Jan Konop Big Band świętuje 10-lecie specjalnym koncertem

27 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Gochniewski

- Niemożliwe było oczywiście zaproszenie wszystkich, którzy z nami grali i śpiewali, chociaż bardzo byśmy chcieli - mówi Jan Konop, założyciel Jan Konop Big Band, który wraz z zespołem i przyjaciółmi będzie świętować 10 urodziny. Koncert odbędzie się w Centrum św. Jana 28 września o godz. 19. Bilety w cenie 20 i 30 zł.Patryk Gochniewski: Jan Konop Big Band świętuje 10-lecie - szybko to minęło?
Jan Konop: To prawda, niby szybko, ale trochę działo się.

Zacznijmy może od początku. Jak zrodził się pomysł na taki projekt?

Wywodzę się z "Big Bandu Gdańsk", który kiedyś, na przełomie lat 70. i 80., założył Jerzy Partyka. Regularne z nim spotkania i rozmowy przekonały mnie do tego, żeby w Gdańsku istniał Big Band. Zacząłem organizować ludzi - uczniów średnich szkół muzycznych w Gdańsku, i nuty, a także miejsce do prób. I tak na poważnie zaczęło się w 2009 roku. Przez tydzień, w lutym, podczas ferii zimowych, robiliśmy codziennie próby. Efektem była decyzja wyjazdu na konkurs big bandów w Bydgoszczy. Otrzymaliśmy wyróżnienie. Natomiast w Nowym Tomyślu, na Big Band Festiwalu, zajęliśmy drugie miejsce. Podjęliśmy wspólną decyzję, że warto jest pracować wspólnie.

Kup bilet na koncert:
Interticket

Wydaje się, że jazz i format big bandów zyskują w Polsce na popularności. Coraz więcej jest takich zespołów, które korzystają z kanonów, ale też dodają coś nowego. Jak wy to odbieracie - czujecie to zainteresowanie?

Po latach trudności i po likwidacji w tym kraju wielu orkiestr w wielu ośrodkach obecnie - od kilku lat - następuje powolny rozkwit takich zespołów. Każdy z nich boryka się jednak z wieloma problemami, żeby przetrwać. Jest spore zainteresowanie koncertami takich orkiestr. Rośnie ich popularność. Grają repertuar klasyczny, wzorując się na najwspanialszych orkiestrach jazzowych, a także kompozycje współczesne, w tym często kompozycje swoich muzyków kompozytorów.  

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Koncert jubileuszowy w Centrum św. Jana będzie dość rozbudowany. Zacznijmy od ludzi: kogo zaprosiliście do współpracy i czy są to osoby, które chcieliście od początku, czy też lista była dłuższa i selekcjonowaliście?

Niemożliwe było oczywiście zaproszenie wszystkich, którzy z nami grali i śpiewali, chociaż bardzo byśmy chcieli. Zaprosiliśmy osoby związane z tytułem koncertu: "Bałtycki-Gdańsk-Hamburg-Sztokholm". I tak Tadeusz Jakubowski mieszka i działa w Hamburgu, historia polskiego puzonu - Stanisław Cieślak - związany jest ze Sztokholmem, Joanna Knitter jest z Gdańska, a Romek "Mały" Sławiński, pomimo iż od lat mieszka w Irlandii, zawsze związany jest z Gdańskiem.

Muzycznie też będzie różnorodnie. Będzie można usłyszeć wiele klasycznych kompozycji, zarówno instrumentalnych, jak i wokalnych. Nie zabraknie też utworów Krzysztofa Komedy. Ostatnio jest to jeden z najpopularniejszych twórców - o ile nie najpopularniejszy - którego muzykę biorą na warsztat inni artyści. Czego można się spodziewać po waszych aranżacjach?

Muzycznie będzie klasycznie, big bandowo i trochę nowocześniej, ale również big bandowo. Nie mogę też wszystkiego powiedzieć, niech zostanie trochę na wrażenia dla oka i ucha.

Dekada minęło szybko, ale czy Jan Konop Band ma plany na kolejne lata?

Każdego roku coś działo się, dlatego może wydawać się, że szybko. Zrobiliśmy kilka projektów. Wiele dobrej muzyki czeka na przygotowanie i jeszcze sporo jest pisanej dla nas. Plany są oczywiście. Porozmawiamy o nich może po koncercie?