Kicia Kocia została patronką gdańskiego przedszkola

26 czerwca 2020, 11:15
Ewelina Oleksy

Przedszkole nr 80 "Przyjaciele Kici Koci". Taką nazwę od teraz oficjalnie nosi placówka przy ul. Kolorowej 14Mapka w Gdańsku. Radni przyjmujący uchwałę w tej sprawie byli prawie jednogłośni. Autorka książek o przygodach rezolutnej kotki nie kryje wzruszenia. - Nie mogę się doczekać, kiedy odwiedzę to przedszkole - mówi.Kicia Kocia to bohaterka serii popularnych książek dla dzieci, których autorką jest mieszkająca w Gdańsku Anita Głowińska.

Pod koniec ubiegłego roku Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, a prywatnie tata trójki dzieci, wyszedł z inicjatywą, by uhonorować w mieście zarówno autorkę, jak i bohaterkę jej książek.

Więcej: Chcą, by kultowa Kicia Kocia na stałe zagościła w Gdańsku

Inicjatywa szybko znalazła poparcie u władz miasta.

- Autorka, jak i Kicia Kocia zdecydowanie zasługują na uhonorowanie. Te mądre książeczki znają miliony. Dobrze byłoby znaleźć przedszkole, które zechce przyjąć imię albo autorki, albo Kici Koci. To nie tylko trwały monument, to także szansa na żywe upamiętnianie patronki. Byłoby zaszczytem i wielkim honorem, gdyby się to udało w najbliższym czasie - mówił w grudniu ubiegłego roku Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
"Kicia Kocia poznaje strażaka":


Na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska przyjęto uchwałę ws. nadania Przedszkolu nr 80 imienia "Przyjaciele Kici Koci". Za było 33 radnych, nikt nie głosował przeciwko, wstrzymała się tylko jedna radna PiS Joanna Cabaj.

Autorka nie kryje wzruszeniaPod wnioskiem o nadanie imienia "Przyjaciele Kici Koc"i podpisała się zarówno Rada Rodziców, jak i Rada Pedagogiczna przedszkola.

Przedszkola w Trójmieście- Społeczność Przedszkola nr 80 w Gdańsku stara się w codziennej pracy być przyjaciółmi i przewodnikami dla pozostawionych pod ich opieką dzieci. Pragnie wspólnie z Kicią Kocią oraz przedszkolakami pokonywać dziecięce trudności oraz umacniać je na przyszłość. Dokłada wszelkich starań, aby przedszkole było miejscem przyjaznym dzieciom, ich rodzicom, a mając za patronkę tak sympatyczną Kotkę, stawiane przed nami zadania będą realizowane z jeszcze większym entuzjazmem - czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Anita Głowińska, twórczyni Kici Koci, przyznaje, że to dla niej wzruszająca i radosna wiadomość.

- Cieszę się, że moja wieloletnia praca została doceniona w taki sposób. Nie mogę się już doczekać, żeby pandemia minęła i żebym mogła osobiście odwiedzić przedszkole i przedszkolaków - mówi Głowińska.
Czy pamiętasz, kto był patronem twojego przedszkola lub szkoły?
45%

tak

22%

tak, ale tylko niektórych

33%

nie, bo to nie miało dla mnie znaczenia

zakończona

łącznie głosów: 180