Halloween w kinie i filmowe Zaduszki w Trójmieście

29 października 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Tomasz Zacharczuk
"Suspiria" to remake horroru sprzed 40 lat. Film Luki Gaudagnino można będzie zobaczyć przedpremierowo podczas maratonów grozy w Cinema3D i Heliosie w Gdańsku. Więcej zdjęć (3)

"Suspiria" to remake horroru sprzed 40 lat. Film Luki Gaudagnino można będzie zobaczyć przedpremierowo podczas maratonów grozy w Cinema3D i Heliosie w Gdańsku.

mat. prasowe/ Kino Świat

"Suspiria" to remake horroru sprzed 40 lat. Film Luki Gaudagnino można będzie zobaczyć przedpremierowo podczas maratonów grozy w Cinema3D i Heliosie w Gdańsku.

mat. prasowe/ Kino Świat

Kilkugodzinne maratony kina grozy, pokazy z lektorami na żywo czy horrory wyświetlane w gotyckim kościele - w Trójmieście nie brakuje propozycji na filmowe Halloween. W środowy wieczór na miłośników straszenia na ekranie czekać będą najnowsze tytuły, niezapomniana klasyka oraz przerażająco komiczne niskobudżetowe produkcje. Filmowe atrakcje będzie można też znaleźć 2 listopada.Halloween, w porównaniu np. do walentynek, jest stosunkowo nową tradycją zaadoptowaną na polski grunt z amerykańskich realiów. I choć ma wielu przeciwników, z każdym rokiem przybywa atrakcji oraz imprez stylizowanych na klimat grozy, oczywiście z obowiązkowym przymrużeniem oka. Ostatni wieczór października można spędzić w Trójmieście w towarzystwie filmowych potworów, zombie, duchów oraz istot nie z tej ziemi. Sprawdzamy najciekawsze halloweenowe opcje.

Zobacz także: Halloween w Trójmieście. Gdzie pobawimy się w mrocznym klimacie?

Demony, zjawy, potwory, czyli maratony horrorówPrzełom października i listopada obfituje przede wszystkim w filmowe maratony grozy, podczas których w kilka godzin możemy zrobić błyskawiczny przegląd najciekawszych horrorów ostatnich miesięcy. Szczególnie bogatą halloweenową ofertę posiada w tym roku Cinema 3D w Gdańsku. Na fanów kina z dreszczykiem 31 października czekają bowiem aż cztery różne zestawy. Pierwszy z maratonów obejmuje przedpremierowe "Oblicze mroku", a także "Fatum Elisabeth" i "Escape room". Drugi zestaw to także przedpremierowa "Suspiria" oraz "Przebudzenie dusz" i "Taśmy Watykanu". Kolejny blok horrorów powiązanych ze sobą tematycznie tworzą obie części "Obecności" oraz "Zakonnica" (przeczytaj naszą recenzję). Czwarty zestaw zawiera "Dziedzictwo Hereditary", "Winchester. Dom duchów" i "Piłę: Dziedzictwo". Każdy z maratonów startuje o 22:45.

Zobacz także: Halloween w Trójmieście. Gdzie pobawimy się w mrocznym klimacie?

Halloweenowych maratonów nie brakuje też w sieci kin Helios. W Gdańsku ("Galeria Metropolia", Forum Gdańsk i Alfa Centrum) oraz Gdyni (Centrum Riviera) widzowie w środową noc będą mieć do wyboru dwa zestawy. Pierwszy z nich zawiera takie tytuły jak "Suspiria", "Nocne istoty", "13 kamer" oraz "Wyleczeni". Drugi maraton oferuje "Oblicze mroku","Ducha śmierci", "Poronionego" i "Mrok". W tym przypadku pierwsze seanse zaplanowano na godz. 23. Jeśli kilkugodzinny maraton z kinem grozy to dla nas za dużo, można wybrać jeden tytuł - we wszystkich trójmiejskich kinach znajdziemy nową kontynuację klasyki horroru, "Halloween" (przeczytaj naszą recenzję).

To nie wszystko! Więcej halloweenowych wydarzeń znajdziesz w naszym Kalendarzu imprez


W trójmiejskich kinach również podczas Halloween można sprawdzić, jak wypadł wielki powrót Michaela Myersa, głównego bohatera klasyki horroru, "Halloween". Więcej zdjęć (3)

W trójmiejskich kinach również podczas Halloween można sprawdzić, jak wypadł wielki powrót Michaela Myersa, głównego bohatera klasyki horroru, "Halloween".

mat. prasowe/ UIP

W trójmiejskich kinach również podczas Halloween można sprawdzić, jak wypadł wielki powrót Michaela Myersa, głównego bohatera klasyki horroru, "Halloween".

mat. prasowe/ UIP

Wilkołaki zawyją w kościeleUnikalnym pomysłem na filmowe Halloween jest możliwość obejrzenia horrorów w zabytkowym... kościele. We wnętrzach Centrum św. Jana będzie można usłyszeć wycie wilkołaka i jęki potępionych. Na widzów czekać będą dwie propozycje: polska "Wilczyca" oraz estoński "Listopad". Pierwszy z filmów to klasyka polskiego horroru z początku lat 80. Opowiada historię kobiety, która po odtrąceniu przez męża zaczęła parać się czarną magią i sprzedała duszę diabłu. Po śmierci nawiedza mężczyznę pod postacią wilczycy oraz hrabiny Julii.

Na XIX-wieczną pogańską wieś przeniesie nas z kolei "Listopad", estoński kandydat do Oscara z 2017 roku. Młoda chłopka, Liina, zakochuje się bez wzajemności w Hansie. Obsesja i desperacja sprawiają, że dziewczyna zamienia się w wilkołaka, dostarczającego posępnej osadzie trapionej zarazami, demonami i srogą zimą kolejnych nieszczęść. Polskim akcentem w filmie jest muzyka Michała Jacaszka.

Pokazy filmowe w Centrum św. Jana ubarwi także Małgorzata Litwinowicz z Instytutu Kultury Polskiej UW, która wygłosi prelekcję o nadbałtyckich wilkach i wilkołakach. Filmowy wieczór zaplanowano w środę o godz. 19. Wstęp jest wolny.

Zobacz także: Cukierek z psikusem. Recenzja filmu "Halloween"

Estoński "Listopad" będzie można obejrzeć podczas nocy horrorów w Centrum św. Jana w Gdańsku oraz w dawnym Gimnazjum Polskim podczas Filmowych Zaduszek 2 listopada. Więcej zdjęć (3)

Estoński "Listopad" będzie można obejrzeć podczas nocy horrorów w Centrum św. Jana w Gdańsku oraz w dawnym Gimnazjum Polskim podczas Filmowych Zaduszek 2 listopada.

mat. prasowe

Estoński "Listopad" będzie można obejrzeć podczas nocy horrorów w Centrum św. Jana w Gdańsku oraz w dawnym Gimnazjum Polskim podczas Filmowych Zaduszek 2 listopada.

mat. prasowe

Filmowe zaduszki z europejskim kinemFilmowych niespodzianek ciąg dalszy 2 listopada. W dawnym Gimnazjum Polskim przy ul. Augustyńskiego w Gdańsku odbędzie się zaduszkowy przegląd europejskiego kina. A te reprezentować będą wspomniany już estoński "Listopad" oraz "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc. Debiutancki film reżyserki zyskał sporo pochlebnych opinii na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni, zaś autorkę nagrodzono m.in. za najlepszy debiut właśnie. Początkowo to dramat wypełniony świetną obyczajową obserwacją, lecz w pewnym momencie przeradza się w zupełnie unikatowy horror preapokaliptyczny, czerpiący z wierzeń i podań w sposób wcześniej w polskim kinie niespotykany.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość spotkania twórców filmu "Listopad" zaraz po jego seansie. Gośćmi będą reżyser Rainer Sarnet, producent Michał Dzięcioł oraz kompozytor muzyki, Michał Jacaszek. Pokaz filmu o godz. 19. O godz. 21:40 "Wieża. Jasny dzień". Wstęp na projekcje jest darmowy, ale obowiązują zapisy na zaduszkifilmoweikm.evenea.pl, trzeba też się liczyć z ograniczoną liczbą miejsc.

Zobacz także: Halloween dla dzieci w Trójmieście - jak i gdzie się bawić?

Opinie (27) 3 zablokowane

 • (1)

  Zabawa Polaków ze śmiercią na ich własne życzenie już niedługo będzie tematem wiodącym.

  • 9 9

  • Zabawa 350 milionów niezwykle pobożnych Amerykanów jakoś nie chce się źle skończyć.

   • 0 0

 • przestancie promowac badziewie (1)

  • 19 8

  • Bo tak sobie tego życzysz?

   Mogę też mieć życzenie?

   Przestańcie promować religię.

   • 0 1

 • Panie redaktorze, na tym zupelnie gornym zdjeciu to scena z

  celebrowania zaduszek?

  • 9 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.