Jazz Jantar Festiwal. Październikowe koncerty już od piątku

21 października 2020, 16:30
Joanna Skutkiewicz
aktualizacja:17:36 (21 października 2020)
Tomasz Chyła Quintet pojawi się na gdańskiej scenie w sobotę, 30.10. Więcej zdjęć (3)

Tomasz Chyła Quintet pojawi się na gdańskiej scenie w sobotę, 30.10.

fot. materiał prasowy

Tomasz Chyła Quintet pojawi się na gdańskiej scenie w sobotę, 30.10.

fot. materiał prasowy

23. odsłona Festiwalu Jazz Jantar rozpoczęła się siedmioma wrześniowymi koncertami i potrwa aż do grudnia. Październikowe koncerty w Żaku odbędą się w dwa najbliższe weekendy: 23-25 października i 30-31 października. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa liczba miejsc na widowni jest ściśle ograniczona.Jazz - koncerty w Trójmieście


Festiwal odbywający się w gdańskim Klubie Żak przy al. Grunwaldzkiej 195/197Mapka to jedno z najważniejszych corocznych wydarzeń polskiej sceny jazzowej. Artyści nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy już od dwóch dekad przyjeżdżają do Gdańska, by zaprezentować się przed miłośnikami jazzu i osobami otwartymi na nowe muzyczne doznania. Zwykle wydarzenie to odbywa się wiosną, w marcu, jednak w tym roku, ze względu na pandemię, zdecydowano o przełożeniu go na jesień.

Wrześniowa odsłona była swego rodzaju ukłonem w stronę młodych, lokalnych wykonawców. Aż pięć z siedmiu koncertów wykonali muzycy z Trójmiasta i okolic. Tym razem organizator postawił na większe zróżnicowanie. Na scenie wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, a także z różnych miejsc w Polsce, m.in. z Warszawy i Wrocławia.

23-25 październikaPubliczność w Gdańsku jako pierwsza w Polsce będzie miała okazję usłyszeć na żywo Johannę Summer. Młoda, zaledwie 25-letnia pianistka została okrzyknięta jedną z największych nadziei niemieckiego jazzu. Tym, co szczególnie może urzec słuchaczy, jest dynamika i emocjonalność artystki, nieustannie trzymającej publiczność w napięciu i raz po raz zaskakującej zwrotami akcji.


W sobotę, 24 października, jako drudzy, za kwartetem Damiana Hyry, wystąpi zespół Brutah w składzie Tadeusz Cieślak (saksofon), Maciej Szwarc (gitara), Hubert Woźniakowski (bas) i Bruno Jasieński (perkusja). Artyści sami o sobie mówią, że grają "jazzowy groove z dobrze przetrawionego jazzcore'u, hiphopu, afrobeatu i techno".

Niedzielne koncerty znów rozpoczną się występem artystki z zagranicy. Tym razem przed publicznością pojawi się Katharina Ernst wraz z perkusją, kalimbą i elektroniką, pierwszy raz występując w Polsce jako twórczyni solowa. Z pewnością można liczyć na ujawnienie bardziej osobistego, intymnego oblicza Austriaczki, niż miało to miejsce wówczas, gdy występowała w jednej z kilku grup jazzowych, które współtworzyła.

30-31 październikaW kolejnym tygodniu koncerty festiwalowe odbędą się w piątek, 30.10, i sobotę, 31.10. W piątkowy wieczór na scenę wyjdzie Tomasz Chyła Quintet wraz z muzyką z "Da Vinci" - swojego czwartego albumu, inspirowanego twórczością Leonarda da Vinci. To połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka i muzyki współczesnej, a do realizacji tego projektu zaangażowano ponad 50 osób. Na scenie Żaka wystąpią: Tomasz Chyła na skrzypcach, Emil Miszk na trąbce, Krzysztof Handrych na gitarze i elektronice, Konrad Żołnierek na kontrabasie oraz Sławek Koryzno na perkusji.

Katharina Ernst zaprezentuje publiczności swoje osobiste, solowe oblicze. Więcej zdjęć (3)

Katharina Ernst zaprezentuje publiczności swoje osobiste, solowe oblicze.

fot. materiał prasowy

Katharina Ernst zaprezentuje publiczności swoje osobiste, solowe oblicze.

fot. materiał prasowy

Ostatni dzień października, będący także ostatnim dniem 23. edycji festiwalu, odbędzie się pod znakiem jazzowych eksperymentów Pavla Zlámala i jego zespołu PQ. Czeski saksofonista i klarnecista zaprosił do współpracy młodych muzyków: perkusistę Václava Pálkę, kontrabasistę Juraja Valenčíka oraz pianistę Martina Konvičkę, by razem dać się ponieść fali artystycznych eksperymentów. Słuchacze Jazz Festiwalu najprawdopodobniej będą mieli okazję posłuchać najnowszego, dopiero co stworzonego materiału grupy.

Program październikowych koncertów w ramach 23. Festiwalu Jazz Jantar
24.10.2020 / G.20.00
Damian Hyra Quartet
Brutah

25.10.2020 / G.19.00
Katharina Ernst
Adam Pierończyk / Sławomir Kurkiewicz

30.10.2020 / G.20.00
Tomasz Chyła Quintet
Franciszek Pospieszalski Sextet

31.10.2020 / G.20.00
Pavel Zlámal & PQ


Kolejne koncerty odbędą się 6-8 listopada i 12 grudnia. Program zostanie wkrótce ogłoszony.

Pavel Zlámal & PQ wystąpią w klubie Żak 31 października. Więcej zdjęć (3)

Pavel Zlámal & PQ wystąpią w klubie Żak 31 października.

fot. materiał prasowy

Pavel Zlámal & PQ wystąpią w klubie Żak 31 października.

fot. materiał prasowy


Bilety i obostrzeniaBilety na koncerty - obejmujące każdorazowo obydwa koncerty danego dnia - kosztują od 30 do 50 złotych, a wstęp na koncert 31.10 będzie kosztował nas od 20 do 30 złotych.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne w koncercie w Sali Suwnicowej będzie mogło uczestniczyć 50 osób, rozsadzonych z zachowaniem odpowiedniego dystansu, zasłaniających usta i nos maseczką lub przyłbicą. Kawiarnia klubu Żak będzie czynna tylko do godz. 21. Każdą osobę wchodzącą do budynku będzie obowiązywała dezynfekcja rąk, konieczność zajmowania wyłącznie oznaczonych miejsc i wypełnienia formularza kontaktowego ze zgodą na przekazanie danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danej imprezie. Szatnia nie będzie czynna.