmo. Pełny program jest dostępny tutaj.