Jesteś mieszkańcem Trójmiasta? Rozrywka, kultura i gastronomia z rabatem

20 stycznia 2022, 16:30
Ewa Palińska
Trójmiejskie samorządy przygotowały dla osób, które zamieszkują ich miasta i płacą tam podatki, szereg bonusów. Z Gdańską Kartą Mieszkańca, dla przykładu, raz w roku możesz odwiedzić za darmo wiele placówek muzealnych. Więcej zdjęć (4)

Trójmiejskie samorządy przygotowały dla osób, które zamieszkują ich miasta i płacą tam podatki, szereg bonusów. Z Gdańską Kartą Mieszkańca, dla przykładu, raz w roku możesz odwiedzić za darmo wiele placówek muzealnych.

mat. prasowe

Trójmiejskie samorządy przygotowały dla osób, które zamieszkują ich miasta i płacą tam podatki, szereg bonusów. Z Gdańską Kartą Mieszkańca, dla przykładu, raz w roku możesz odwiedzić za darmo wiele placówek muzealnych.

mat. prasowe

Rabaty do restauracji, tańsze bilety na koncerty, darmowe wejścia do instytucji kultury i muzeów, a nawet zniżka na bilety do zoo - to jedne z licznych profitów, jakie daje korzystanie z kart mieszkańców, oferowanych przez magistraty Gdyni, Gdańska i Sopotu.Planujesz wyjście do teatru? Sprawdź repertuarKarty Mieszkańca to oferty skierowane do osób, które są zameldowane, wnoszą opłaty z tytułu podatków lub rozliczają dostawy mediów w danym mieście. Takie bonusy z reguły nie przypadają nam z automatu - należy zarejestrować się, udowodnić, że takie profity nam przysługują, a czasem wnieść dodatkową opłatę - w Gdańsku, dla przykładu, za możliwość korzystania z karty płacimy 1 zł na rok.

Jestem z GdańskaGdańska Karta Mieszkańca daje wiele możliwości: upoważnia raz w roku do bezpłatnego wejścia m.in. do zoo, Hevelianum czy na pływalnie GOS, daje zniżki w takich miejscach, jak park trampolin, stacje benzynowe, restauracje i do wielu innych obiektów. Najwięcej osób, w tym dzieci, wykorzystuje jednak kartę jako bilet okresowy na komunikację miejską. Ponadto osoby mające uprawnienia do bezpłatnych przejazdów mogą sobie wgrać darmowy bilet. Mowa np. o Zasłużonych Honorowych Dawcach Krwi.

Aby móc korzystać z Gdańskiej Karty Mieszkańca, należy pamiętać o tym, by każdego roku aktywować pakiet mieszkańca - usługa ta kosztuje 1 zł. Bez aktywacji pakiet będzie nieważny, a zniżki nieaktywne.

Karta mieszkańca nieważna bez wykupienia dodatkowego pakietuPartnerów współpracujących z miastem Gdańsk przy karcie mieszkańca jest przeszło stu. Znaczną część stanowią restauracje - tu, w zależności od oferty, możemy liczyć na rabat w wysokości co najmniej 5 proc., a często znacznie wyższy - Kafëbë, dla przykładu, oferuje zniżkę 20 proc. na wszystkie dania z karty, z wyłączeniem napojów, Hard Rock Cafe daje 15 proc. rabatu na cały asortyment, zarówno w restauracji, jak i w sklepie, a w Gvarze, jeśli jesteśmy mieszkańcami Gdańska, możemy zapłacić za całość 10 proc. mniej.  

Posiadaczom gdańskiej Karty Mieszkańca przysługuje też raz na rok darmowy wstęp do wielu obiektów muzealnych, jak Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki czy Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Jak zjeść taniej na mieście?Darmowe bilety do muzeów czy na seans kinowy oferuje swoim mieszkańcom również Gdynia. Więcej zdjęć (4)

Darmowe bilety do muzeów czy na seans kinowy oferuje swoim mieszkańcom również Gdynia.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Darmowe bilety do muzeów czy na seans kinowy oferuje swoim mieszkańcom również Gdynia.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Moje Miasto GdyniaNawigacja na stronie poświęconej gdyńskiej Karcie Mieszkańca jest znacznie prostsza i bardziej przejrzysta niż w przypadku programu Jestem z Gdańska. Listy partnerów są uszeregowane według kategorii takich, jak: edukacja, gastronomia, kultura i sztuka, sportu, ale też usługi, zakupy i zdrowie.

W zakładce "kultura i sztuka" propozycji jest całkiem sporo. Gdynianie znajdą w niej po jednym darmowym (w ciągu roku) bilecie do: kina w Gdyńskim Centrum Filmowym, Gdyńskiego Centrum Kultury, Muzeum Emigracji, gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Miasta Gdyni, Teatru Gdynia Główna i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Gdynianie zaoszczędzą też na rekreacji: Aquapark Sopot oferuje im zniżkę 15 proc., Centrum U7 50 proc., a Gdyńskie Centrum Sportu 20 proc. Można też skorzystać z bogatej oferty gier VR w Cyber Strefie (20 proc. rabatu). A jeśli czujesz się samotny(a), gdyńska karta mieszkańca umożliwi ci poszukiwanie miłości za pośrednictwem biura matrymonialnego LoveZnajdźMiłość z 10 proc. rabatem.

Muzea w TrójmieściePosiadacze karty sopockiej mogą kupić bilety na wiele koncertów z ogromnymi rabatami. Jest to trójmiejski ewenement. Więcej zdjęć (4)

Posiadacze karty sopockiej mogą kupić bilety na wiele koncertów z ogromnymi rabatami. Jest to trójmiejski ewenement.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Posiadacze karty sopockiej mogą kupić bilety na wiele koncertów z ogromnymi rabatami. Jest to trójmiejski ewenement.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Karta sopockaPosiadacze karty sopockiej najwięcej zaoszczędzą na biletach na koncerty - tu rabat ustalany jest indywidualnie w przypadku każdej z imprez, ale zniżki niejednokrotnie sięgają kilkudziesięciu procent. Więcej zdjęć (4)

Posiadacze karty sopockiej najwięcej zaoszczędzą na biletach na koncerty - tu rabat ustalany jest indywidualnie w przypadku każdej z imprez, ale zniżki niejednokrotnie sięgają kilkudziesięciu procent.

screen. Trojmiasto.pl

Posiadacze karty sopockiej najwięcej zaoszczędzą na biletach na koncerty - tu rabat ustalany jest indywidualnie w przypadku każdej z imprez, ale zniżki niejednokrotnie sięgają kilkudziesięciu procent.

screen. Trojmiasto.pl

Jak zostało wspomniane, prawo do wzięcia udziału w miejskich programach nie przysługuje wszystkim, bez wyjątku. Kartę sopocką może otrzymać:

  • osoba zameldowana na pobyt stały lub czasowy dłużej niż rok (przy odbiorze karty fakt ten zostanie potwierdzony w ewidencji ludności przez pracownika Urzędu Miasta)
  • osoba płacąca podatek dochodowy w Sopocie (przy odbiorze karty możemy zostać poproszeni o okazanie formularza PIT lub CIT za poprzedni rok rozliczeniowy)
  • osoba niepełnoletnia, której rodzic płaci podatek w Sopocie (przy odbiorze należy okazać legitymację szkolną lub akt urodzenia)
  • posiadanie nieruchomości w Sopocie i opłacanie z tego tytułu podatku od nieruchomości nie uprawnia do otrzymania Karty Sopockiej.

Posiadacze karty sopockiej mają do dyspozycji znacznie więcej obiektów gastronomicznych, oferujących zniżki w wysokości od 5 do 20 procent. Wśród nich znajdziemy m.in. restauracje Amici, Grand Blue oraz Le Bar w Sofitel Grand Sopot, czy restaurację Villa Baltica.

Na największe profity mogą jednak liczyć sopoccy miłośnicy kultury i sztuki - tutaj rabaty na koncerty sięgają nawet kilkudziesięciu procent, a bilety do galerii czy obiektów muzealnych można kupić raptem za kilka złotych.
Czy korzystasz z profitów wynikających z posiadania karty mieszkańca?
15%

tak, regularnie

50%

tak, ale sporadycznie

27%

nie, bo nie wyrobiłe(a)m sobie takiej karty

8%

nie, bo chociaż mieszkam w Trójmieście, nie przysługuje mi taka karta

zakończona

łącznie głosów: 808

Opinie wybrane


wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.