Jak mogę, to pomogę. Akcja gdyńskich raperów

10 grudnia 2019, 13:00
Łukasz Stafiej

Klip do jednego z utworów Rane nagrany, aby promować akcję charytatywną.

Gdyńscy raperzy uruchomili akcję charytatywną na rzecz dzieci z domów dziecka oraz bezdomnych zwierząt. W tym celu do 15 grudnia można licytować ich albumy, w tym kilka unikatowych egzemplarzy z ręcznie przygotowanymi przez artystów okładkami.Akcję "Jak mogę, to pomogę" zorganizował hip-hopowy zespół Inicjatywa oraz raper Sasquatch. Artyści pochodzą w Gdyni i w tym roku wydali swoje debiutanckie krążki. Inicjatywa wydała "Czarne Kreski", a jeden z jej członków solowy album "Rane Inicjatywa - Random Artists, Vol. 1". Z kolei pierwszy album Sasquatcha to "Opuszczam Jaskinię".

Koncerty hip-hopowe w Trójmieście


- Akcja "Jak mogę, to pomogę" powstała w zasadzie sama z siebie. W rozmowie Sasquatch powiedział, że chciałby przeznaczyć 100 sztuk swojej płyty na cele charytatywne. Odpowiedziałem, że myślałem o tym samym przy okazji wydawania płyty Inicjatywy. Stwierdziliśmy razem z Sasquatchem, że skoro mam jeszcze trochę albumów "Random Artists", moglibyśmy zorganizować wspólną akcję - mówi Rane, jeden z muzyków Inicjatywy.
Krążki wystawiono na Allegro i można je licytować do 15 grudnia. Na jednej aukcji można zakupić w cenie 30 zł album Sasquatcha. Pieniądze ze sprzedaży trafią na konto OTOZ Animals - Schronisko "Ciapkowo" w Gdyni. Z kolei pieniądze z wylicytowanych egzemplarzy "Random Artists, Vol. 1", które można znaleźć na drugiej aukcji, trafią do Fundacji Dobrych Inicjatyw zajmującej się wspieraniem dzieci z domów dziecka. Aby promować akcję, Rane nagrał specjalny klip do swojego kawałka pt. "Zero5osiem".

Komicy i raperzy zagrali mecz dla zwierzaków


- Moje albumy pierwotnie nie miały zadrukowanej frontowej okładki, był to czysty karton, na który przybijałem stempel "Random Artists" i podpisywałem je ręcznie. Pomyślałem, że można by to wykorzystać w bardziej kreatywny sposób. Zaprosiliśmy więc do współpracy kilka osób i poprosiliśmy, żeby wykonali fronty tych okładek ręcznie - dowolną techniką. Na licytacje trafiło dziewięć egzemplarzy albumu z okładkami wykonanymi przez moją siostrę, Kalinę Marzec, która jest konserwatorem zabytków, pochodzącego z Lęborka Pakę z Paka Art Studio, związanego z tatuażem i streetartem Kuznetsovę z Ukrainy, szwedzką artystkę Koben oraz anonimowego artystę - dodaje Ranę.
Co ciekawe, muzycy już teraz planują podobne akcje przy okazji premier swoich kolejnych krążków.