Hevelka: festiwal piw rzemieślniczych w nowej odsłonie

19 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Justyna Michalkiewicz-Waloszek

20 wystawców, ponad 100 rodzajów piwa, w tym wiele nowych - ciemnych, mocnych, leżakowanych. Do tego kilkanaście food-trucków i wiele zmian. Wśród najważniejszych - nowa lokalizacja (Stadion Energa Gdańsk), darmowy wstęp i płatność za pomocą specjalnych żetonów. Hevelka - Festiwal Piw Rzemieślniczych jest otwarty jeszcze przez całą sobotę.Piwne imprezy w Trójmieście:


Tegoroczna Hevelka jak zwykle przyciągnęła tłumy. Uczestnicy mogą zamawiać piwa od: Browar Brodacz, Stary Browar Kościerzyna, H-O-P-I-T-O, AleBrowar, Brokreacja, Inne Beczki Ales & Lagers, Funky Fluid, Olimp Browar Rzemieślniczy z Torunia, Piwowarownia, Rockmill, Browar Stu Mostów, Dziki Wschód, Pinta, Browar Absztyfikant, Browar Czarna Owca oraz Perun. Browary są różnorodne i każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdziemy m.in. 11 proc. piwo o smaku kawy i śmietanki, browar z miąższem mango, wersję z truskawką i bazylią, piwo z żelkami i wiele innych. Dostępne są wersje: 100 ml, 300 ml oraz 500 ml.

Do tej pory, cieszący się dużym zainteresowaniem Festiwal Piw Rzemieślniczych Hevelka odbywał się w Centrum Stocznia Gdańska. Po raz pierwszy został przeniesiony na Stadion Energa Gdańsk. I chociaż lokalizacja jest mniej klimatyczna niż poprzednia, to uczestnicy zyskali więcej przestrzeni oraz więcej miejsc siedzących. Ponadto, w przeciwieństwie do poprzednich edycji, na jesienną Hevelkę można wejść za darmo. Zmieniony został również system płatności. Czy to zmiany na lepsze?

Wraz ze zmianą lokalizacji rozwiązany został problem niewystarczającej liczby miejsc siedzących. Od teraz, na miłośników rzemieślniczych piw czeka około 2 tys. miejsc. Część osób na jesiennej Hevelce przebywała w strefie food-truck'ów przed stadionem, część przy stolikach barowych w strefie piwnej, a pozostali wybrali trybuny na stadionie. I chociaż ludzi było sporo, na brak miejsca nikt nie mógł narzekać. Nowa lokalizacja jest gorzej skomunikowana niż poprzednia, ale organizatorzy zadbali o dodatkowe kursy tramwajowe po godz. 23.

W poprzednich edycjach obowiązywał standardowy system płatności, co miało wpływ m.in. na pokaźne kolejki przy wydawaniu piw. Od teraz, za testowanie trunków można płacić wyłącznie żetonami, które trzeba nabyć wcześniej, w jednym z punktów na terenie festiwalu. Jeden żeton ma wartość jednego złotego, a nabywając je w pakiecie można otrzymać niewielkie zniżki. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że niewykorzystanych żetonów nie można zwrócić, dlatego nie warto brać ich na zapas. Przez cały czas trwania festiwalu, żetony można jednak dokupować.

Czy system rozwiązał problem kolejek? Cóż, po żetony też trzeba swoje odstać, ale według relacji uczestników, kolejki są mniej uciążliwe niż podczas poprzednich edycji.