Helliad Fest: nowy metalowy festiwal w Gdyni

7 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Helliad Fest to festiwal, podczas którego na dwóch scenach zobaczymy kilkanaście metalowych zespołów ze Skandynawii i Polski. 24 sierpnia w Kolibkach zagrają m.in. Satyricon, Decapitated, Blindead, a dzień wcześniej w klubie Ucho - m.in. Belzebong, Thaw czy In Twilight's Embrace.Brakuje w Trójmieście dużej imprezy plenerowej z muzyką metalową i Helliad Fest może tę niszę zapełnić. Organizatorom zależało, aby w jednym miejscu na scenie spotkały się zarówno polskie, znaczące kapele sceny metalowej, jak i zespoły z jednej z ojczyzn black metalu - Skandynawii.

- Misją festiwalu jest promocja skandynawskich wartości równości, tolerancji i więzi społecznych, a dobro eksportowe, jakim jest metal, to idealny podkład dla naszego przedsięwzięcia. Tolerancja oznacza dla nas otwarcie się na różne gatunki muzyczne. W innych krajach ludzie chodzą na takie imprezy całymi rodzinami i chcemy, żeby również w Polsce tak było - mówi organizatorka Magdalena Górecka.

Koncerty metalowe w Trójmieście


Impreza została podzielona na dwa dni. W ramach rozgrzewki w piątek, 23 sierpnia kilka mniej znanych kapel wystąpi w klubie Ucho. Z kolei 24 sierpnia w Parku Kolibki zagrają główni bohaterowie Helliad Fest.

Gwiazdą dla wielu będzie z pewnością Satyricon - norweska legenda black metalu. Zza Bałtyku do Gdyni przyjadą również szwedzki Desolator oraz norweski Slagmaur, który na scenie tworzy parateatralne widowiska z pogranicza horroru i groteski.

Rodzimym headlinerem festiwalu jest znany poza granicami Polski zespół Decapitated. Oprócz tego na dwóch dużych scenach wystąpią takie polskie zespoły jak: Batushka, Obscure Sphinx, Blindead, Blaze of Perdition czy Thy Disease.

- Wiele ze wspomnianych zespołów będzie miało okazję zaprezentować nowe kompozycje na żywo - hitem okazał się m.in. ostatni album Blindead, czyli "Niewiosna", nagrany wspólnie z Nihilem z Furii. Nowy singiel pt. "Aluminium Cities" wraz z teledyskiem wydała także grupa Thy Disease, a zespół, o którym mówiło się chyba najwięcej w ostatnich miesiącach, czyli Batushka, powalczy o reputację wśród fanów zupełnie nowymi kompozycjami - dodaje Górecka.

Festiwale w Trójmieście


Koncerty rozpoczną się o godz. 16:20, ale wejść na teren festiwalu można od godz. 15. Jak zapewniają organizatorzy, sceny zostaną rozmieszczone w taki sposób, aby głośniki były skierowane w stronę lasu i morza, a nie miasta. Głośność dźwięku ma nie przekraczać 101 decybeli. To ograniczenia, które zostały wprowadzone po ostatnim Męskim Graniu, podczas którego wielu gdynian narzekało na zbyt duży hałas z Kolibek.

Dzień wcześniej w klubie Ucho zagrają kapele, które ciężkie brzmienia łączą z wpływami innych gatunków. Imprezę rozpocznie występ grupy Sunwôrm, która właśnie opublikowała swój pierwszy album. Fanów black metalu ucieszy występ Thaw, a death metalu - In Twilight's Embrace. Entropia połączy psychodelię z ciężkim brzmieniem, Belzebong zaprezentuje kompozycje typowe dla stoner metalu, a wieczór zakończy grający synthwave Nightrun87. Start o godz. 18.

Dwudniowy karnet na Helliad Fest kosztuje 219 zł. Za wejściówkę do Ucha zapłacimy 64 zł, a na Kolibki - 189 zł. Bilety dla dzieci poniżej 12 roku życia są o połowę tańsze.