stat

Globaltica stawia na polskich (ale nie tylko) artystów

16 lipca 2019, 16:00
Łukasz Stafiej

Na festiwalu kultur świata Globaltica, który od środy do niedzieli potrwa w Gdyni, artystów z odległych zakątków świata oczywiście nie zabraknie, ale po raz pierwszy usłyszymy aż tak silną reprezentację polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują jednak zagraniczni artyści.Szczegółowy program festiwalu Globaltica w Kalendarzu Imprez

Globaltica w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. Tak długi staż potwierdza, że gdyński festiwal kultur świata to impreza z wyrobioną - nie tylko lokalną - renomą, która co roku jest chętnie odwiedzana przez fanów muzyki świata, ale również osoby poszukujące nowych brzmień.

- Naszym celem nie jest zamykanie się w muzycznej niszy. Zamiast tego chcemy pokazywać bogactwo świata różnych kultur i muzyki. Nasi widzowie co roku przekonują się, że muzyka spoza anglosaskiego kręgu kulturowego może być niezwykle inspirująca i ciekawa - mówi Michał Wieczorek z Fundacji Kultury Liberty, która festiwal organizuje. - Bardzo ważne dla nas jest pokazywanie na festiwalu tego, jak tradycja i nowoczesność potrafią się przenikać, łączyć i uzupełniać. Także w polskiej muzyce.
Stąd też na tegorocznej Globaltice pojawi się zupełnie nowy moduł programowy - Polish Showcase Day, czyli przegląd polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Z jednej strony to ukłon w stronę zagranicznego festiwalowicza, który będzie miał okazję poznać brzmienia kraju, który odwiedził. Z drugiej - wspaniałe lekcja muzyczna również dla Polaków.

Koncerty folk i etno w Trójmieście


W czwartek o godz. 17 na scenie przy Starej Wozowni w parku Kolibki zagrają Burónka, Mehehe, Wowakin, Fifidorki, Tęgie Chłopy, Sutari i Krzikopa. Wstęp na koncert jest darmowy.

- Dotąd na Globaltice występowało niewiele rodzimych zespołów i chcemy to zmienić. Polska scena niezwykle prężnie się rozwija i z pewnością jest warta poznania - dodaje Wieczorek. - Podczas Polish Showcase Day usłyszymy muzykę inspirowaną m.in. tradycjami śląskimi, kurpiowskimi, z Kielecczyzny czy z pogranicza polsko-litewskiego.
Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują zagraniczni artyści. Wyjątkiem jest łączące muzykę wiejską z jazzem i transem Odpoczno, które otworzy koncerty w piątek. Tego samego dnia zagrają: łącząca rytmy tańca tarantella z elektroniką włoska Kalascima, grający orientalną psychodelię turecki zespół Gaye Su Akyol oraz odnowiciel właściwej dla Ghany muzyki highline - Gyedu-Blay Ambolley.

W sobotę zobaczymy kobiecy kwartet Ladama, który miksuje muzyczne wpływy z Kolumbii, Wenezueli, Brazylii i USA; wokalno-perkusyjny San Salvador, eksplorujący prowansalską polifonię; saharyjski blues Bombino z Nigerii oraz - zawsze uwielbianą przez bywalców festiwalu bałkańską orkiestrę, z którą przyjedzie sam mistrz gatunku - Boban Marković. Bilet na jeden dzień koncertów głównych kosztuje 40 zł, karnet - 60 zł.

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Muzyki będzie można posłuchać również w środę podczas koncertu otwierającego festiwal, który odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym o godz. 18. Zagra egipsko-francuskie Trio Abozekrys, które w swojej twórczości lawiruje między arabską i zachodnią muzyką improwizowaną. Bilety kosztują 40 zł. Kameralne koncerty odbędą się również w niedzielę - w Starej Wozowni zagrają Kim So Ra i Adame Drame. Na to wydarzenie biletów jednak już nie ma.

Tegoroczna, jubileuszowa Globaltica to również szereg wydarzeń towarzyszących. Będą projekcje filmów, wystawy, spotkania z pisarzami i ciekawymi osobami oraz bardzo rozbudowany moduł przeróżnych zajęć i warsztatów dla dzieci, głównie od piątku do niedzieli na polanie w Kolibkach.
Czy interesujesz się muzyką świata?
31%

tak, to mój ulubiony gatunek

43%

czasami słucham, ale nie jestem bywalcem takich koncertów

26%

nie, wolę inne style muzyczne

zakończona

łącznie głosów: 111