Festiwal Szekspirowski, Organek i Jarmark. Planuj tydzień

25 lipca 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Aleksandra Wrona
W Operze Leśniej wystąpi Ørganek. Więcej zdjęć (2)

W Operze Leśniej wystąpi Ørganek.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W Operze Leśniej wystąpi Ørganek.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Pierwsza połowa wakacji już prawie za nami. Lipiec pożegnamy jednak aktywnie - przed nami m.in. rozpoczęcie Jarmarku św. Dominika, koncerty jazzowe i święto Szekspira.
KoncertyW piątkowy wieczór Operę Leśną odwiedzi Ørganek, w Starym Maneżu zagra Grabek, a w Teatrze BOTO Irek Wojtczak z gośćmi. W sobotę, w Parku Kolibki odbędzie się Męskie Granie (bilety wyprzedane), w B90 zagrają Neurosis i Yob, a w Oliwskim Ratuszu Kultury Bobby The Unicorn.

W niedzielę w Parku Oruńskim wystąpi Piotr Polk, a w Teatrze Szekspirowskim The Tiger Lillies. Nowy tydzień rozpocznie recital Hanny Banaszak w Teatrze Atelier, w jarmarkowej stacji Soul&Jazz zagrają Dora i Mate oraz The Goodfellas.

Nadchodzący tydzień to czas muzycznych festiwali. W ramach Ladies' Jazz Festival wystąpią: Angelique Kidjo, Nouvelle Vague, Krystyna Stańko z Orkiestrą i Madeleine Peyroux. Do niedzieli trwa też Festiwal Kultur Okno na świat, program koncertów znajduje się w naszym Kalendarzu Imprez.

Wygraj nagrody w naszych konkursach


Imprezy kluboweW piątkowy wieczór Bunkier zaprasza na imprezę, w trakcie której zagrają Komar i Green Matcha, w Sfinks700 pobawimy się na Polish Techno, a w Metrze pośpiewamy podczas KaraROCKe. We Wtedy spotkają się ci, którzy nadal w wakacje popełniają błędy, Klub Tan zaprasza na Kubański Piątek, a na patio Wydziału Remontowego zagra BartoszHervy. Protokultura zaprasza na Detroit Night. Dzień później w Bunkrze wybuchnie muzyczna bomba, w Sfinks700 pobawimy się na House Deluxe. Metro zaprasza na Rock Night: 25. Pol'and'Rock - Before Party.

W Teatrze Szekspirowskim czeka nas wielkie święto Szekspira. Więcej zdjęć (2)

W Teatrze Szekspirowskim czeka nas wielkie święto Szekspira.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

W Teatrze Szekspirowskim czeka nas wielkie święto Szekspira.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Wydarzenia, wystawy, spotkaniaW sobotę oficjalnie rozpocznie się Jarmark Św. Dominika. W trakcie pierwszego tygodnia jarmarku odbędą się m.in. Święto Chleba i Święto Kociewia. Warto też przejechać się zabytkowym tramwajem. Pełen program wydarzenia znajduje się w naszym Kalendarzu Imprez.

Konsulat Kultury zaprasza na Etno Inspiracje. W Parku Reagana spotkają się właściciele mopsów z ich czworonożnymi przyjaciółmi, a w Parku Steffansa odbędzie się rodzinny projekt Parkowisko. Mobilny Dom Kultury zawita tym razem na Stogi. Na plaży w Brzeźnie odbędzie się rodzinny ManiFestyn. Do końca tygodnia na Molo w Sopocie trwa Cepeliada. W Sopocie odbędzie się też Deakocan Dance Festival.

Na Gdańskim Bazarze Natury odbędzie się Festiwal wina i serów z muzyką jazzową na żywo. W Centrum Stocznia Gdańska możemy wziąć udział w Wyzwaniu Smaku Pepsi i skosztować jedzenia z food trucków. Food trucki znajdziemy też pod CH Osowa. W ten weekend otworzy się Taras na dachu Forum Gdańsk.

W czwartek w Zielonej Bramie zobaczymy prezentację gdańskiej kolekcji sztuki współczesnej - Nomus. Kolekcja w budowie. Protokultura zaprasza odważnych na SafeWorld Fetish Party II.

1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości związane z rocznicą odbędą się w okolicy Pomnika Państwa Podziemnego na Targu Rakowym. Specjalne wydarzenia upamiętniające odbędą się też w Muzeum II Wojny Światowej.
Przed nami ceremonia otwarcia Jarmarku Św. Dominika

Mat. archiwalny

Teatr, kabaret, muzyka poważnaW piątek rozpoczyna się 23. Festiwal Szekspirowski. W związku z tym do Trójmiasta zawitają spektakle gościnne: Kochanka, Ecce Homo, Juliusz Cezar, Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją, Najkrótszy Szekspir na świecie, Ryszard, Hamlet. Sen, Nienawiść, Duchy Szekspira, Wujaszek Maroje. Reaktywacja.

Ponadto, w teatrach zobaczymy spektakle Kofta, O co biega?, Zacznijmy jeszcze raz, Komedia omyłek, Wróżka z kranu, Jak wam się podoba, Par paranoje, Sen Kalibana, Niezwyciężony, Tango - na pełnym morzu, Bóg mordu. Miłośników kabaretu czeka występ kabaretu Neo-Nówka z programem Żywot Mariana oraz 15-lecie kabaretu Smile. Warto sprawdzić też program Letniej Akademii Szekspirowskiej składający się z warsztatów, spotkań z twórcami, prób otwartych i seminariów.

Bazylika Mariacka zaprasza na koncert z cyklu Capella Angelica oraz koncert Krzysztofa Urbaniaka w ramach 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. W dniu rozpoczęcia Jarmarku Św. Dominika odbędzie się koncert na wieży Ratusza Głównego Miasta. Szkoła Muzyczna Gdynia zaprasza na Koncert Muzyki Promenadowej - Moniuszko odczarowany. W niedzielę rozpocznie się 9. Festiwal NDI Sopot Classic, w ramach którego odbędą się koncerty: Roberto Alagna, Włodek Pawlik Trio. W trakcie Jarmarku Św. Dominika odbywać będą się też koncerty wieżowe i koncerty pod gwiazdami. Filharmonia Bałtycka zaprasza do posłuchania Chopina nad wodami Motławy. Muzyka rozbrzmi też w zabytkach starego Gdańska.

Inne festiwale muzyki poważnej


SportW niedzielę Lechia Gdańsk zmierzy się z Wisłą Kraków. Dzień wcześniej rozpoczną się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne, które po raz pierwszy odbędą się w Gdyni. Weźmie w nich udział 1500 zawodników z 27 krajów. Przed nami też turniej tenisowy BNP Paribas Sopot Open.

Start na trasie przy ulicy Czyżewskiego zainauguruje tegoroczny cykl zawodów kolarskich cross country XC Gdańsk. Miłośnicy koszykówki mogą wybrać się na 14. Gdyński Basket Nocą. Triathloniści zmierzą się podczas zawodów Garmin Iron Triathlon Elbląg i Triathlon Chmielno.

Miłośników biegów na orientację czekają: biegowy O-Trening i Rodzinne Gry Parkowe na Orientację Gdańsk Sobieszewo. W niedzielę odbędzie się też gra miejska dla właścicieli psów - Pucharowy Turniej Gry Miejskiej o Tytuł Gdańskiego Lwa Nosework. Wciąż trwa Volvo Gdynia Sailing Days - w ramach wydarzenia odbędzie się turniej PGNiG Summer Superliga Gdynia 2019.

KinoKino Żak zaprasza na projekcję filmu Truposze nie umierają. W KinoPorcie odbędzie się projekcja filmu Czyściciele internetu oraz spotkanie z przedstawicielem Fundacji Panoptykon - Wojciechem Klickim. W cyklu Kino Konesera zobaczymy film Świadkowie Putina.

Trwa sezon na kina pod chmurką. Filmy w plenerze czekają nas na placu Grunwaldzkim (co piątek), plaży w Orłowie (poniedziałki i wtorki), na Karwinach i Dąbrowie (piątki), na Obłużu (co piątek), Ratuszu Staromiejskim (środy) oraz na molo w Sopocie (codziennie).

Repertuar kin w Trójmieście

Z imprez najciekawiej zapowiada się:
40%

Jarmark św. Dominika

14%

koncerty w ramach Ladies' Jazz Festival

16%

koncert Ørganka

16%

Festiwal Szekspirowski

14%

mecz Lechia Gdańsk - Wisła Kraków

zakończona

łącznie głosów: 184

Opinie (27) 4 zablokowane

 • (7)

  Kiedyś tłumy były podczas jarmarku. Teraz Gdańsk jest oblegany przez cały rok. Zrobił się modny i wygodny dla turystów. A kroją ich coraz mocniej. Lody 4,- gałeczka, piwo miejscami 14,- . Tylko czemu przy okazji nas mieszkańców, którzy cierpią od hałasu i płacą za tony śmieci. Powinna być obligatoryjna zniżka na kartę mieszkańca.

  • 37 3

  • (5)

   a tymczasem w Chorwacji cena piwa w barze taka sama jak w sklepie

   • 3 0

   • A tymczasem w Polsce w cenie piwa jest ZUS i koszty pracownika idące do skarbówki. (4)

    Kwota zwolniona z podatku w Chorwacji jest 5 razy wyższa niż tutaj.
    Poza tym mniemam, że porównujesz Chorwacką pipidówę z Gdańskiem i jego chorymi czynszami.

    • 0 4

    • W sklepie piwo podaje automat (3)

     Dlatego w budzie musi kosztować razy siedem, przewietrz się.

     • 2 1

     • Właśnie się wietrzę i patrzę, że ze w sklepie jeden ekspedient sprzeda latem 50 butelek piwa na godzinę. (2)

      Znajdź mi taką knajpę z jednym barmanem i takim obrotem.

      • 1 1

      • No i znajdź sklep gdzie każdy klient sprzędza przy stoliku godzinę przy jednym piwie. (1)

       Wtedy będziemy mogli to porównać.

       • 0 2

       • Ci, którzy forsę przeliczają na piwa, w godzinę pędzlują cztery.

        • 0 1

  • Widzisz, artykuł o Szekspirze, a ty o tym, że piwo drogie. Może gdybyś miał w życiu inne priorytety, miałbyś pracę, przy której zapłacenie za piwo 14 zł nie jest problemem. Z jakiegoś powodu w knajpach pełno Polaków, którym ta cena nie przeszkadza.

   • 0 3

 • szkoda, ze nadal na Jarmarku (2)

  są te same jak mantra stoiska,
  nic nowego, wiecznie przyprawy, biżuteria, obrazy i chińskie gadżety...

  • 21 3

  • (1)

   mylisz Jarmark z targami rolniczymi w Starym Polu - pewnie tylko tam byłeś

   • 1 4

   • Niestety

    ale AB pomylił JD z odpustem w swojej rodzinnej pipidówide

    • 3 0

 • Wybieram Męskie Granie ;)

  choć w porównaniu do poprzednich lat (setlista) i skład wydają się nieco bez pomysłu. Przydałaby im się roczna przerwa co jakiś czas, tak jak na glastonbury.

  • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.