Kina w Trójmieście zawieszają działalność

12 marca 2020, 8:00
Tomasz Zacharczuk
aktualizacja:12:46 (12 marca 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Zasiłek za izolację nie na śmieciówkach

Wszystkie kina w Trójmieście zostają od czwartku zamknięte do odwołania. To pokłosie decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który w środę poinformował o zawieszeniu przez rząd działalności kin, teatrów, oper czy filharmonii. Zamykane są nie tylko multipleksy, ale też kina studyjne.AKTUALIZACJA: czwartek godz. 12:45 Jedyne działające kino w Trójmieście będzie jednak zamknięte. Kino Kameralne Cafe odwołuje dotychczasowe seanse. Poniżej stanowisko zespołu kina:

"Jako kino niezależne, od wczoraj nieustannie zastanawialiśmy się jak postąpić w tej trudnej sytuacji. Z jednej strony mieliśmy niepełne informacje z kanałów rządowych, z drugiej, liczne prośby i sugestie naszych widzów o nieodwoływanie seansów. Jednakże po dłuższym czasie wahania, w trosce o bezpieczeństwo naszych widzów, a także zgodnie z zaleceniem Wojewody Pomorskiego z dnia 11 marca br., zdecydowaliśmy o zamknięciu kina w dniu dzisiejszym do 25 marca br.".

Najbliższe odwołane imprezy w Trójmieście - aktualizacja
Decyzją o zawieszeniu działalności kin, teatrów, muzeów czy oper resort kultury i dziedzictwa narodowego chce zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród dużych skupisk ludzi, np. podczas filmowych seansów czy teatralnych spektakli. Ministerialne rozporządzenie zacznie obowiązywać w czwartek. Na środowe wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego niemal natychmiast zareagowały kina w Trójmieście.

Helios rezygnuje, Multikino i Cinema 3D podobnieZ seansów rezygnuje sieć kin Helios, która od czwartku zawiesza działalność. Ostatnie pokazy filmowe zaplanowano w Gdańsku i Gdyni w środę wieczorem. Na stronach internetowych kina co prawda wciąż widnieje repertuar na kolejne dni, ale nie można dokonać rezerwacji ani kupić biletów.

"Okoliczności są szczególne i mamy nadzieję, że przyjmiecie je ze zrozumieniem" - brzmi oficjalny komunikat na facebookowej stronie kino Helios Polska. "Zwrotów biletów można dokonywać w kasach naszych kin w dniu dzisiejszym, a o możliwości dokonywania zwrotów w kolejnych dniach poinformujemy już wkrótce" - czytamy dalej w oświadczeniu.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie ważne informacje


Podobne kroki późnym wieczorem w środę podjęło Multikino Polska. Od czwartku do odwołania nieczynne będą kina w Gdańsku oraz Sopocie. Zwrotu zakupionych biletów można dokonać na zasadach określonych w regulaminie. Ten można z kolei znaleźć na stronie internetowej Multikina.

Identyczna procedura obowiązuje także w Cinema 3D w Gdańsku. Wszystkie seanse zostały zawieszone do odwołania.

Gdynia: GCF i Klub Filmowy zamknięteJeszcze przed ogłoszeniem rozporządzenia ministra kultury działalność, decyzją prezydenta Gdyni, zawiesiło Gdyńskie Centrum Filmowe. Kino studyjne pozostanie nieczynne do odwołania. Jednocześnie przedstawiciele kina proszą, by zakupionych biletów na razie nie zwracać przy kasach. Wejściówki można będzie zwrócić lub wykorzystać na inne seanse, gdy sytuacja wróci do normy.

Do ministerialnego rozporządzenia dostosował się także Klub Filmowy w Gdyni. Wszystkie projekcje zaplanowane w marcu (łącznie z tymi środowymi) zostają odwołane.

- Tytuły z planowanego w drugiej połowie marca repertuaru zagramy po zniesieniu rozporządzenia. Osoby, które zakupiły bilety online za pośrednictwem sieci Interticket, otrzymają zwrot środków za pośrednictwem sieci - informuje Magda Malinowska z Klubu Filmowego.

Gdańsk: Kino Muzeum, Kinoport i Żak bez filmówZ pokazów filmowych rezygnują także gdańskie kina. Od czwartku do odwołania zawiesza działalność kino Muzeum w Muzeum II Wojny Światowej. Podobne kroki podejmuje Kino Żak. Tydzień Kina Hiszpańskiego w klubie ma odbyć się w innym terminie. Na czas nieokreślony z projekcji rezygnuje również Kinoport przy CSW Łaźnia w Nowym Porcie.

"Zwrot pieniędzy za bilety zakupione w trybie online nastąpi automatycznie. Bilety zakupione w kasie będzie można wykorzystać w późniejszych terminach. Zwrot gotówki będzie możliwy jedynie w kasie na Dolnym Mieście (ul. Jaskółcza 1) za okazaniem biletu i paragonu po wcześniejszym kontakcie e-mailowym na adres: kinoport@laznia.pl" - brzmi oficjalny komunikat na stronie Kinoportu.

Kino Kameralne Cafe: jednak rezygnacja z repertuaruKino Kameralne Cafe, pomimo początkowych zapewnień o dalszej działalności, będzie jednak zamknięte od czwartku do co najmniej 25 marca.

Koronawirus zaraża kina i opóźnia premieryEpidemia koronawirusa na świecie wpływa nie tylko na działalność kin, ale również krzyżuje plany dystrybutorów. Już w zeszłym tygodniu poinformowano o przesunięciu premiery najnowszej części przygód agenta 007. "Nie czas umierać" obejrzymy dopiero w listopadzie, a nie na początku kwietnia (światową premierę zaplanowano pierwotnie na ostatni dzień marca).

Z powodu obecności koronawirusa w Polsce zrezygnowano także z piątkowej premiery horroru "W lesie dziś nie zaśnie nikt" gdyńskiego reżysera Bartosza Kowalskiego. Na razie nie wiadomo, kiedy film wejdzie na polskie ekrany. Pod znakiem zapytania stoją także marcowe premiery kolejnych tytułów, m.in. "Skłodowskiej" czy drugiej części horroru "Ciche miejsce". Pod koniec miesiąca jedną z największych tegorocznych premier planuje Disney. 27 marca na ekranie ma zagościć aktorska wersja "Mulan".