Hip-hop w odwrocie, rządzi pop. Muzyczne gusty młodzieży

7 kwietnia 2021, 7:00
Magda Mielke
Pop, rap/hip-hop i rock to najpopularniejsze gatunki muzyki wśród polskiej młodzieży. Więcej zdjęć (5)

Pop, rap/hip-hop i rock to najpopularniejsze gatunki muzyki wśród polskiej młodzieży.

fot. Prudencio Alvarez/123rf.com

Pop, rap/hip-hop i rock to najpopularniejsze gatunki muzyki wśród polskiej młodzieży.

fot. Prudencio Alvarez/123rf.com

Czego słucha polska młodzież? Na to pytanie, nie po raz pierwszy, stara się odpowiedzieć Narodowe Centrum Kultury, które przeprowadza badania sondażowe dotyczące gustów młodych ludzi. Wyniki preferencji muzycznych nastolatków z Polski mogą niektórych zaskoczyć. Czy gusty trójmiejskiej młodzieży wpisują się w te trendy? Co mówi o nas rodzaj słuchanej muzyki?Trójmiejskie zespoły


Wielu z nas na pytanie: "Jaki typ muzyki lubisz" często ma problem, żeby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Znacznie łatwiej nam powiedzieć, jakiej muzyki nie słuchamy w ogóle. Naukowcom to jednak nie wystarcza i wciąż usilnie próbują dociec, jakie gusty muzyczne panują w społeczeństwie.

Muzyka ważna w życiu niemal wszystkich nastolatkówBadanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Kultury pod koniec listopada 2020 roku sprawdziło gusty muzyczne polskiej młodzieży oraz to, jaką rolę odgrywa w ich życiu muzyka. W sondażu udział wzięły 2002 osoby w wieku od 12. do 17. roku życia.

Słuchanie muzyki dla przyjemności jest popularną formą spędzania czasu, której oddają się niemal wszystkie nastolatki. Na co dzień towarzyszy ona 97 proc. ankietowanych, a dla dwóch trzecich stanowi niemal codzienny sposób obcowania z kulturą. Tylko 3 proc. zadeklarowało, że nie słucha jej w ogóle.

Słuchanie muzyki to niejedyny sposób aktywności związany z tą dziedziną sztuki. Co zrozumiałe, najczęstszą aktywnością jest słuchanie muzyki dla przyjemności: 67 proc. nastolatków deklaruje, że robi to co najmniej raz w tygodniu. Znacznie rzadsze są jednak formy aktywności wymagające większego zaangażowania. Tu częstym zjawiskiem jest dzielenie się muzyką ze znajomymi (50 proc.) oraz zainteresowanie nią wyrażające się oglądaniem filmów i programów poświęconych muzyce (53 proc.) - można się domyślać, że dla wielu z nich oznacza to krótkie filmy, np. w serwisie YouTube - czy czytaniem o niej w internecie lub prasie (49 proc.).

Uczestnicy badania niezbyt często kupują płyty i opłacają dostęp do serwisów streamingowych (35 proc.). Najmniej rozpowszechniona jest ekspresyjna aktywność muzyczna (granie i wykonywanie muzyki). Nie więcej niż jedna trzecia młodych ludzi angażuje się w nią regularnie, a więc co najmniej raz w miesiącu. 31 proc. respondentów deklaruje, że regularnie muzykuje indywidualnie, 24 proc. - w grupie, a 14 proc. tworzy muzykę.

Polska młodzież uwielbia muzykę - tak wynika z najnowszego badania Narodowego Centrum Kultury. Aż 97 procent młodych osób twierdzi, że słucha muzyki. Więcej zdjęć (5)

Polska młodzież uwielbia muzykę - tak wynika z najnowszego badania Narodowego Centrum Kultury. Aż 97 procent młodych osób twierdzi, że słucha muzyki.

fot. Sam Wordley/123rf.com

Polska młodzież uwielbia muzykę - tak wynika z najnowszego badania Narodowego Centrum Kultury. Aż 97 procent młodych osób twierdzi, że słucha muzyki.

fot. Sam Wordley/123rf.com

Czego najczęściej słuchają nastolatki?W pytaniu otwartym o ulubioną muzykę większość (60 proc.) nastolatków wymienia tylko jeden gatunek, którego słucha. Co dziesiąty ankietowany deklaruje, że słucha różnych gatunków muzyki, bez ich doprecyzowywania. Niewielka grupa ankietowanych (1 proc.) wskazała, że słucha wszystkich rodzajów muzyki.

Młodzież w wieku 12-17 lat najczęściej słucha popu (29 proc.), rapu i hip-hopu (22 proc.) oraz muzyki rockowej (20 proc.). Zdecydowanie rzadziej nastolatki sięgają po piosenki w stylistyce disco polo (4 proc.), a także po muzykę poważną, klasyczną (4 proc.), dance (3 proc.) i metal (3 proc.).

Czytaj także: Muzyka w sercu, wiosna w głowie - tak rapuje rodzeństwo z Gdańska

W świetle przeprowadzonego badania dobrze widać też, że są takie stylistyki czy gatunki, które chodzą ze sobą parami. Najczęściej łączą się ze sobą: pop i dance, rap i pop - dwa najpopularniejsze gatunki, muzyka poważna i filmowa, rock i muzyka filmowa, disco polo i dance, a także pop i muzyka filmowa.

Wysoki odsetek badanych (aż 20 proc.) zadeklarował, że na co dzień słucha innych rodzajów muzyki - wskazywanych przez niski odsetek (3 proc.) ankietowanych. Może to świadczyć o rozproszeniu gustów, ale też o problemach związanych z samą terminologią, które skutecznie utrudniały opisywanie własnych preferencji. Wśród wymienianych gatunków padały takie odpowiedzi, jak m.in.: k-pop, techno, jazz, muzyka elektroniczna, reggae, R'n'B, folk czy trap.

Opisując najczęściej słuchaną muzykę, młodzi ludzie zwykle odwołują się do bardzo ogólnych kategorii, takich jak: pop, hip-hop czy rock. Jak wiemy, są to bardzo szerokie nurty, obejmujące olbrzymie spektrum różnorodnej muzyki, nagrywanej na przestrzeni wielu lat. Bardziej szczegółowe określenia pojawiają się w odpowiedziach młodzieży dość rzadko, zwykle w spontanicznych wypowiedziach (najczęściej w tym kontekście wymieniane są disco polo, muzyka poważna/klasyczna, dance i metal).

Nie powinno dziwić zatem, że trap, który wydaje się być obecnie niezwykle popularnym gatunkiem, również - a może zwłaszcza - wśród młodych odbiorców wskazywany jest przez niewielki ich odsetek jako muzyka słuchana na co dzień. Może to wynikać z tego, że takie rozróżnienia gatunkowe nie mają wielkiego znaczenia dla odbiorców, którzy wykonawców z tego nurtu uznają po prostu za raperów.

W porównaniu do wyników z roku 2018 można zauważyć przede wszystkim wyraźny spadek zainteresowania rapem czy hip-hopem. Więcej zdjęć (5)

W porównaniu do wyników z roku 2018 można zauważyć przede wszystkim wyraźny spadek zainteresowania rapem czy hip-hopem.

fot. Andrey Kiselev/123rf.com

W porównaniu do wyników z roku 2018 można zauważyć przede wszystkim wyraźny spadek zainteresowania rapem czy hip-hopem.

fot. Andrey Kiselev/123rf.com

Gusty młodych ludzi na przestrzeni ostatnich latMuzyczne upodobania, szczególnie w dobie internetu, zmieniają się w bardzo szybkim tempie. To wszystko spowodowane jest dynamiczną zmianą trendów, którym młodzież poddaje się znacznie szybciej niż ludzie dojrzali.

Autorzy badania postanowili więc przyjrzeć się tej dynamice. Młodzi ludzie swoje upodobania muzyczne określali także w zamkniętym pytaniu zawierającym listę 20 gatunków muzycznych. Ponownie najczęściej wskazywanym gatunkiem był pop (60 proc.), następnie rap i hip-hop (42 proc.) oraz rock (40 proc.). Wśród kolejnych wskazań pojawiła się muzyka dance (31 proc.), muzyka filmowa (21 proc.), disco polo (17 proc.), muzyka elektroniczna (17 proc.), reggae (11 proc.) oraz metal (11 proc.).

Zobacz także: Raperzy z Trójmiasta. Starzy wyjadacze i niedawne odkrycia

Podobna analiza została opublikowana trzy lata temu. Choć czas ten jest zbyt krótki, aby mogło dojść do rewolucyjnych zmian, pewne różnice widać. W porównaniu do wyników z 2018 roku widoczny jest przede wszystkim wyraźnie niższy odsetek badanych wskazujących rap oraz disco polo, a wyższy - wskazujących muzykę rockową. Dziewczęta częściej niż chłopcy deklarują, że słuchają popu, dance i disco polo. Z kolei chłopcy częściej są słuchaczami rapu, muzyki elektronicznej oraz metalu.

Młodzi słuchacze muzyki są dość niejednorodną grupą, którą nie jest łatwo sklasyfikować. Okres nastoletni to czas poszukiwań, gdy sprecyzowane gusty estetyczne dopiero się kształtują, dlatego nie dziwi fakt, że słuchaczami sporej części mniej popularnych gatunków muzycznych, takich jak np. metal, muzyka poważna, smooth jazz czy poezja śpiewana, jest młodzież ze starszej grupy wiekowej (15-17 lat). Jedynie muzyki dance częściej słuchają młodsi (12-15 lat).

Niebagatelne okazuje się też wykształcenie rodziców. Jeśli co najmniej jedno z nich ma wykształcenie wyższe, dzieci częściej deklarują, że słuchają popu i rocka. Z kolei dzieci rodziców z wykształceniem niższym lub średnim częściej sięgają po disco polo. Odwrotną zależność można zaobserwować w przypadku tworzenia muzyki: dzieci rodziców o niższym poziomie wykształcenia częściej deklarują, że tworzą muzykę.

Niezmiennie najczęściej słuchanym artystą od 2018 r. jest Taco Hemingway, a jego singiel "Polskie Tango" był czwartym najpopularniejszym utworem w Polsce w minionym roku. Więcej zdjęć (5)

Niezmiennie najczęściej słuchanym artystą od 2018 r. jest Taco Hemingway, a jego singiel "Polskie Tango" był czwartym najpopularniejszym utworem w Polsce w minionym roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Niezmiennie najczęściej słuchanym artystą od 2018 r. jest Taco Hemingway, a jego singiel "Polskie Tango" był czwartym najpopularniejszym utworem w Polsce w minionym roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Co o gustach muzycznych mówią mieszkańcy Trójmiasta- Moje córki słuchają wielu polskich wykonawców. Najczęściej chyba Taco Hemingwaya, Dawida Podsiadło, Sanah, Darii Zawiałow itp. Z zagranicznych to Billie Eilish, Ariana Grande i Dua Lipa. Generalnie mam wrażenie, że co by nie leciało w radiu, to one znają - mówi Darek, tata 11-letniej Tosi i 14-letniej Martyny.
Czytaj także: Segi - Nie znalazłem się tu przypadkowo

Wspomniany Taco Hemingway w zestawieniach zajmuje szczególną pozycję. Od trzech lat niezmiennie deklasuje innych w rankingach słuchalności przygotowywanych przez Spotify. W analizie opracowanej przez NCK przed trzema laty ankietowani wskazywali również swoich ulubionych wykonawców. Na miejscu pierwszym znalazł się Paluch, który okazał się idolem aż 13 proc. badanych. Wśród dwudziestu najpopularniejszych artystów było wówczas aż dziewięciu raperów - m.in. również Taco Hemingway. Według ostatnich badań zainteresowanie muzyką klasyfikowaną jako hip-hop czy rap całkiem wyraźnie spadło (o 17 punktów procentowych).

- Jak dla mnie to Mata jest megaspoko i opowiada o bardzo ważnych rzeczach, które dzieją się gdzieś wokół nas, za zamkniętymi drzwiami. Jego bity też są ok. Lubię jeszcze czasem posłuchać Białasa, Szpaku daje radę. Nie słucham np. TPS-a czy innego PP Gangu, bo nie utożsamiam się nie tylko z ich muzyką, ale też z tym, jaką grupę społeczną reprezentują - mówi Michał, uczeń pierwszej klasy II LO w Gdyni.
- Ja słucham metalu i mi się to podoba, od rapu trzymam się z daleka, ale zdarza mi się coś przesłuchać. To nie jest straszne, że moi rówieśnicy to głównie fani hip-hopu. Daję radę z tym żyć, chociaż fajnie byłoby mieć z kim porozmawiać o mojej ulubionej muzyce - przyznaje Kuba, 14-letni mieszkaniec Gdańska.
Jest pewna grupa słuchaczy i twórców mówiących, że w muzyce rockowej wszystko zostało już powiedziane. Wyniki ankiety wskazują jednak, że popularność muzyki rockowej cały czas rośnie.

- Najwięcej słucham Nirvany, Red Hot Chilli Peppers i duńskiego alternatywnego rocka. Tata ma dużo płyt Queen czy Metalliki, które mi pokazuje, i słuchamy ich czasem razem. Od jakiegoś czasu sama też zaczęłam kolekcjonować płyty winylowe - mówi Natalia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni.
- Na zajęciach z młodzieżą na rozgrzewkę robimy piosenki. Leci piosenka, brakuje słów i uzupełniasz. Ostatnio zrobiłem z nimi "High Hopes" w wykonaniu Panic! At the disco. Od razu poleciały teksty "o, znam to", "lubię to" itp. Gdy zapytałem się, czy może znają inną, niemalże już legendarną piosenkę o tym samym tytule, nastała cisza. O Pink Floyd też nie słyszeli - opowiada Przemek, lektor języka angielskiego.
Muzyki słuchają niemal wszystkie nastolatki: tylko 3 proc. deklaruje, że nie słucha jej wcale. Dość szeroko rozpowszechnione jest też dzielenie się muzyką ze znajomymi
oraz zainteresowanie nią wyrażające się w konsumpcji treści okołomuzycznych. Więcej zdjęć (5)

Muzyki słuchają niemal wszystkie nastolatki: tylko 3 proc. deklaruje, że nie słucha jej wcale. Dość szeroko rozpowszechnione jest też dzielenie się muzyką ze znajomymi oraz zainteresowanie nią wyrażające się w konsumpcji treści okołomuzycznych.

fot. Pexels/pixabay.pl

Muzyki słuchają niemal wszystkie nastolatki: tylko 3 proc. deklaruje, że nie słucha jej wcale. Dość szeroko rozpowszechnione jest też dzielenie się muzyką ze znajomymi oraz zainteresowanie nią wyrażające się w konsumpcji treści okołomuzycznych.

fot. Pexels/pixabay.pl

Powiedz, jakiej słuchasz muzyki, a powiem ci, kim jesteśTemat gustów muzycznych jest o tyle nurtujący, że na ich podstawie próbuje się określać typy osobowości. Stereotypy mówiące o tym, że słuchacze heavy metalu są agresywni, a fani muzyki romantycznej bujają w obłokach, wciąż funkcjonują w obiegowej opinii. Choć wrzucanie wszystkich do jednego worka nie ma sensu, można w tym znaleźć ziarno prawdy.

W 2010 roku profesor Adrian North, psycholog z Curtin University w Australii, przeprowadził badania, których wyniki pozwoliły określić zależność pomiędzy gustem muzycznym a charakterem człowieka. Przebadano ponad 36 tys. osób z 60 krajów pod względem specyficznych cech osobowości oraz stosunku do 104 gatunków muzyki. Można wysnuć kilka tez na podstawie badań prof. Northa oraz analizy przeprowadzonej przez psychologów - Jasona Rentfrowa z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Sama Goslinga z University of Texas w Austin, którzy uznali, że kluczem do poznania czyjejś osobowości jest tempo słuchanej muzyki oraz jej rytm.

Zobacz także: Najnowsze piosenki trójmiejskich artystów

Wskazywany przez największy odsetek młodych ludzi pop to muzyka, którą zwykle wybierają ludzie towarzyscy, szczerzy, spontaniczni, nieskomplikowani i praktyczni. Wielbiciele popowych hitów nie boją się pracy i aktywności, postrzegają siebie jako atrakcyjnych, mają dość konserwatywne poglądy polityczne i są raczej mało otwarci na nowe doświadczenia.

Słuchanie rapu i hip-hopu, które zadeklarowało 22 proc. polskiej młodzieży, według naukowców jest domeną ludzi otwartych, towarzyskich i łatwo nawiązujących kontakty, o dosyć wysokim poczuciu własnej wartości, a nie - jak sądzą niektórzy - agresywnych łobuzów.

Wyniki badań dotyczące miłośników heavy metalu i reszty ciężkich rockowych brzmień pokazały, że w tej grupie przeważają ludzie kreatywnymi i z natury spokojni, którzy są nieco wycofanymi, powściągliwi i niezbyt asertywni. Posiadają dość niskie poczucie własnej wartości, lecz bardzo troszczą się o swoje rodziny.

Jak pokazały te badania, jazz i blues to domena ambitnych ekstrawertyków, którzy stawiają na rozwój intelektualny i zdobywanie nowych doświadczeń. Muzykę klasyczną cenią zaś sobie najbardziej introwertycy - zdystansowani wobec siebie i reszty świata. Wyjątkowy dramatyzm osobowości cechuje miłośników opery, którzy są trzy razy bardziej niż pozostali melomani skłonni do targnięcia się na swoje życie.

Quiz Muzyka i Trójmiasto. Sprawdź swoją muzyczną wiedzę Średni wynik 55%

Muzyka i Trójmiasto. Sprawdź swoją muzyczną wiedzę

Rozpocznij quiz
Jakiej muzyki słuchasz najczęściej?
7%

pop

24%

rock

15%

rap, hip-hop

3%

muzyka poważna/klasyczna

11%

muzyka elektroniczna

10%

metal

2%

disco polo

1%

reggae

3%

jazz

1%

soul

19%

różnych gatunków

3%

innej

1%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 1022

Opinie wybrane


wszystkie opinie (215)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać