Gwiazdy zaśpiewały dla dzieci na Targu Węglowym

3 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

"Gdańsk dzieciom - Wielki Festyn Rodzinny" - pod takim hasłem odbyła się sobotnia impreza, przygotowana wspólnie przez gdański magistrat i Fundację Polsat. Jej zwieńczeniem był koncert gwiazd na Targu Węglowym, podczas którego na scenie zaprezentowali się m. in. Enej, Blue Cafe, Ewelina Lisowka, Kasia Popowska i Feel.Miasto Gdańsk i Fundacja Polsat do wspólnej zabawy podczas sobotniego festynu zachęcali całe rodziny i odzew z ich strony był ogromny - podczas wieczornego koncertu na Targu Węglowym próżno było szukać wolnego miejsca. Ekscytacja słuchaczy była ogromna, ponieważ na scenie mieli pojawić się artyści, których przeboje dobrze znają z radia czy telewizji. A że koncert był darmowy, pod sceną bawiły się całe, niejednokrotnie bardzo liczne rodziny.
O imprezie informowaliśmy w naszym kalendarzu imprez oraz cyklach Planuj tydzień i Planuj weekend z dzieckiem.

Impreza była adresowana głównie do najmłodszych słuchaczy, dlatego to z myślą o nich dopracowano wszelkie detale. Zaproszone gwiazdy, oprócz swoich największych hitów, zaprezentowały publiczności piosenki dla dzieci, a prowadzący imprezę Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Hyży i Krzysztof Ibisz chętnie dzielili się mikrofonem ze stojącymi pod sceną maluchami. Interakcja była ogromna - publiczność chętnie odpowiadała na zadawane przez prowadzących pytania, włączała się do wspólnego śpiewania i trafnie odgadywała czyje to zdjęcie z wczesnego dzieciństwa zaprezentowano na telebimie. Nawet słynące z zamiłowania do eleganckich kreacji konferansjerki zrezygnowały tym razem z widowiskowych strojów na rzecz dziewczęcych sukienek i fryzur.

Koncert był transmitowany na żywo przez telewizję Polsat, a tego rodzaju wydarzenia rządzą się własnymi prawami. Publiczności ten fakt jednak zdawał się nie przeszkadzać i chętnie brała udział we wszelkich zabawach robionych "pod transmisję". Co więcej, te zabawy dodatkowo podkręcały atmosferę - kiedy tylko w polu widzenia pojawiała się kamera publiczność zapominała o koncercie i machała w jej kierunku, aby pozdrowić widzów siedzących przed telewizorami.

Koncert rozpoczął zespół Piersi swoją słynną "Bałkanicą", natychmiast rozkręcając imprezę. Choć piosenka z pozoru wydaje się mało dziecięcym przebojem, to właśnie najmłodsi słuchacze wykazali się bezbłędną znajomością tekstu, śpiewając z artystami pełnym głosem. "Moja fantazja" z repertuaru Fasolek zrobiła natomiast większe wrażenie na ich rodzicach, którzy mogli dzięki temu zaliczyć mały powrót do przeszłości.

Młoda publiczność bardzo entuzjastycznie przyjęła również występ Eweliny Lisowskiej, zespołu Enej, ale prawdziwe szaleństwo pod sceną nastąpiło podczas występu dziewczyn z My3, które do programu włączyły m.in. "Konika na biegunach". Po występie artystki podeszły do swoich fanów, którzy szturmem ruszyli po autografy. A że nie każdy przewidział taką możliwość, podsuwano paniom do podpisu wszystko, co miało się pod ręką.

Drugą część koncertu otworzył Feel w duecie z Lanberry, a ich piosenkę "Gotowi na wszystko" śpiewały pełnym głosem nawet kilkuletnie dzieci. Podobnie zresztą, jak piosenkę "Ruda tańczy jak szalona" wykonywaną pod koniec imprezy przez Piersi. W międzyczasie wystąpili też Kasia Popowska, blue Cafe i raz jeszcze Enej. Wydarzenie zakończył set włoskich przebojów w wykonaniu Stefana Terrazzino.

Liczna frekwencja i znakomicie bawiąca się publiczność to dla organizatorów najlepszy dowód na to, że ich pomysł wypalił i impreza się udała. Nie obyło się bez potknięć (jak chociażby wpadka z mikrofonem wokalistki Blue Cafe). No ale przecież to nie był koncert, podczas którego poddaje się ocenie wartość artystyczną, a telewizyjne show. Ocena publiczności dowodzi, że bardzo udane.

"Ruda tańczy jak szalona" w wykonaniu Piersi i rozśpiewanej publiczności

Mały niesmak pozostawiło jednak zakończenie imprezy, a w zasadzie jego brak. Po ostatnim występie nikt nie wyszedł i nie pożegnał się ze słuchaczami. Nie było też żadnej reakcji na gromkie oklaski. Publiczność liczyła na to, że coś się jednak jeszcze wydarzy, ale kiedy zaczęto znosić sprzęt ze sceny, ludzie zrozumieli, że nie ma już na co czekać.

Choć największą atrakcją sobotniego Wielkiego Festynu Rodzinnego był wieńczący go koncert gwiazd na Targu Węglowym, impreza rozpoczęła się jeszcze przed południem na parkingu gdańskiego magistratu. Na plenerowej scenie odbywały się pokazy taneczne, pokazy sportowe, czy występy muzyczne. Przygotowano również pokazy umiejętności psów ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej połączone z nauką bezpieczeństwa oraz pokazy straży pożarnej, szkolenie z pierwszej pomocy. Na dziedzińcu stanęły zabytkowe autobusy, śmieciarki, wozy strażackie, dmuchane zjeżdżalnie, karuzele, mini plac zabaw oraz liczne stoiska miejskich instytucji z grami i animacjami. Największą furorę robiły jednak pluszowe, żywe maskotki - tramwaju GAiT oraz imponujący umiejętnościami tanecznymi Super Sorter.

Tego dnia odbyło się również uroczyste otwarcie Centrum Laserowego w Szpitalu Copernicus.

Podczas festynu na parkingu gdańskiego magistratu jedną z największych atrakcji była "maskotka" Super Sortera, zachwycająca umiejętnościami tanecznymi.