Igrzyska olimpijskie. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński popłyną w Tokio

2 czerwca 2021, 13:00
dak.

AZS AWFiS Gdańsk

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z AZS AWFiS Gdańsk będą reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 49er. Rekomendację dla gdańskiej załogi jednogłośnie zatwierdził Zespół Decyzyjny PZŻ, formalnie musi tę nominację przyjąć jeszcze Polski Komitet Olimpijski.Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Przeczytaj wszystkie artykułyŁukasz Przybytek i Paweł Kołodziński wygrali krajowe eliminacje o prawo startu w igrzyskach z załogą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Jednak we wrześniu ubiegłego roku, podczas regat Kieler Woche, Kołodziński uległ wypadkowi. Po uderzeniu skrzydłem niemieckiej łódki, doznał złamania kości udowej i prosto z wody trafił na blok operacyjny. Kontuzja okazała się bardzo poważna i wyeliminowała go z uprawiania sportu na wiele miesięcy.

W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił poczekać na ogłoszenie imiennej kwalifikacji w klasie 49er, gdyż nie wiadomo było czy załoga zdąży wrócić do sportu i do formy przed igrzyskami. Na szczęście, dzięki determinacji i fachowo prowadzonej rehabilitacji Paweł po sześciu miesiącach wrócił do treningów, a załoga prezentuje coraz lepszą formę. W tej sytuacji Polski Związek Żeglarski postanowił przyznać Łukaszowi i Pawłowi oficjalną nominację na igrzyska w Tokio.

- Cieszymy się z otrzymanej nominacji na igrzyska olimpijskie Tokio 2020. To wynik naszej determinacji, ciężkiej pracy, ale także współpracy z wieloma osobami. Nad przygotowaniami naszej załogi, a także całego 49er Team Polska czuwa Paweł Kacprowski. Wspierają nas w naszej pracy trenerzy przygotowania fizycznego, psycholog sportowy i zespół medyczny Rehasport. Przyłożyliśmy wiele uwagi, by wypracować najlepszą formę fizyczną oraz mentalną. Każdy cykl olimpijski się od siebie różni. Tak było i tym razem. Światowa pandemia, przełożone igrzyska, kontuzja Pawła - będzie co wspominać. Najważniejsze, że z każdej z tych sytuacji wyszliśmy skutecznie. Nawet przez chwilę nie zwątpiliśmy w realizację naszych planów. Wobec czego, teraz z imienną nominacją wypatrujemy rywalizacji olimpijskiej na akwenie w Enoshimie - mówią Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, dla których będzie to trzeci start na igrzyskach.

Igrzyska olimpijskie Tokio - programZałoga aktualnie przebywa na ostatnim, zagranicznym zgrupowaniu w hiszpańskim Santander. Wybrali ten akwen, by mieć kontakt z oceaniczną falą i prądami wody. W połowie miesiąca będzie okazja by porywalizować się z europejską czołówką.

Polska w żeglarskiej części igrzysk olimpijskich Tokio 2020 wystawi swoich reprezentantów w sześciu z dziesięciu konkurencji. Oprócz ogłoszonej załogi w klasie 49er, biało-czerwone barwy reprezentować będą: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Myszka (RS:X), Zofia Klepacka (RS:X), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470) oraz Magdalena Kwaśna (Laser Radial). Polakom nie udało się zdobyć kwalifikacji w klasach: Laser Standard, Finn, 470 mężczyzn i Nacra 17.

Szczepienia dla olimpijczyków i piłkarzy na mistrzostwa Europy. Dowiedz się więcejRywalizacja na olimpijskim akwenie w Enoshimie rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 4 sierpnia. W historii igrzysk olimpijskich polscy żeglarze zdobyli jak na razie cztery medale: Mateusz Kusznierewicz w klasie Finn wywalczył złoto w Atlancie (1996) i brąz w Atenach (2004), Zofia Klepacka i Przemysław Miarczyński sięgnęli zaś po brązowe medale w windsurfingowej klasie RS:X (Londyn 2012).

Nominacje olimpijskie ogłoszone przez Polski Związek Żeglarski:
49er FX: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda
49er: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński
470 W: Agnieszka Skrzypulec i Jola Ogar
Laser Radial: Magdalena Kwaśna
RS:X W: Zofia Klepacka
RS:X M: Piotr Myszka

dak.